Preskočiť na obsah

Dňa 16. októbra 2024 (streda) od 16:30 do 18:00 sa v KVC na Pribinovej 1 uskutoční informatívne stretnutie o štipendijnom programe Secondary School Scholarship. Pozývame nielen stredoškolákov, ale aj ich učiteľov a rodičov. Program je vhodný pre študentov stredných škôl, ktorí majú záujem vyskúšať si študijný pobyt v USA alebo Veľkej Británii na prestížnych stredných školách. Na stretnutí bude prítomná koordinátorka programu, ktorá Vám podá všetky podrobné informácie. Cieľom programu je zvýšiť vzájomné porozumenie medzi oboma krajinami a Slovenskom aj pomocou študentských štipendií a vzdelávacích pobytov.
Ak sa plánujete zúčastniť, prosím registrujte sa tu.
Viac informácií o podujatí Chcem štipko nájdete na tejto webovej stránke.

Tohto roku uplynulo 100. výročie úmrtia slávneho pražského spisovateľa Franza Kafku (1924 - 2024). Po celom svete si kultúrne inštitúcie pripomínajú život a prevratné dielo nemecky píšuceho autora židovského pôvodu. Naša knižnica sa pripojí výstavou s názvom "Komplett Kafka. Komiksový životopis", ktorej autorom je umelec Nicolas Mahler. Vernisáž výstavy je na programe v pondelok 14. októbra 2024 o 18:00 v priestoroch KVC na Pribinovej 1.

Pozývame učiteľky a učiteľov všetkých predmetov na stretnutia STEAM klubu. Veríme, že každý si v skratke STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts & Mathematics) nájde to svoje! Budeme sa stretávať s lektorkou Zuzkou Tkáčovou raz do mesiaca vo štvrtok vždy v čase od 15:45 do 17:15 na Pribinovej 1 v Košiciach. Zatiaľ ponúkame témy a termíny stretnutí na jeseň, nájdete ich nižšie. Účasť je bezplatná, prihlasovanie je možné do naplnenia kapacity. Tešíme sa na Vás!

Oznamujeme všetkým používateľom, že Bibliobox umiestnený pred vstupom do priestorov knižnice na Hlavnej 10 bude od 4.10.2024 (od 16:00) do 7.10.2024 (7:00) z prevádzkových dôvodov neprístupný. Ďakujeme za pochopenie.

V októbri pokračujeme so súťažou o knihy pri príležitosti dvadsiatych narodenín Amerického centra. Tento mesiac môžete vyhrať štyri tituly s príbehmi o výnimočných ženách. Zoznámite sa s prírodovedkyňou Jane Goodall, tímom matematičiek, ktoré pomohli s misiou na Mesiac v príbehu Hidden Figures, spoznáte osudy žien počas segregácie v USA v šesťdesiatych rokoch 20. storočia a získať môžete aj ilustrovaný príbeh jednej z najúspešnejsích amerických speváčok súčasnosti, Taylor Swift. Naša súťaž potrvá až do decembra tohto roku. Súťažná otázka bude zverejnená na Facebooku American Spaces Slovakia v piatok 11. októbra 2024.

Po letných prázdninách vám Štátna vedecká knižnica opäť ponúkne rozmanitý výber podujatí, workshopov, prednášok a výstav. V septembri sa môžete tešiť na prednášku "Július Kustra v dokumentoch a spomienkach: podujatie pri príležitosti 140. výročia narodenia". Podujatie sa uskutoční dňa 19. septembra 2024 (štvrtok) o 16:00 v priestoroch knižnice na Pribinovej 1 v Košiciach. Prednáša PhDr. Eleonóra Blašková a hosťom podujatia bude Mgr. Oliver Hvizd, pravnuk Júliusa Kustru. Vďaka nemu bude prednáška obohatená o jedinečné dokumenty z rodinného archívu a unikátne spomienky.

Dňa 8. septembra 2024 sme si pripomenuli presne 80 rokov od začiatku Karpatsko-duklianskej operácie (ďalej v texte aj KDO), jednej z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. KDO bola súčasťou strategickej Východokarpatskej operácie Červenej armády, ktorá mala za cieľ vyhnanie nemeckej armády z celej oblasti východných Karpát. Karpatsko-duklianskej operácie sa zúčastnil aj 1. československý armádny zbor v ZSSR, ktorému v úvode operácie velil generál Jan Kratochvíl, neskôr nahradený generálom Ludvíkom Svobodom. 

Upozorňujeme používateľov Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, že od 1.9.2024 nadobúda platnosť aktualizovaný Knižničný poriadok ŠVK. Môžete si ho prečítať osobne v Hale služieb pri návšteve knižnice, alebo online na našej webovej stránke: Knižničný poriadok Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach . Je v ňom niekoľko noviniek a aktualizovaný cenník služieb pre používateľov knižnice. V rámci aktualizovaného znenia knižničného poriadku bude mať knižnica 24 hodín na prípravu objednaného dokumentu a informáciu o pripravených materiáloch oznámi používateľovi na e-mailovú adresu uvedenú v prihláške.

Z dôvodu racionalizačných opatrení meníme od 1. septembra 2024 otváracie hodiny pre verejnosť. Zmena sa dotkne najmä registrácie nových čitateľov a výpožičných a konzultačných služieb, ktoré poskytujeme v budove na Hlavnej 10 (hala služieb na prízemí). Prevádzkový čas študovní odbornej literatúry, periodík, noriem a Amerického centra Košice na 1. poschodí zostáva 12 hodín denne, od 8:00 do 20:00. Výnimkou je pondelok s otváracími hodinami 10:00 – 20:00 a piatok s otváracími hodinami 8:00 – 18:00. Prevádzkový čas študovne historických fondov a regionálnej literatúry na ulici Pri Miklušovej väznici zostáva nezmenený.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach plánovala v termíne 26. august 2024 bezplatný vzdelávací workshop s názvom Kam smeruje budúcnosť: zvyšovanie digitálnej gramotnosti mládeže. Workshop bol pripravený pre všetkých, ktorí aktívne pracujú s mládežou. Je vhodný pre pedagógov základných a stredných škôl, zamestnancov galérií, múzeí, knižníc, komunitných a kultúrnych centier, ale i ľudskoprávnych a občianskych aktivistov a aktivistky. Cieľom workshopu je zvyšovať digitálnu gramotnosť mládeže, aby dokázala kriticky a proaktívne uvažovať o digitálnom prostredí, v ktorom chce a bude žiť.

Tohto roku oslavujeme 20 rokov Amerického centra v Košiciach a preto sme sa rozhodli usporiadať súťaž, v ktorej môžete vyhrať 20 zaujímavých kníh. Súťažiť budeme každý mesiac vždy o štyri knihy. Naša súťaž potrvá až do decembra tohto roku. Tešiť sa môžete na krásne graficky spracované tituly o cestovaní po Spojených štátoch, o varení zaujímavých špecialít podľa seriálov, na romány, aj na inšpiratívne biografie. Zapojiť sa môžete striedavo, buď na Facebooku, alebo na Instagrame American Spaces Slovakia. Prvá otázka bude zverejnená na sociálnych sieťach v piatok 16. augusta. Odpovedať na ňu môžete priamo v komentári na Facebooku Amerického centra. Tešíme sa na Vašu účasť!

Do fondu Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach pribudol vzácny kus - Zlatá rodinná Biblia z edície Luxusná knižnica vydavateľstva Ikar. Ide o limitovanú edíciu Svätého písma, ktorej náklad je iba 500 výtlačkov. Každý kus je číslovaný a ručne vyrobený. Biblia obsahuje kompletné znenie Starého i Nového zákona v preklade Spolku svätého Vojtecha. Na 1024 stranách nájdete 356 reprodukcií zo vzácnych stredovekých Biblií, iluminácie, miniatúry a vložené 3 faksimile stredovekých iluminácií zdobených zlatom. Toto vydanie obsahuje ilustrácie známych biblických výjavov z vyše 40 knižníc celého sveta.

Dňa 29. augusta 2024 si pripomenieme presne 80 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania. Štátna vedecká knižnica v Košiciach vás v priebehu mesiaca august na sociálnych sieťach upozorní na niekoľko publikácií zo svojho fondu, ktoré sa zaoberajú rôznymi aspektami SNP. Pozrieme sa na priebeh udalostí z pohľadu slovenskej armády, partizánskych jednotiek i okupačnej nemeckej armády. Predstavíme aj východoslovenskú armádu, odzbrojenú Nemcami hneď v úvode povstania. Keďže knižné a časopisecké diela vydané do roku 1989 neopisovali priebeh povstania objektívne, sústredíme sa len na modernejšie tituly.

Drotárstvo bolo na Slovensku veľmi rozšírené remeslo, najmä v chudobnejších oblastiach. Drotári patrili k potulným remeselníkom, ktorí museli chodiť za prácou často mimo svojho regiónu (podobne ako sklári, klobučníci, výšivkári, handrári a ďalší). Ak máte chuť nazrieť do sveta skutočných drotárov, ktorí pochádzali z rázovitej obce Kolárovice neďaleko Bytče, a to dokonca dobovými očami autora a svedectiev samotných drotárov zozbieraných v spomínanej štúdii, budeme radi, keď tak urobíte u nás v študovni Oddelenia historických fondov a regionálnej literatúry. Radi vám sprístupníme túto zaujímavú, takmer 120-ročnú publikáciu s bohatou nádielkou dobových fotografií a kresieb.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach pozýva všetkých záujemcov, ktorí sa venujú práci s mladými ľuďmi, na bezplatný vzdelávací workshop s názvom Kam smeruje budúcnosť: zvyšovanie digitálnej gramotnosti mládeže. Workshop sa uskutoční dňa 26.8.2024 (pondelok) o 10:00 na Pribinovej 1 v Košiciach. Cieľom workshopu je zvyšovať digitálnu gramotnosť mládeže, aby dokázala kriticky a proaktívne uvažovať o digitálnom prostredí, v ktorom chce a bude žiť.

Americké centrum Košice vás pozýva na podujatie "We read and talk in English" ("Čítame a hovoríme po anglicky"), ktoré sa uskutoční v priestoroch KVC na Pribinovej 1 v termíne 10. júl 2024 (streda) od 16:30 do 18:00. Prinášame vám možnosť stráviť svoj voľný čas v anglicky hovoriacej skupine rodičov a detí a podebatovať si o čítaní. Spolu so svojimi drobcami si precvičíte angličtinu, prečítate si zaujímavé knihy, zapojíte sa do workshopov alebo si vymeníte skúsenosti s inými rodičmi. Pripravené je aj malé občerstvenie. Ide o pilotný projekt tohto typu Amerického centra Košice. Kapacita je obmedzená, nahlásiť sa môžete na e-mailovej adrese kosice@americanspaces.sk

 

Milí čitatelia, od 1. júla 2024 dochádza v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach k zmene otváracích hodín v súvislosti s letnými prázdninami. Zmeny sa týkajú výpožičných časov v Hale služieb, v Nemeckej knižnici Goetheho inštitútu, v študovniach knižnice, v Americkom centre, ale aj v Študovni historických fondov a regionálnej literatúry na ulici Pri Miklušovej väznici. Stála expozícia Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia je pre verejnosť otvorená aj počas letných prázdnin a to v utorky a stredy. Prajeme vám príjemné letné dni plné slnka a pohody a tešíme sa na stretnutie s vami na niektorom z našich oddelení.

Americké centrum pripravuje počas letných mesiacov zaujímavé vzdelávanie pre všetkých aktívnych učiteľov a učiteľky. Spolu s lektorkou Zuzkou Tkáčovou sa naučíte najnovšie triky v Canve a nazriete do tajov algoritmov, ktoré využívajú sociálne siete. Na letnú školu pozývame učiteľov a učiteľky informatiky, ale aj ďalších predmetov, ktorí majú chuť naučiť sa niečo nové. Podujatie sa uskutoční v termíne 11. - 12. júl 2024 od 9:00 do 13:00 v priestoroch KVC na Pribinovej 1.

Múzeum obetí komunizmu spolu so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach pozývajú odbornú i laickú verejnosť na odborný seminár s názvom Väzni Krajskej väznice ŠtB. Podujatie sa uskutoční v piatok 28. júna 2024 od 9:00 v priestoroch KVC na Pribinovej 1. Seminár sa koná pri príležitosti 3. výročia založenia Múzea obetí komunizmu. Na podujatí vystúpia hostia z Bratislavy, Uherského hradiště a Košíc. Súčasťou spomienkového dňa bude aj prehliadka výstavy Bývalá Krajská väznica ŠtB v Košiciach, premietanie filmu a následná diskusia, položenie kvetov k pamätníku i recepcia pre pozvaných hostí. Podujatie je pre verejnosť prístupné zadarmo.

Obraciame sa na vás s prosbou o spoluprácu pri realizácii prieskumu o znalosti a používaní anglického jazyka. Radi by sme zistili, či mladí ľudia v našom regióne používajú anglický jazyk a či majú záujem ovládať angličtinu. Pripravili sme krátky dotazník, ktorého výsledky následne publikujeme pri príležitosti 20. výročia založenia Amerického centra Košice v tlačovej správe, na sociálnych sieťach a na citylightoch v Košiciach. Dotazník by mali vyplniť žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl do 28.6.2024. Jeho vyplnenie by nemalo zabrať viac ako 5 minút. Dotazník je anonymný. 

Milí čitatelia, dovoľujeme si vás upozorniť, že Štátna vedecká knižnica bude v dňoch 27.6.2024 (štvrtok) a 1.7.2024 (pondelok) pre verejnosť z technických príčin zatvorená. Ďakujeme za porozumenie a tešíme sa na vás v iných júnových alebo júlových dňoch.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach pozýva vo štvrtok 20. júna 2024 od 16:00 na blok prednášok pri príležitosti 110. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny. Podujatie sa uskutoční v KVC na Pribinovej 1 a je prístupné zadarmo. Spomienkové prednášky pripravila knižnica v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Beskydy, ktorý tohto roku oslávil dvadsiate výročie svojho založenia. Klub sa dlhodobo a systematicky venuje výskumu udalostí prvej svetovej vojny spojených s východným Slovenskom. Na podujatí sa budete môcť bližšie oboznámiť s činnosťou tohto združenia a pozrieť si aj výber z ich bohatej publikačnej činnosti.

Mesiac jún prináša spomienku na Memorandum národa slovenského. V turbulentných časoch 19. storočia Memorandum odráža politickú a spoločenskú situáciu slovenskej a uhorskej spoločnosti. Je súhrnom slovenských národných požadaviek prijatých na celonárodnom zhromaždení 6. – 7. júna 1861 v Turčianskom Svätom Martine. Východiskovým textom bol spis Štefana Marka Daxnera, ktorý proklamoval politické a kultúrne ciele slovenského národa. V prvom rade najmä požiadavku o uznanie Slovákov za samobytný národ a právo na zriadenie autonómneho slovenského územia (v Memorande označovanom Hornouhorské slovenské Okolie). 

Americké centrum už piate leto po sebe pozýva dievčatá na Coding Camp, ktorý pripravuje spolu s organizáciou Ženský Algoritmus. Päťdňový bezplatný letný tábor sa uskutoční v termíne 15. - 19. júl 2024 a je určený pre dievčatá vo veku 15 - 19 rokov s nadšením pre informačné technológie. Účastníčky letného tábora budú pracovať na projektoch, rozvíjať prezentačné zručnosti a učiť sa základy programovania. Viac informácií o tábore a registráciu nájdete na stránke organizácie Ženský algoritmus. Zo všetkých prihlásených vyberieme 15 účastníčok tábora, ktoré pozveme do Amerického centra. Tešíme sa na vás!

Štátna vedecká knižnica v Košiciach v pondelok 10. 6. 2024 od 13:00 sprístupnila panelovú výstavu s názvom Totálny východ. Život v NDR. Autormi výstavy sú fotograf Harald Hauswald a historik Stefan Wolle. Výstava je inštalovaná v KVC na Pribinovej 1 a bude prístupná pre verejnosť až do októbra 2024. Záujemcovia si môžu na dvanástich textových paneloch pozrieť pútavé fotografie z rôznych miest NDR s textami Stefana Wolleho. Výstava je otvorená v pracovných dňoch od 9:00 do 16:00. Je potrebné vopred kontaktovať pracovníčku KVC Zuzanu Eliotovú na telefónnom čísle 0918245896 alebo e-mailom na adrese podujatia@svkk.sk.

6. 6. 2024,
online, 16:00 – 17:00

Citace Pro Plus je citačný nástroj používaný na tvorbu, správu, zdieľanie a export citácií rôznych typov dokumentov. Okrem množstva citačných štýlov vrátane slovenskej a českej verzie ISO 690, Chicago, Harvard, APA, IEEE, MLA a i. obsahuje aj vlastné úložisko. Prostredníctvom webinára si ukážeme ako sa s týmto nástrojom v praxi pracuje. Webinár je určený nielen pre študentov a študentky stredných a vysokých škôl, ale aj pre tých, ktorí často publikujú svoje odborné články a štúdie či už v printových alebo elektronických dokumentoch. Ste všetci vítaní. Účasť na podujatí je bezplatná, otvorená pre registrovaných aj neregistrovaných používateľov a používateľky našej knižnice.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach pripravila v októbri množstvo nových podujatí, workshopov, klubov a výstav. Nemecká knižnica Goetheho inštitútu pozýva na dva veľké projekty. Od 14. októbra bude v KVC na Pribinovej 1 inštalovaná výstava "Komplett Kafka. Komiksový životopis", usporiadaná pri príležitosti 100. výročia úmrtia slávneho pražského spisovateľa Franza Kafku. O den ňeskôr môžete prísť na celodenné podujatie Dni nemčiny 2024, ktoré organizuje Goetheho inštitút. Ak vás zaujímajú boje druhej svetovej vojny na východnom Slovensku, zavítajte na besedu o dvoch knižných novinkách s autorom Tomášom Hofírkom. Hlbšie do histórie sa ponoríme s historikom Richardom Papáčom, ktorý si pripravil prednášku o latinčine v košickej súdnej praxi v období raného novoveku. Bohatú paletu klubov organizuje Americké centrum Košice. Vyskúšajte diskusný klub, klub čitateľov alebo Steam klub pre učiteľov. Novinkou je podujatie Everywhere, All the Time a Program na mieru s virtuálnou realitou. Na ulici Pri Miklušovej väznici môžete obdivovať náš klenot, Vizsolyskú Bibliu z konca 16. storočia, ktorá je prvým kompletným prekladom Svätého písma do maďarčiny. Veríme, že si z našej bohatej októbrovej ponuky vyberiete.

Záverečnú časť rozprávania o Mattioliho herbári a jeho autorovi začneme od konca, teda aspoň od konca Mattioliho životnej púte. Minule sme naznačili, že učencov odchod z tohto sveta bol predčasný, hoci na vtedajšiu dobu sa vek vyše 70 rokov možno môže javiť ako požehnane vysoký. Ako sa to teda stalo? Nuž, osud sa vyvinul tak, že istý kardinál v Ríme (pokrvne spríbuznený s Habsburgovcami) ochorel a Pietro Andrea Mattioli ako cisárov dvorný lekár a uznávaný praktik ho mal vyliečiť. Hoci sa vydal na cestu, do cieľa nikdy nedošiel, pretože v Tridente sa údajne nakazil známou zákernou chorobou, ktorá v tom čase bola v Európe znovu na vzostupe. Mattioli totiž zomrel v roku 1577 na mor (niektoré zdroje uvádzajú rok 1578).

Súťaž ukončená: Spomedzi správnych odpovedí sme 17.5.2024 v hale služieb vyžrebovali výherkyňu Zuzanu Zagorovú.

Otestujte svoje gurmánske znalosti! Vyznáte sa v národných špecialitách? Hravo rozoznáte druhy syra alebo cestovín? Zapojte sa do našej súťaže Národné jedlá a vyhrajte rovnomennú publikáciu. Autorka Anya von Bremzen, ktorá má na konte aj úspešnú knihu Umenie sovietskej kuchyne, precestovala tri kontinenty a v gastronomických centrách v Paríži, Neapole, Tokiu či Istanbule pátrala po ikonických jedlách týchto krajín. Cenu pre víťaza do súťaže venovalo vydavateľstvo Sprinton. Do súťaže sa zapojíte vyplnením formulára s desiatimi súťažnými otázkami, ktoré sú venované známym pokrmom. Súťažiť môžete od 7. do 16. mája. Výherca bude vyhlásený 17. mája 2024.

Pozývame učiteľov a učiteľky angličtiny na 3. ročník nášho podujatia ELT Meetup. Tento rok prichádzame s novinkou, okrem networkingového stretnutia Vám prinášame praktický workshop s americkým hosťom Joelom Bryantom. Tešíme sa na Vás v utorok 14. mája. Podujatie je bezplatné, kapacita je obmedzená, Vašu účasť Vám potvrdíme emailom. Stretnutie bude pozostávať z 2 častí, v registrácii nižšie si vyberte, o čo máte záujem. Registrácia je otvorená do 7. mája do 14:00. Ak sa prihlásite po tomto termíne, odpovieme Vám 13. mája z dôvodu čerpania dovolenky.

18. mája 2024 od 17:00 otvoria svoje brány umelecké a kultúrne inštitúcie Košíc, ktoré Vám predstavia vedu, históriu, kultúru i umenie v meste pod rúškom tajomnej noci. Téma 20. ročníka podujatia znie Príbehy ožívajú – nechajte sa teda unášať príbehmi, ktoré vám predstaví 18 kultúrnych inštitúcií v Košiciach. Štátna vedecká knižniciach v Košiciach sa k akcii pridáva komentovanými prehliadkami stálej expozície Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia. V priestoroch knižnice na Pribinovej 1 bude Múzeum obetí komunizmu organizovať komentované prehliadky výstavy Bývalá Krajská väznica ŠtB.

Máj je považovaný za najkrajší mesiac v roku, pomenovaný je po bohyni Maii, matke boha Hermesa. Je časom lásky, stavania májov a organizovaním svadieb. Tradícia stavania májov, vysokých listnatých alebo ihličnatých stromov ozdobených stuhami s očistenými kmeňmi od kôry, siaha až do antiky. Okrem vyjadrenia náklonnosti, mohla predstavovať aj kritiku, ak sa pred niečí dom postavil vyschnutý strom, takzvaný suchár.

Milí čitatelia, návštevníci, partneri a priaznivci knižnice,
pozývame Vás na verejný odpočet činnosti a hospodárenia Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach za rok 2023 dňa 23. apríla 2024 o 14:00 hod. do Kultúrno-vzdelávacieho centra na Pribinovej ul. 1 v Košiciach.

Všetkých milovníkov hôr, zimných športov a zaujímavých ľudských príbehov pozývame na stretnutie s americkou lyžiarkou a skialpinistkou Hadley Hammer. Jej prezentácia s názvom Ilúzia času s následnou besedou sa uskutoční v rámci festivalu Hory a mesto v utorok 16. apríla o 17:00 v priestore Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK na Pribinovej 1 v Košiciach. Podujatie je v angličtine bez tlmočenia a vstup je bezplatný vďaka podpore Veľvyslanectva USA na Slovensku.

V našom rozprávaní o Mattioliho herbári sme sa dostali až do Prahy, kde sa jeho osudy začínajú prepletať čiastočne aj s tými našimi. A keďže osudy herbára sú vlastne aj osudmi jeho autora, vráťme sa k samotnému učenému talianskemu lekárovi a tiež k jeho kontroverznému pokusu, ktorý uskutočnil práve na pražskej pôde.

"Chcem žiť v kultúre, kde ľudia tvoria umenie, aj keď sa všetko ostatné rozpadá." Sally Rooneyová

Rooneyová patrí k najdiskutovanejším mladým autorom, je označovaná za Salingera pre snapchatovú generáciu. Vo svojich 33 rokoch je celosvetovo úspešnou spisovateľkou, všetky tri dosiaľ vydané romány sa stali medzinárodnými bestsellermi. Postavy jej kníh si medzi sebou vymieňajú myšlienky o klimatických zmenách, ekonomickej nerovnosti, nástrahách kapitalizmu, náboženských otázkach.

Od roku 1952 je apríl mesiacom lesov. Nenahraditeľnosť lesov tkvie v produkcii kyslíka a zachytávaní nečistôt, pohlcovaní prachu a rádioaktivity. Lesy upravujú teplotu aj vlhkosť krajiny, pozitívne ovplyvňujú režim obehu vody a zabezpečujú protierózne funkcie. V rámci našich podujatí v apríli nezabudneme na Deň Zeme, ktorého poslaním je pripomenutie si našej závislosti na prírodných zdrojoch a potrebe ochrany životného prostredia, predstavíme Uhorský karpatský spolok prostredníctvom druhej prednášky Ing. Ota Jalčovika a vyspovedáme americkú lyžiarku Hadley Hammer.

V stredu 13. marca sa v Americkom centre v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach konali viaceré podujatia pri príležitosti 20. výročia založenia centra. Košice navštívil Veľvyslanec USA na Slovensku, pán Gautam Rana, aby nám prišiel osobne zagratulovať a stretnúť sa so študentami, učiteľmi, účastníkmi našich podujatí a ďalšími pozvanými hosťami a členmi našej komunity.

Ďalší úspešný ročník celoslovenskej akcie Týždeň slovenských knižníc máme za sebou. Od pondelka 4. marca do piatka 8. marca 2024 sa u nás v knižnici uskutočnilo deväť akcií pre širokú verejnosť a praktický workshop pre žiakov základnej umeleckej školy.

Víťazom súťaže sa stal Peter Kaššay. Vyžrebovaný bol v hale služieb 3.4.2024.

25. marca 2024 sa uskutočňuje druhý ročník Dňa európskych autoriek a autorov, ktorý oslavuje európsku literatúru a podporuje záujem o čítanie. Jeho cieľom je inšpirovať mladšie generácie, aby preskúmali bohatstvo európskej literatúry. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli predstaviť Vám vybrané diela súčasných európskych autorov, ktoré sa nachádzajú vo fonde našej knižnice. Online kvíz bude zverejnený v pondelok 25. marca 2024. Počas týždňa od 25.3. do 30.3. prostredníctvom článkov a príspevkov na našich sociálnych sieťach Vám priblížime diela 6 európskych autorov. Tieto informácie Vám môžu pomôcť ako nápoveda pri vypĺňaní správnych odpovedí. Zapojiť sa do súťaže bude možné prostredníctvom formulára do 30. marca. Výherca bude vyžrebovaný po Veľkej noci. Cenu do súťaže, knihu Muž, který chtěl být milován, a kocour, který se do něj zamiloval, venovalo kníhkupectvo Sprinton. Viac o Dni európskych autorov sa dozviete na oficiálnej stránke podujatia.

Medzinárodný deň žien (MDŽ) bol v roku 1977 Organizáciou spojených národov oficiálne uznaný za medzinárodný sviatok, ktorý každoročne pripadá na 8. marca. Počiatky MDŽ však môžeme datovať až do polovice 19. storočia. Súvisia s demonštráciami robotníčok v priemyselných krajinách, ktoré protestovali proti nevhodným pracovným podmienkam, dlhému pracovnému času či nízkym mzdám. Úvahy o koordinácii rôznych akcií v jeden deň na podporu ženských práv pokračovali začiatkom 20. storočia. Spájajú sa predovšetkým so ženskými hnutiami a bojom za volebné právo. Do tohto obdobia tak siaha tradícia MDŽ ako symbolického dňa žien a ich práv.

Víťazom súťaže sa stal Slavomír Gerega. Zo 116 vyplnených formulárov 82 súťažiacich odpovedalo na všetky otázky správne. Víťaz bol vyžrebovaný v hale služieb 8.3.2024. Video zo žrebovania je dostupné na Facebookovom profile knižnice.

V rámci Týždňa slovenských knižníc 2024 sme pripravili súťaž s názvom Bájna Stredozem pre všetkých fanúšikov fantasy príbehov. Súťažné otázky sú venované celoživotnému dielu J. R. R. Tolkiena ako aj autorovmu životu. Súťaž prebieha prostredníctvom elektronického formulára, ktorý je možné vypĺňať od 4. marca do 7. marca. Zo správnych odpovedí náhodne vyžrebujeme jedného výhercu, ktorý získa knihu Beren a Lúthien od kníhkupectva Sprinton a darčekový poukaz od TheRooms na jednu hru pre 2 až 8 hráčov v únikovej izbe Spoločenstvo prsteňa.
Pri vypĺňaní Vám môže pomôcť náš článok, kde nájdete správne odpovede na všetky otázky.

V predošlej časti nášho rozprávania sme slávneho botanika a tvorcu monumentálneho herbára Pietra Andreu Mattioliho zanechali v Tridente, kde ako mladý medik začal svoju kariéru u biskupa Bernarda z Cles – mimochodom, jedného z hlavných organizátorov známeho tridentského koncilu a okrem iného titulárneho kancelára rímsko-nemeckého cisára Ferdinanda I. (ten zohral v živote nášho lekára neskôr nemalú úlohu).

Od roku 1955 je marec mesiacom kníh na počesť Mateja Hrebendu, ktorý sa narodil a zomrel v tomto mesiaci. Hoci bol nevidiaci, svoj život zasvätil zbieraniu a záchrane kníh. Prvý marcový týždeň, ako je už zvykom, patrí celoslovenskej akcii Týždeň slovenských knižníc, do ktorej sa zapájame bohatým programom. V stredu 6.3.2024 počas celého dňa v rámci akcie TSK je možné využiť bezplatnú osobnú ročnú členskú registráciu. Platí len pre osobnú registráciu priamo v knižnici v hale služieb na Hlavnej 10, akcia sa nevzťahuje na prolongáciu.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa aj tento rok zapája do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktoré sa uskutoční pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých – Každý je iný, spoločne sme silní“. Pre svojich používateľov a širokú verejnosť pripravila v týždni od 4. do 10. marca 2024 pestrú ponuku bezplatných podujatí. V stredu 6.3.2024 počas celého dňa v rámci akcie TSK je možné využiť bezplatnú osobnú ročnú členskú registráciu. Platí len pre osobnú registráciu priamo v knižnici v hale služieb na Hlavnej 10, akcia sa nevzťahuje na prolongáciu.

Ku dňu zaľúbených sme si pre vás pripravili výber piatich kníh z nášho fondu, pretože láska sa ukrýva aj v knihách. Nalaďte sa na romantickú atmosféru a prežite očarenie, divokú túžbu či nástrahy začínajúceho vzťahy spolu s knižnými hrdinami.

Ak niekto hovorí o „herbári“, čo si predstavíte? Pravdepodobne vám zíde na um zošit alebo kniha plná drobiacich sa sušených rastliniek zozbieraných pri potulkách prírodou, starostlivo prilepených na zažltnuté stránky a opatrených krátkym popisom. Ale vedeli ste, že ako herbáre sa v minulosti pôvodne označovali lekárske príručky?

Od 18. januára máte možnosť v priestoroch našej knižnice uvidieť herbáre z tejto inej perspektívy prostredníctvom slávneho bylinára talianskeho lekára Mattioliho. Dve jeho vydania sú súčasťou historického fondu Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach.

Pozývame Vás na obnovené stretnutia Diskusného klubu v našom Americkom centre. Uvidíme sa každý utorok v čase od 17:00 - 19:00. Pod vedením našich dobrovoľníkov si môžete pri neformálnej diskusii precvičiť angličtinu, dozvedieť sa zaujímavosti z americkej kultúry a stretnúť nových priateľov. K stretnutiam je možné pripojiť sa aj online, v prípade záujmu nám napíšte na americke@svkk.sk a pošleme Vám odkaz na Zoom. Ak prídete osobne, je potrebné, aby ste mali platné členstvo v našej knižnici. Témou najbližšieho stretnutia v utorok 6. februára je: Novoročné predstavzatia - darí sa nám ich dodržiavať? Tešíme sa na Vás!

Zapojte sa do populárnej iniciatívy, ktorá vyzýva ľudí, aby sa počas najkratšieho mesiaca v roku zdržiavali alkoholu. Dôvodov prečo podstúpiť túto mesačnú abstinenciu je hneď niekoľko a všetky majú blahodarné účinky pre celkové fungovanie organizmu, či už ide o kvalitnejší spánok, zlepšenie kondície a výkonnosti a v neposlednom rade aj o nejaké tie finančné úspory, ktoré môžeme využiť efektívnejšie pre osobnú pohodu. Podľa štatistiky každý Slovák v roku 2022 vypil cez 85 litrov alkoholických nápojov. Zatiaľ čo množstvo piva z roka na rok klesá, stúpa spotreba liehovín. Z lekárskeho hľadiska sú najnebezpečnejšie vysokokoncetrované alkoholické nápoje, čo sa dramaticky odzrkadľuje na počte ochorení pečene.

V rámci našich knižných tipov ste sa už mohli zoznámiť s autorom Meikom Wikingom, riaditeľom Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Po jeho knihách, venovaných hľadaniu šťastia podľa Dánov, Malá kniha Lykke a Malá kniha Hygge, vám predstavujeme titul Hygge domov. Hygge pochádza z nórskeho jazyka (nakoľko Dáni a Nóri majú spoločnú minulosť) a prekladá sa ako „pohoda“. Tentokrát sa Wiking zameral vyslovene na usporiadanie domácností v duchu útulného a šťastnejšieho domova.

Vo februári organizujeme tri samostatné podujatia pre verejnosť a opäť sprístupňujeme interaktívnu výstavu What the Future Wants s tematickými workshopmi. Okrem stálej expozície Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia, prebieha v Kultúrno-vzdelávacom centre výstava Herbae veteris mundi – Byliny starého sveta, cez Múzeum obetí komunizmu sa viete nahlásiť na komentovanú prehliadku výstavy Bývalá krajská väznica ŠtB. Vo februári a v marci sa môžete v hale služieb na Hlavnej 10 bližšie zoznámiť s tvorbou a životom maliara Ľudovíta Čordáka prostredníctvom komornej výstavy, ktorá vznikla pri príležitosti 160. výročia narodenia umelca. Svoje jazykové zručnosti si viete vylepšiť prostredníctvom pravidelných klubov Amerického centra a Nemeckej knižnice GI.

Využite naplno bezplatný prístup k literatúre vydavateľstva C.H. Beck, judikatúre, predpisom a ďalším právnickým dokumentom.

20. 2. 2024, 16:00 – 17:30
online

Na webinári si predstavíme základné i pokročilé funkcie databázy Beck-online, ktoré vám umožnia efektívne pracovať s právnymi materiálmi kedykoľvek a odkiaľkoľvek . Ukážeme si ako sa dostať k jej širokému obsahu, vrátane plných textov komentárov C. H. Beck, judikatúry slovenských súdov, legislatívy Európskej únie a ďalších aktuálnych dokumentov.

Bojoval za slobodný a otvorený internet. Veril, že informácie sú najcennejšou formou bohatstva a mali by byť prístupné všetkým. Aaron Schwartz bol americký počítačový expert, programátor, spisovateľ a internetový aktivista. Vo svojich 26 rokoch vzdal boj s justičným systémom, 11.1.2013 spáchal samovraždu vo svojom brooklynskom byte. Hrozilo mu 35 rokov vo väzení a pokuta milión dolárov za to, že stiahol 4 milióny odborných článkov z digitálnej knižnice JSTOR. Dohodu o vine a treste, čo by pre neho znamenalo pol roka vo federálnom väzení, odmietol.

V roku 2024 si budeme pripomínať mnohé okrúhle výročia osobností, ktoré sa významne zapísali do našej histórie. V júli uplynie 300 rokov od narodenia Františka Ignáca Jäschkeho, známeho ako mnícha Cypriána z Červeného kláštora. Hoci ľudí fascinuje najmä legenda, ktorou je fráter opradený, jeho samotný život bol rovnako pôsobivý. Všestranne nadaný učenec vynikal najmä v liečiteľstve, farmácii, botanike a alchýmii. Jeho herbár, ktorý vznikal pravdepodobne medzi rokmi 1766 – 1771, sa považuje za najstarší na území Slovenska. V našej knižnici sme sa rozhodli osláviť výročie narodenia mnícha Cypriána vyzdvihnutím práve jeho prínosu v rámci botaniky, hoci náš fond nedisponuje priamo jeho herbárom, širokej verejnosti sme sa rozhodli predstaviť iné vzácne dielo historickej botaniky zo 16. storočia – herbár renesančného učenca a lekára Mattioliho. Svojho času sa Mattioliho herbár stal najvyhľadávanejšou botanickou, lekárskou a lekárnickou príručkou. Verejnosť sa s ním bude môcť bližšie zoznámiť prostredníctvom panelovej výstavy, ktorá bude mať vernisáž vo štvrtok 18.1.2024. O herbári a výstave sme sa porozprávali s autorkou textov výstavy, našou kolegyňou z oddelenia historických fondov a bibliografie, Idou Giraškovou.

Obdobie od Troch kráľov po Popolcovú stredu bolo na slovenskej dediny v minulosti časom zábavy, osláv, svadieb, k čomu neoddeliteľne patrila bohatá hostina a tiež alkohol. Fašiangy takisto zohrávali mimoriadne dôležitú psychologickú úlohu, kedy sa aspoň na chvíľu mohli ľudia uvoľniť a prekročiť mnohé spoločenské tabu.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach ponúka prístup do právneho informačného systému Beck-online pre všetkých používateľov a používateľky zdarma. Nájdete tu právne predpisy, judikatúru, plné texty komentárov a ďalších publikácií vydavateľstva C. H. Beck.

Chceme byť s vami aj v novom roku, pripravovať pre vás hodnotné odborné a kultúrno-spoločenské podujatia, ktoré vás oslovia. Naďalej pokračujeme v rozbehnutých kurzoch programovania pre mládež GameCraft a LevelUP. Zlepšiť si svoje jazykové zručnosti v anglickom jazyku a zoznámiť sa kvalitnou literatúrou môžete aj v januári vďaka pravidelným klubom Amerického centra Košice (Knižný klub a Klub čitateľov v anglickom jazyku). Oddelenie historických fondov a bibliografie pripravilo odbornú výstavu z historického fondu ŠVKK s názvom Herbae veteris mundi – Byliny starého sveta: veda a umenie renesančnej botaniky na stránkach herbárov, výstavu oficiálne predstavíme 18. januára 2024 v priestoroch KVC na Pribinovej 1. Nezabudnite ani na našu stálu expozíciu Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia Pri Miklušovej väznici 1. Podujatia Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach sú bezplatné, v prípade výstavy Bývalá Krajská väznica ŠtB, je prihlasovanie na komentovanú prehliadku možné prostredníctvom formulára na webovej stránke organizátora Múzeum obetí komunizmu. Výstava približuje tvrdé praktiky vypočúvania a celý systém nezákonnosti vykonávaných na politických väzňoch, nachádza sa na Pribinovej 1.

Ulož.to, známa cloudová služba na ukladanie a sťahovanie množstva digitálneho obsahu, zastavila možnosť zdieľania súborov. Dokumenty ako skriptá, učebnice, publikácie a iné študijné materiály si na tejto platforme už voľne nestiahnete. K podobným zdrojom sa však môžete dostať aj inou cestou.

Oddelenie historických fondov a bibliografie pripravilo odbornú výstavu z historického fondu ŠVKK s názvom Herbae veteris mundi – Byliny starého sveta: veda a umenie renesančnej botaniky na stránkach herbárov. Vernisáž panelovej výstavy sa uskutočnila 18.1.2024 o 16:00 v Kultúrnovzdelávacom centre na Pribinovej 1. Výstava bola pre verejnosť prístupná do konca mája 2024. Teraz je k dispozícii celá online.

Len málokto nepočul príbeh o narodení Jezuliatka v betlehemskej maštali, príbeh, ktorý rozpráva o udalostiach spred dvetisíc rokov, o tom, prečo kresťania na celom svete každoročne oslavujú Vianoce. Veriaci ľudia si ho od najstarších čias pripomínajú čítaním z evanjelií. Kedy a odkiaľ však prišla myšlienka „stavania Betlehemov“?

Útla autobiografia Davida Pelzera je krutým svedectvom hrôz, ktoré prežívalo nevinné dieťa, brutálnym príbehom rodičovskej zrady, no zároveň je inšpiráciou pre obete domáceho násilia, predovšetkým týraných detí, že napriek desivým zážitkom existuje šanca na zdravý a pokojný život.

David bol spokojným chlapcom, ktorý vyrastal spoločne so súrodencami v milujúcej rodine. Autor spomína na hrejivé zážitky, útržky šťastných rodinných okamihov a pozornosť starostlivej matky, pred tým, než sa jeho život obrátil naruby. Začalo to nenápadne tým, že bol označovaný za „zlého chlapca“. Možno bol nešikovnejší, alebo ho matka častejšie pristihla pri neplechách ako súrodencov. Catherine Roerva Pelzererová, matka Davida, nikdy nemala prekročiť hranice výchovy, jej nevhodné správanie sa k synovi prerástlo do stupňujúcej sa agresivity, ktorá mala desivý spád.

Súťaž je ukončená. Spomedzi správnych odpovedí sme vyžrebovali dve výherkyne: Máriu Senajovú a Slávku Trnkovú.

Na záver roka sme si pre vás s vydavateľstvom Portál Slovakia pripravili súťaž o dva knižné tituly. Súťažiť môžete o autobiografiu Davida Pelzera, ktorá odhaľuje jeden z najzávažnejších prípadov týrania dieťaťa v histórii Kalifornie. Kniha Dítě zvané "To" je príbehom o boji o prežitie osamelého chlapca, ktorého fyzicky a psychicky týrala vlastná matka, pričom s láskou vychovávala ostatných jeho súrodencov. Druhou knihou je Příběh vážky kanadskej terapeutky Monique Gray Smith, ktorý je o hľadaní identity dievčaťa s indiánskymi koreňmi. Výber kníh z našej strany bol zámerný, hoci sa blížia najkrajšie sviatky roka, nemali by sme ani počas tohto obdobia zabúdať, či prehliadať ľudí, ktorí si prechádzajú ťažkými situáciami.

Aj v decembri budú pokračovať kurzy programovania pre mládež GameCraft a LevelUP. Americké centrum Košice organizuje taktiež svoje pravidelné kluby Knižný klub a Klub čitateľov v anglickom jazyku. Počas vianočného obdobia počas pracovných dní môžete navštíviť našu expozíciu Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia (v utorky a v stredy) Pri Miklušovej väznici 1. Na Pribinovej 1 je vystavená študenská výstava SCRIBO ET ORNATE, ktorá je pre návštevníkov prístupná v utorky a v stredy. Podujatia Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach sú bezplatné, v prípade výstavy Bývalá Krajská väznica ŠtB, je prihlasovanie na komentovanú prehliadku možné prostredníctvom formulára na webovej stránke organizátora Múzeum obetí komunizmu. Výstava približuje tvrdé praktiky vypočúvania a celý systém nezákonnosti vykonávaných na politických väzňoch, nachádza sa na Pribinovej 1.

Celý tím Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach vám praje príjemné prežitie sviatočných dní a veľa úspechov v roku 2024. Tešíme sa na spoločne strávené chvíle pri budúcich vzdelávacích či spoločenských akciách v novom roku.

Hľadáte darček v podobe knihy alebo sa chcete sami potešiť pri čítaní napínavej detektívky? Máme pre vás skvelý tip od vydavateľstva IKAR, dva diely zo série prípadov vyšetrovateľa Leopolda von Herzfelda. Historická detektívka Hrobárov almanach Olivera Pötzscha vás zavedie do pochmúrnej Viedne konca 19. storočia, na veľký cintorín. Na tomto odľahlom mieste na okraji Viedne sa odohráva spolupráca čudáckeho hrobára Augustina Rotmayera a mladého priekopníka kriminalistiky, inšpektora Leopolda. Autorovi sa podarilo brilantné zachytenie doby, ktorá so sebou prinášala množstvo zmien a inovácií ako sú elektrina, fotografia a telefóny. Pokrok zasiahol aj políciu, na odhaľovanie zločinov už nepostačovalo spoliehanie sa len na zdravý rozum, vyšetrovania sa začali opierať aj o poznatky z fyziky, chémie či psychológie.

Tekuté zlato, pokrm bohov, či liečivý zázrak, to sú pomenovania, ktoré sa spájajú s naším najstarším sladidlom. Med je produktom včiel, ktoré tu boli dávno pred nami, vyvinuli sa pred 120 miliónmi rokov. Najstaršie dôkazy o využívaní medu človekom pochádzajú z jaskynnej maľby neďaleko španielskej Valencie, ktorej odhadovaný vek je štyri až desaťtisíc rokov. Ponuka medu je pestrá, na svete sa produkuje okolo 300 druhov. Med je superpotravina, ktorou sa vieme chrániť pred ochoreniami ale vieme si ňou privolať aj halucinogénne stavy.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach bude z prevádzkových dôvodov otvorená v skrátenom čase 6.12.2023 od 8:00 do 12:00 na Hlavnej 10, od 9:00 do 12:00 bude prístupná Študovňa historických fondov a regionálnej literatúry Pri Miklušovej väznici 1. V dňoch pracovného pokoja (25.12. a 26.12.2023) a v štátny sviatok (1.1.2024) bude knižnica zatvorená. Počas vianočného obdobia budú otváracie hodiny pre používateľov upravené nasledovne:

Po dielach Vojtecha (Bélu) Wicka siahajú odborní pracovníci a bežní záujemcovia i dnes. Od narodenia tohto rímskokatolíckeho kňaza a historika uplynulo 10. novembra 150 rokov. Rozsah jeho pôsobenia bol široký. Okrem pastoračnej a pedagogickej činnosti sa zaoberal sa aj literárnou aktivitou. Bol autorom náučných náboženských príručiek, poviedok, ale známy je najmä publikáciami z oblasti umelecko-historických pamiatok Košíc a Prešova. Okrem toho vzťah k výtvarnému umeniu pretavil do svojich vlastných malieb.

Dni nemčiny sa tento rok uskutočniana na troch rôznych miestach – v Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline. Časť košického programu sa 13. novembra 2023 uskutoční aj u nás v Kultúrno-vzdelávacom centre na Pribinovej 1. Súčasťou programu bude aj prezentácia vydavateľstva HUEBER - Miriam Rajnohová OXICO a fotovýstava Haralda Hauswalda s textami Stefana Wolleho Voll der Osten. Život v NDR, ozrejmujúca sivú realitu všedných dní v socialistickom bloku – konkrétne vo východnej časti Berlína.

Prezrite si prehľad našich podujatí, ktoré organizujeme v mesiaci november. V spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave sa 13. novembra u nás uskutoční Deň nemčiny, program bude nabitý prednáškami a workshopmi zameranými na inovatívne vyučovacie metódy nemeckého jazyka. Pri príležitosti 50. založenia Školy umeleckého priemyslu v Košiciach si budete môcť prezrieť práce študentov odboru Konzervátorstvo a reštaurátorstvo, maliarske techniky, vernisáž výstavy sa uskutoční 9. novembra. Pre milovníkov anglického jazyka a kníh Americké centrum Košice pripravilo tento mesiac hneď niekoľko podujatí, medzi nimi aj autorské čítanie poézie P. Burzynskiho. Nezabudnite ani na našu stálu expozíciu Vizsolyská Biblia, návšteva je vhodná pre školské skupiny, tak ako aj pre jednotlivcov. Všetky podujatia knižnice sú bezplatné. Záujemcovia o komentovanú prehliadku výstavy Bývalá krajská väznica ŠtB, ktorá sa nachádza v našich priestoroch na Pribinovej 1, oslovujú priamo Múzeum obetí komunizmu.

Škola umeleckého priemyslu v Košiciach organizuje v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach výstavu študentských prác. Výstava SCRIBO ET ORNATE predstavuje práce študentov Školy umeleckého priemyslu, odboru Konzervátorstvo a reštaurátorstvo, maliarske techniky pri príležitosti 50. výročia založenia školy. Vernisáž výstavy sa uskutoční 9.11.2023 o 16:00 v Kultúrno-vzdelávacom centre na Pribinovej 1.

Správy o zemetrasení na východnom Slovensku sú horúcou témou dnešných dní. Zem sa na našom území triasla aj v minulosti. Ako bol tento prírodný jav vnímaný súdobým človekom, prírodovedcom? Ponúkame Vám opis zemetrasenia pri Žiline z roku 1858. Jeho autorom bol Jozef Božetech Klemens, všestranná osobnosť kultúrneho a umeleckého života, vynálezca, učiteľ a prírodovedec.

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Vladimíra Čerepová.

S vydavateľstvom IKAR sme si pre Vás pripravili súťaž o knihu austrálskej spisovateľky R. Giggsovej s environmentálnym posolstvom Do Hĺbky, svet vo veľrybe. Stačí ak do 17. októbra 2023 správne odpoviete na 4 otázky. Zo správnych odpovedí vyžrebujeme 18. októbra jedného výhercu.

Dnes by sme Vám chceli predstaviť knihu z vydavateľstva IKAR, ktorá sa dostala do kolekcie Najkrajšie knihy Slovenska 2022 v kategórii vedecká a odborná literatúra. Titul austrálskej spisovateľky R. Giggsovej s environmentálnym posolstvom Do Hĺbky, svet vo veľrybe spája vedecké pozorovania, históriu, kultúrne aspekty a osobné reflexie, s cieľom osvetliť dôležitú úlohu veľrýb v ekosystémoch a celkovo v našej kultúre. Ústredná téma, ktorou sú naše najväčšie cicavce, je zaobalená mikroesejami otvárajúcimi množstvo otázok.

Prezrite si prehľad našich podujatí, ktoré organizujeme v mesiaci október. Naďalej prebieha výstava s tematickými workshopmi pre školské skupiny What the Future Wants. Americké centrum Košice v spolupráci so združením Hemisféra spúšťa bezplatný 3-mesačný začiatočnícky kurz tvorby hier, ktorý je určený pre deti od 11 – 14 rokov, na kurz je potrebné sa prihlásiť na priloženom linku. V tomto školskom roku pokračuje aj STEAM klub pre učiteľov, registrácia na workshopy prebehla počas septembra. Naďalej pravidelne prebieha aj anglický diskusný klub, navštíviť počas októbra môžete aj našu stálu expozíciu Vizsolyskú Bibliu a tiež výstavu Knižná väzba, jej forma a záchrana. Všetky podujatia knižnice sú bezplatné. Záujemcovia o komentovanú prehliadku výstavy Bývalá krajská väznica ŠtB, ktorá sa nachádza v našich priestoroch na Pribinovej 1, oslovujú priamo Múzeum obetí komunizmu.

Pozývame učiteľky a učiteľov všetkých predmetov na stretnutia STEAM klubu. Veríme, že každý si v skratke STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts & Mathematics) nájde to svoje! Budeme sa stretávať so Zuzkou Tkáčovou raz do mesiaca vo štvrtky vždy v čase 15:30 - 17:00. Zatiaľ ponúkame témy a termíny stretnutí na jeseň, nájdete ich nižšie. Účasť je bezplatná, prihlasovanie je možné do naplnenia kapacity. Tešíme sa na Vás!

Slovenské technické múzeum a Štátna vedecká knižnica v Košiciach dnes podpísali memorandum o spoločnom postupe pri stavebnej adaptácii budovy a pri prevádzkovaní zdieľaného depozitára so spoločným cieľom zachovať pre budúce generácie kultúrne posolstvo a dedičstvo, z dôvodov hospodárneho využitia verejných prostriedkov a efektívneho poskytovania vzájomnej odbornej podpory.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach ponúka pre žiakov a žiačky základných a stredných škôl rôzne vzdelávacie podujatia zamerané na informačnú a digitálnu gramotnosť, angličtinu, technológie, či históriu a staré tlače. Vyberte si z uvedenej ponuky podujatí a dohodnite si s nami individuálny termín návštevy. Všetky podujatia sú bezplatné. Po dohode vieme pripraviť program pozostávajúci aj z viacerých podujatí v ponuke.

Aj tento rok sa Štátna vedecká knižnica v Košiciach zapojí do celoeurópskeho podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Myšlienka zvyšovanie povedomia európskych občanov o bohatstve a kultúrnej rozmanitosti Európy vznikla v roku 1985 z iniciatívy Rady Európy. Od roku 1999 je podujatie spoluorganizované Európskou úniou. Koná sa v 50 štátoch Európy, ktoré podpísali Európsky kultúrny dohovor. Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993. Téma tohto ročníka nesie názov "Dedičstvo ži!". Knižnica pripravila dve akcie, prednášku a tematickú prezentáciu v spolupráci s Evanjelickým gymnáziom J. A. Komenského, Krajským pamiatkovým úradom Košice a Mestom Košice.

Vo štvrtok, 21. septembra 2023, o 16:30 - 18:00, v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK na Pribinovej 1, sa uskutoční info stretnutie o štipendijnom výmennom programe FLEX – Future Leaders Exchange. Pozývame nielen stredoškolákov, ale aj ich učiteľov a rodičov.

So začiatkom nového školského roka sa od septembra 2023 menia aj otváracie hodiny Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, ktorá počas letných prázdnin fungovala v skrátenom režime. Vypožičané dokumenty je možné, tak ako doposiaľ, vrátiť do biblioboxu pred budovou na Hlavnej 10 kedykoľvek.

Prezrite si prehľad našich podujatí, ktoré organizujeme v mesiaci september. Na začiatok školského roka máme ponuku aj pre školské skupiny, k interaktívnej výstave What the Future Wants realizujeme tri tematické workshopy. Aj tento rok sa Štátna vedecká knižnica v Košiciach zapojí do celoeurópskeho podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva, v rámci DEKD 2023 sa uskutočnia dve akcie, prednáška a tematická prezentácia organizovaná v spolupráci s Evanjelickým gymnáziom J. A. Komenského, Krajským pamiatkovým úradom Košice a Mestom Košice. Tento prehľad podujatí obsahuje odkazy na konkrétne články, kde sa dozviete viac informácií. Všetky podujatia sú bezplatné.

Príďte sa so svojou školskou triedou rozprávať o tom, ako digitálne technológie ovplyvňujú životy ľudí. Podujatie What the Future Wants, ktoré vzniklo v spolupráci s organizáciou Tactical Tech, ponúka priestor nazerať na technológie v celej ich šírke. Cieľom je posilniť hlas mladých generácií a vyzvať ich k tomu, aby kriticky a proaktívne uvažovali o digitálnom prostredí, v ktorom chcú žiť.

V prípade záujmu o workshopy nás kontaktujte e-mailom na adrese: podujatia@svkk.sk.

Kultúrna hodnota niektorých kníh narastá okrem iného aj podľa toho, kto ich v minulosti vlastnil alebo čo do nich časom bolo dodatočne vpísané. Špecifickou skupinou rukopisných poznámok je dobová etymológia. V botanických historických dielach v ŠVKK sa dobové rukopisné botanické názvoslovie vyskytuje len zriedka. Tieto rukopisné názvy sú cenné tým, že sa od súčasnej botanickej terminológie neraz odlišujú. Táto odlišnosť pomáha v iných písomných prameňoch odhaľovať význam už nepoužívaných, neznámych, archaických a regionálnych názvov a rozširuje etnobotanické poznatky.

Expert na komunikáciu a tréner rétoriky Wladislaw Jachtchenko vo svojej útlej knihe radí ako presadzovať svoje potreby a želanie vo svete plnom manipulácie a na druhej strane, upozorňuje, ako sa nestať obeťou manipulatívnych trikov. Jeho kniha Manipulatívna rétorika je určitým sprievodcom pre ľudí, ktorí chcú obstáť vo svete zahmlievania, poloprávd a mocenských hier.

S príchodom leta sa v našich zemepisných šírkach každoročne objavuje aj typická búrková činnosť. Ako sa s búrkami potýkali ľudia v minulosti?
Dnes sa na búrky a blesky poďme pozrieť prostredníctvom populárno-náučnej knihy profesora Jaroslava Simonidesa „O bouřkách a elektřině atmosférické“ z roku 1904, v ktorej sa snaží dostupnou formou vysvetliť svojim súčasníkom podstatu týchto meteorologických javov. Zaujímavé je, že ani dnes veda nedokáže ešte stále v tomto smere odpovedať na všetky otázky a napríklad pôvod tzv. guľových bleskov zostáva sčasti neobjasnený. (Simonides ponúka v knihe bohatú zbierku svedectiev ľudí z 18. - 20. storočia o tomto úkaze.)

3. augusta 2023 uplynulo sto rokov od úmrtia významného košického rodáka, projektanta a staviteľa Vojtecha (Bélu) Gerstera. Gersterovci boli remeselníckou rodinou švajčiarskeho pôvodu. Vojtech sa narodil 20. októbra 1850 otcovi Mikulášovi Ignácovi a matke Karolíne, rodenej Schmidtovej. Základné a stredné vzdelanie získal v Košiciach. Vysokoškolské štúdium ukončil na Vysokej škole technickej vo Viedni. Tam následne pracoval ako inžinier na magistráte. Zakrátko odišiel do Budapešti, kde pracoval v stavebnej firme svojho švagra Józsefa Istvána Kauszera. Projektoval a participoval na významných vodných a železničných stavbách (Panamský prieplav, Korintský prieplav, kanál Dunaj – Tisa, železnice Atény – Larissa, Vukovar – Šabac, Moldava nad Bodvou – Medzev, Košice – Turňa nad Bodvou, vytvoril plány prestavby župného domu v Košiciach a ďalšie).

Útla kniha Joyce Hargreavesovej je venovaná bájnemu tvorovi, ktorý sa stal predlohou rôznych výtvarných diel či románov a je nepostrádateľnou súčasťou novodobých fantasy príbehov. Draky majú rozličné podoby a sú prítomné takmer v každej kultúre či náboženstve, sú súčasťou najstarších dochovaných textov. Predstavujú zemské sily pôsobiace dobro ale i zlo, sú symbolom plodnosti alebo vystupujú aj ako ochrancovia múdrosti, či pokladov, na druhej strane predstavujú chaos a deštrukciu. Moderná psychológia definuje draka ako prekážku, ktorú treba premôcť.

Súťaž je ukončená. Víťazkami sa stali: Beáta Fülöpová a Erika Medveďová.
Počas augusta 2023 sme si pre vás pripravili súťaž zameranú na sebarozvoj a motiváciu. Odpovedzte správne na päť otázok týkajúcich sa známych výrokov a môžete vyhrať jeden z dvoch knižných titulov od vydavateľstva GRADA. Pripraviť vás na hektické pracovné nasadenie po dovolenke môže kniha Odolnosť, vďaka ktorej si vybudujete vnútornú silu, umožňujúcu lepšie zvládať životné situácie alebo titul Manipulatívna rétorika, ktorá vás naučí rôzne praktické techniky a triky.

Súťažiť môžete od 1. augusta do 15. augusta. Dvaja výhercovia budú vyžrebovaní a zverejnení 16. augusta 2023. Držíme prsty pri vypĺňaní otázok.

Predstavujeme vám ocenené tituly a kolekciu kníh Najkrajšie knihy Slovenska 2022, niektoré publikácie nájdete aj v našom fonde. Cieľom súťaže je zvyšovanie úrovne knižnej kultúry na Slovensku, najmä z hľadiska jej vizuálneho spracovania a propagovanie najkvalitnejších titulov doma i v zahraničí. Do aktuálneho ročníka súťaže sa prihlásilo 169 knižných titulov rôznych žánrových kategórií. 15 členov poroty tvorili odborníci zo širokého spektra knižnej kultúry – ilustrátori, dizajnéri, teoretici knihy, polygrafi a zástupcovia spolupracujúcich inštitúcií. Odborná porota posudzovala knihy podľa výtvarných a polygrafických kritérií pre kvalitný knižný dizajn. Výsledkom výberu poroty je kolekcia 20 kníh, ktoré spĺňajú náročné výtvarné a technické kritériá a boli vyhlásené za Najkrajšie knihy Slovenska 2022, viac informácií sa môžete dozvedieť v rovnomennom katalógu

Psychologický, vzťahový román Sila psa z roku 1967 sa nedávno dostal do centra pozornosti vďaka úspešnej filmovej adaptácii režisérky Jane Campionovej. Film si v roku 2022 vyslúžil 12 nominácií na Oscara, pričom Campionová získala zlatú sošku za réžiu. Navzdory skvelým recenziám, o diela Thomasa Savageho počas jeho života nebol veľký záujem, čo sa odrazilo na nízkom predaji kníh. Fantastický americký spisovateľ bol pre široké publikum takmer neznámy. Sila psa čiastočne pramení zo životných zážitkov spisovateľa, ktorý ako tínedžer vyrastal na ranči v Montane. Poznal drsné podmienky, ťažkú prácu, ako aj hierarchiu na ranči.

Mikrobiologická degradácia materiálov organického pôvodu je dobre známa odbornej i laickej verejnosti. Mikrobiologická kontaminácia objektov kultúrneho dedičstva, ale aj mnohých priestorov v rôznych typoch pamäťových a fondových inštitúcií (knižnice, archívy, múzeá, galérie) môže ohrozovať nielen samotné objekty, ale predstavuje aj potenciálne zdravotné riziká predovšetkým pre pracovníkov príslušných inštitúcií a ich návštevníkov či bádateľov. Dezinfekčný systém ktorý používame je ekologický, efektívny a bezpečný eliminuje mikrobiologické kontaminácie. V žiadnom prípade sa nesmie použiť chémia ktorá na to nieje určená (domáca chem. na čistenie kuchyne, kúpelne a pod.)

Súťaž je ukončená.
Výhercami súťaže sa stali: Bernadeta Solteszová a Ľuboslav Ilečko. Srdečne blahoželáme.

Počas júla 2023 sme si pre vás pripravili krátky kvíz. Odpovedzte správne na šesť otázok týkajúcich sa známych filmových adaptácií literárnych diel a môžete vyhrať jeden z dvoch knižných titulov od vydavateľstva GRADA. Dovolenku vám môže spríjemniť kniha Prekliata od spisovateľky Halls Staceyovej alebo Sila psa Thomasa Savageho, ktorá bola v roku 2021 sfilmovaná a získala 12 nominácií na Oscara. Zlatú sošku si napokon odniesla za réžiu Jane Campionová.
Súťažiť môžete od 3. júla do 15. júla. Dvaja výhercovia budú vyžrebovaní a zverejnení 16. júla 2023. Držíme prsty pri vypĺňaní otázok.

Tohtoročná dovolenková sezóna sa už začala a je v plnom prúde. O svojich cestách píšeme blogy, knihy, natáčame videá. So zážitkami sa chceme podeliť s inými a inak to nebolo ani v minulosti. Cestopisná literatúra dokumentuje súdobé pomery, obraz spoločnosti, krajiny a kultúry. Jej autori sú väčšinou rozprávačmi aj protagonistami príbehov. Môže ísť o autentické alebo fiktívne zápisky. Cestovateľ odkrýva, ako vonkajšie podnety cesty ovplyvnili jeho vnútorný svet. Dejová línia medzi jednotlivými príbehmi je na rozdiel od románu spojená len osobou cestovateľa, pretože každé nové miesto na ceste prináša nových ľudí a nové podnety.

Počas letných prázdnin, v júli a auguste 2023, sa menia otváracie hodiny knižnice pre verejnosť. Vypožičané dokumenty je možné, tak ako doposiaľ, vrátiť do biblioboxu pred budovou na Hlavnej 10 kedykoľvek.
Svoj voľný čas môžete využiť na návštevu našej stálej expozície Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia alebo si na Pribinovej 1 môžete pozrieť panelovú výstavu Knižná väzba, jej skladba a záchrana. Pripravujeme pre Vás dve súťaže (v júli a v auguste) o zaujímavé knižné tituly od vydavateľstva Grada, nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku a Instagrame.
Prajeme Vám príjemné a oddychové leto a tešíme sa na Vašu návštevu.

Zamestnanci Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach sa budú môcť bližšie zoznámiť s novou expozíciou na Pribinovej 1 počas dvoch dní, 27.6. o 9:00 a 28.6.2023 o 14:00, kedy sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy Bývalá Krajská väznica ŠtB v Košiciach. Výstavu pripravilo Múzeum obetí komunizmu, výstava bude pre verejnosť prístupná v pravidelných termínoch od septembra 2023. Súčasťou expozície je aj autentická väzenská cela, ktorú knižnica zachovala.

Máte doma knihy, ktoré by ste chceli venovať knižnici alebo by ste ich chceli posunúť iným čitateľom? U nás môžete darovať knihy dvomi spôsobmi.

Jezuiti (Spoločnosť Ježišova) začali pôsobiť v Košiciach od tretiny 17. storočia. Okrem školstva vyvíjali jezuiti aktívnu činnosť aj v oblasti lekárenstva. Dobré podmienky pre vznik jezuitskej lekárne nastali krátko po schválení košickej univerzity panovníkom (1660), ktorú spravovali práve jezuiti. Po naráste ich počtu sa rozšírila ich charitatívna pôsobnosť aj do oblasti lekárenstva. Lekáreň sa stala jednou zo šiestich jezuitských lekární na území dnešného Slovenska. Nachádzala sa v severnom rohu vtedajšieho jezuitského kolégia. Vyčlenení jezuiti sa pracovne venovali spočiatku aj iným profesiám, no postupne sa zamerali už len na lekárenstvo. Jezuita lekárnik viedol lekáreň len po vyškolení a istej praxi a pri nástupe skladal sľub aj úradom o svedomitej práci. Lekáreň začala používať názov Ad oculum Dei (U Božieho oka). Postupne sa stala silnou konkurenciou pre vtedajšiu jedinú mestskú lekáreň až napokon kvalitou tovaru a služieb postupne prispela k úpadku a zániku mestskej lekárne v roku 1736.

19. júna 2023 o 13:30 sa uskutoční v priestore Kultúrno-vzdelávacieho centra na Pribinovej 1 prezentácia architektonickej štúdie komplexnej rekonštrukcie budovy Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Hlavnej 10 pre zamestnancov knižnice. Takmer 180 ročný palác na Hlavnej 10 je národnou kultúrnou pamiatkou, od roku 1961 sídlom ŠVKK.

Múzeum obetí komunizmu v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach pripravilo panelovú výstavu s názvom Bývalá Krajská väznica ŠtB v Košiciach. Otvorenie výstavy pre pozvaných hostí sa uskutoční 23. júna 2023 o 11:00 v priestoroch na Pribinovej ul. č. 1. V tento deň bude zároveň prebiehať pre pozvaných odborný seminár pri príležitosti Dňa pamiatky obetí komunistického režimu a druhého výročia otvorenia Múzea obetí komunizmu. Podujatie sa naživo vysiela online na sociálnej sieti Facebook

Ekologický triler či filozofická rozprava o živote a smrti. Útly román poľskej laureátky Nobelovej ceny za literatúru (2018) Olgy Tokarczukovej, pastiš detektívneho románu, pojednáva o morálnej dileme, prečo všetky živé bytosti si nie sú rovné, prečo je utrpenie a smrť zvierat legálne a ľudí naopak nie. Hrdinkou a rozprávačkou príbehu je staršia inžinierka Janina žijúca na pohraničí Poľska a Českej republiky v chladnej dedine uprostred prírody. Senzibilná žena veľmi ťažko znáša neprávosti, ktoré okolo seba vníma, pytliactvo či kožušinovú farmu v blízkosti. Janina síce vypisuje sťažnosti, no políciou aj úradmi je prehliadaná, ako bláznivá stará ženská, ktorá má záľubu v astrológii. Tokarczukovej sa podarilo podať v postave Janiny feministický portrét ženy, ktorá bojuje nie len o svoje miesto v spoločnosti, ale najmä o spravodlivosť pre zvieratá, ktorá sa samé nevedia brániť.

Na leto sme si v Americkom centre pripravili zaujímavé vzdelávanie pre všetkých tvorivých učiteľov a učiteľky. Spolu s našou lektorkou Zuzkou Tkáčovou nazriete do tajov počítačovej animácie a 3D modelovania. 3D tlač si budete môcť aj prakticky vyskúšať na našej tlačiarni MakerBot 3D printer. Pozývame učiteľov a učiteľky výtvarnej výchovy, informatiky ale aj ďalších predmetov, stačí mať chuť naučiť sa niečo nové!

Filozof Paco Calvo vedie v Španielsku výskumné centrum zamerané na správanie sa rastlín. Jeho kniha s provokatívnym názvom svojím spôsobom bojuje s našou rastlinnou slepotou, nevšímavosťou voči týmto živým organizmom. Hoci rastliny tvoria základ väčšiny života na planéte, máme hlboko zakorenené sklony k uprednostňovaniu živočíchov pred nimi. V prvom rade však publikácia podsúva hypotézy a zistenia, aby nás presvedčila o tom, že rastliny nie sú pasívne organizmy, ktoré bezducho vykonávajú fotosyntézu, nie sú obyčajnou komoditou s ktorou človek denne ráta. Je vedecky dokázané, že rastliny medzi sebou komunikujú pomocou chemických zlúčenín a elektrické signály poháňajú ich vnútornú signalizáciu. Calvo ide ďalej a hovorí o tom, že rastliny sa vedome aktívne prispôsobujú svojmu okoliu a zároveň ho ovplyvňujú.

„My musíme pracovať! Ale aby tá práca bola znesiteľnejšia, osladím vám ju: osladím vám sladkým medom suchý chlebík, aj makové buchty a – keď tak chcete – aj pálenku. Pravda, lepšie sú buchty a pálenka s medom, nežli bez neho. A či na Štedrý večer malé dietky, ba i starší ľudia nemajú radi kúsok medu? Alebo priateľu, keď kašle tvoje dieťa, keď má bolenie hrdla, – pravda, vtedy tiež hľadáš kúsok medu preň? ... Včelárte! a keď sa aj neobohatíte, ale aspoň osladíte si tu i tu svoj život ... Včelárte! a v pravde vám hovorím, že keď aj nepotečie, aspoň tu i tu kvapnú dve, tri babky za odpredaný med ... Včelárte! a budete mať popri každodennej ťažkej svojej práci aj milú zábavku ... Včelárte! už aj z tej príčiny, poneváč pri bzučaní malých včeličiek vo včelíne je príjemný odpočinok a snáď časom lepšie sa tu cítiť budete, nežli v krčme.“

Uplynulú sobotu úspešne prebehol už 19. ročník Košickej noci múzeí a galérií, ktorý niesol názov Tajomstvá na dotyk. Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa do tejto celomestskej akcie, ktorá nasleduje celoeurúpsku iniciatívu La Nuit européenne des musées, zapojila po prvýkrát.

Anasoft litera je slovenská literárna cena, ktorá sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich prózy sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Z tohtoročných desiatich finalistov máme v našom fonde sedem titulov. Do 18.10.2023 môžete zahlasovať za svojho favorita v rámci Ceny čitateľov a čitateliek.

Ste zvedavý, aký starý je vlastne motocykel? Ako jazdili na motocykloch dámy v komplikovaných dobových toaletách? Pozrite sa dnes na chvíľku spoločne s nami prostredníctvom starých tlačí nášho Oddelenia historických fondov a bibliografie do histórie motocyklistiky. A ak vašu zvedavosť neuspokojí toto krátke rozprávanie, pokojne si k nám príďte prečítať knihu z roku 1904 s bohatým dobovým fotografickým materiálom od Karla Plezla s príznačným názvom „Motocykl“, ktorá inšpirovala tento článok.

Na našej akcii Výmena izbových rastlín (24.5.2023) Vám predstavíme niekoľko pútavých titulov z našej zbierky, medzi nimi aj publikáciu určenú pre menších bádateľov a začínajúcich pestovateľov od Eleny Finnovej, venovanú mäsožravým rastlinám. Hrdinom tejto krásnej ilustrovanej knihy je Charles R. Darwin, ktorý ako prvý prelomil tabu okolo nezvyčajných rastlín, ktoré kazili botanikom zaužívaný potravinový reťazec a začal mäsožravé rastliny skúmať. V minulosti sa napríklad uznávaný Carl Linné vyjadril k pozorovaniam mucholapky prírodovedca, ktorý ho požiadal o radu takto: „Boh stvoril rastliny, aby boli obživou pre ľudí a zvieratá. Myšlienka, že rastlina by mohla chytať a zabíjať hmyz je odporná, absurdná a odporuje Božím zákonom prírody.“

13. mája 2023, vstupy: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00
limitovaný počet návštevníkov na 1 vstup: 20 osôb
Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa zapojí do tohtoročnej celomestskej akcie Košická noci múzeí a galérií komentovanou prehliadkou expozície Príbeh Vizsolyskej Biblie. Prehliadka približuje okolnosti vzniku prvého prekladu Biblie do maďarčiny. Návštevníci sa prostredníctvom výstavných panelov a komentovanej prehliadky zoznámiia s historickými súvislosťami a osobnosťami, ktoré stáli pri vzniku Biblie, z ktorej sa na celom svete zachovalo len 60 výtlačkov.

Bridget Ann Henischová svoju knihu postavila na podloženom výskume dobových textov a umeleckých diel zachytávajúcich prípravu stredovekých pokrmov a osobitne kuchára a jeho postavenie v spoločnosti. Tento sprievodca po svete kuchárov západnej Európy v období stredoveku zavedie čitateľov na veľkolepé hostiny na šľachtických dvoroch ale aj do domácností najnižších sociálnych vrstiev, kde chudobné gazdiné dokázali čarovať takmer z ničoho.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach organizuje 30. a 31. mája 2023 v priestore Kultúrno-vzdelávacieho centra na Pribinovej 1 vedeckú konferenciu s názvom Menej známe osobnosti, spolky a udalosti na východnom Slovensku 1848 – 1948. Konferencia je venovaná tým, ktorí ovplyvnili dianie v kultúrnom, politickom a spoločenskom živote najmä, ale nielen východného Slovenska. Príspevky, ktoré odznejú na konferencii, budú publikované v zborníku.

18. 5. 2023, 16:00 – 17:00
online
Okrem bežných knižničných služieb ponúka Štátna vedecká knižnica svojim používateľom aj elektronické služby. Prostredníctvom elektronického knižničného konta je možné čítať digitalizované dokumenty, získavať informácie o odborných databázach alebo používať elektronické informačné zdroje. Na webinári si spoločne ukážeme ako vyhľadávať v knižničnom katalógu a predstavíme si ďalšie online služby knižnice.

23. apríla si pripomíname Svetový deň kníh a autorských práv, ktorý slúži na zvýšenie povedomia o význame kníh a literatúry vo svete, pripomenutie ochrany autorských práv. Zároveň podporuje čítania a literárne vzdelávanie, oslavuje prínos kníh a autorov v rámci kultúry a spoločnosti. Táto pripomienka pripadla na deň, kedy sa narodilo a zomrelo veľa osobností literárneho sveta, azda najvýznamnejšie je výročie úmrtia W. Shakespeara, ktorý zomrel 23. apríla 1616 vo veku 52 rokov.

24. máj 2023, 16:30 - 18:00,
Kultúrno-vzdelávacie centrum ŠVK, Pribinova 1 Košice

Pestujete izbové rastliny a chceli by ste spestriť svoju zbierku? Príďte na náš bezplatný swap / výmenu zakorenených rastlín. Doneste si so sebou zakorenené odrezky, ktoré môžete vymeniť s inými účastníkmi alebo si domov odnesiete odrezok z našich rastlín z knižnice.

Dnes by sme vám chceli ponúknuť krátku exkurziu do minulosti knihy. Ako vyzerala kniha v histórii? V priebehu dejín viackrát zmenila svoju podobu a jej cestu minulosťou by sme vám chceli priblížiť v našom rozprávaní na pokračovanie.

Túžba a potreba človeka posúvať informácie ďalším generáciám sprevádzala ľudstvo od nepamäti. Dôkazom toho sú už vyše pätnásťtisíc rokov staré kresby v jaskyni Altamira v Španielsku. Vyobrazenia sa postupom času menili a dopĺňali sa o obrázkové písmo (piktogramy).  Obrázkové písmo sa počas tisícročia postupne zjednodušovalo až do vytvorenia a ustálenia znakov. Svoje písmo mala v starších dobách snáď každá civilizácia.

Soman Chainani aktualizoval 12 známych európskych ľudových rozprávok s prihliadnutím na súčasné hodnoty. V príbehoch sa odráža rasová a etnická rozmanitosť, ale aj queer vzťahy. Pôvodné tradované príbehy rozhodne neboli rozprávkami, ako ich poznáme dnes. Boli temnejšie, plné násilia, vrážd, či sexuálneho násilia. Chainaniho rozprávky sú takisto temné a drsné, šťastné konce nie sú automatické. Hoci osudy hrdinov končia v istom duchu pozitívne, nie sú to tie naivné happyendy, na ktoré sme pri klasických rozprávkach zvyknutí.

Záľuba prekladateľky Ivany Krekáňovej v etymológii prerástla až do napísania vlastnej knihy, nečakajte však, že ide o „nudné“ spracovanie na spôsob etymologického slovníka. Stručné vysvetlenia o pôvode slov v podaní autorky zaujmú nie len lingvistov. Krekáňová sa vyhýba ľudovej etymológii, ktorej vysvetlenia pôvodu sú veľmi pútavé, no zároveň aj nepravdivé, niekedy úplne protichodné so skutočnosťou.

Kalendáre mali v minulosti omnoho širšie poslanie. Neinformovali iba o plynutí času, ale odkedy začali vychádzať tlačou v knižnej podobe a dostali sa do rúk širokej verejnosti, postupne sa z nich stal prostriedok vzdelávania a dokonca aj zábavy. Pôvodne obsahovali najmä praktické rady pre poľnohospodárov a domáce liečiteľstvo, často s astrologickými predpoveďami, v ktorej časti roka, mesiaca alebo týždňa je z ezoterického hľadiska najlepšie robiť určité úkony, ako napríklad umývanie vlasov či strihanie nechtov. Postupne sa začal obsah kalendárov spestrovať a čoraz viac sa do nich dostávali rôzne náučné články aj populárna próza.

V knihovníckej terminológii používame mnoho pojmov, ktoré sú pre bežného človeka nezrozumiteľné. Jedným z nich je napríklad konvolút. Pochádza z latinského convolvere, čo v preklade znamená zvinúť, stočiť. Totiž pred vynájdením kníhtlače, v čase rukopisov, to boli stočené alebo spoločne zviazané spisy, zväzky do jedného celku. Neskôr, v období tlačených kníh, to bola kniha zložená z minimálne dvoch samostatných tlačí.

Minulý týždeň 10. marca 2023 uplynulo 5 rokov od úmrtia JUDr. Jána Gašpara, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v rokoch 1999 – 2018.
Aj keď bol vzdelaním a pôvodným povolaním právnikom, jeho srdcovou záležitosťou bola regionálna história Košíc a ich okolia, výskumu ktorej sa venoval prakticky od detstva, mladosti až do predčasného odchodu. Zaujímala ho z pohľadu politického, hospodárskeho, spoločenského i športového. Skúmal ju aj cez životné osudy obyčajných ľudí i významných osobností mesta a regiónu. Výsledky svojich niekoľkoročných výskumov a bádania v archívoch, matrikách, štúdia odbornej literatúry i z rozhovorov so žijúcimi osobami - priamymi aktérmi udalostí - sprístupnil verejnosti ako autor a spoluautor viacerých publikácií.

Zdá sa vám toto tvrdenie nemožné? Pravdou je, že v Košiciach ste nemohli obdivovať záhadný úsmev Mony Lisy na originálnom plátne, či fragmenty antických sôch alebo Michelangela ako je tomu vo francúzskom múzeu Louvre v Paríži. Ten "Košický Louvre" však ponúkal iné majstrovské diela - diela krajčírskych majstrov a obchodníkov s látkami z celej Európy košickým mešťanom...

Historik Garrett Ryan vás prevedie každodennými problémami a výzvami, ktorým museli čeliť obyvatelia miest starovekého Grécka a Ríma. Nesústreďuje sa na konkrétne príbehy velikánov, ani vás nezahltí množstvom dátumov a trvaní rôznych udalostí. Naopak, svojim vtipným a trefným štýlom zaujme pozoruhodnými informáciami, ktoré ste na hodinách dejepisu určite nezachytili.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa aj tento rok zapája do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktoré sa uskutoční pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých – Knižnice, záruka kvalitných informácií“. Pre svojich používateľov a širokú verejnosť pripravila v týždni od 6. do 10. marca 2023 pestrú ponuku bezplatných podujatí. V utorok 7.3.2023 počas celého dňa v rámci akcie TSK je možné využiť bezplatnú osobnú ročnú členskú registráciu. Platí len pre osobnú registráciu priamo v knižnici v hale služieb na Hlavnej 10.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach v spolupráci s maďarským partnerom umožní prístup k zdigitalizovaným plným textom dokumentov zo svojich zbierok vydaných do roku 1950.

Štátna vedecká knižnica je vlastníkom rozsiahleho fondu tlačených novín, časopisov vydaných na území Slovenska do roku 1950, z ktorých viaceré vychádzali v maďarskom jazyku. Najmä o takéto periodiká prejavila záujem maďarská spoločnosť Arcanum, špecializujúca sa na digitalizáciu a sprístupnenie dokumentov, ktoré boli vydané mimo územia súčasného Maďarska. Priebežne narastajúce počty zdigitalizovaných dokumentov na vedeckom portáli databázy Arcanum sú následne cenným zdrojom informácií pre historikov, archivárov, múzeá a vedcov po celom svete, a sú tiež obohatením online katalógov knižníc, ktoré tieto zbierky vlastnia.

Dňa 12. 2. 2023 nás vo veku 92 rokov navždy opustil historik a dlhoročný pracovník našej knižnice Doc. PhDr. Jozef Sulaček, CSc.

Doc. PhDr. Jozef SULAČEK, CSc. vyštudoval Univerzitu Komenského v Bratislave, prednášal na Technickej univerzite v Košiciach. Po politických previerkach v roku 1970 musel miesto pedagóga opustiť, dostal aj zákaz publikovania a pracoval ako bibliograf v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach. Jeho doménou bol predovšetkým regionálny výskum, z ktorého zostavoval odborné bibliografie. Po rehabilitácii v roku 1990 opäť prednášal na univerzite. Napísal viac ako 200 odborných príspevkov, je autorom a zostavovateľom približne 70 kníh. V rámci spolupráce so SNM – Múzeum židovskej kultúry sa systematicky venoval tragickým osudom židovských intelektuálov na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

Česť jeho pamiatke!

Na konci januára sme získali cenný dar od Agnesy Dobálovej, netere Michala Potemru. V našej študovni historických fondov a regionálnej literatúry si môžete osobne pozrieť portrét Michala Potemru, významného slovenského bibliografa, zakladateľa slovenskej národnej retrospektívnej bibliografie, ktorý v našej knižnici pôsobil 39 rokov. Autorom maľby je košický akademický maliar Michal Čičvák.

V roku 1992 po náleze mŕtveho tela Christophera J. McCandlessa v opustenom autobuse uprostred divokej Aljašky, napísal novinár Jon Krakauer o mladíkovi článok, ktorý rozvíril debatu o zmysle dobrodružstva končiaceho smrťou. Príbeh mladého dobrodruha Krakauera však natoľko zasiahol, že chcel pokračoval ďalej v hľadaní odpovedí na otázky kto bol Christopher McCandless, čo ho motivovalo opustiť civilizovaný svet a či si bol plne vedomý nástrah, ktoré Aljaška pre neho pripravila. Krakauer zozbieral rozhovory s ľuďmi, ktorých Chris pri svojich putovaniach stretol, ich korešpondenciu, zápisky z Chrisovho denníka a úryvky kníh, ktoré si mladík podčiarkoval, písal k nim vlastné komentáre. Zo zozbieraného materiálu vznikla biografia, rekonštrukcia putovania Christophera J. McCandlessa. V roku 2007 tento príbeh oslovil ďalších ľudí vďaka filmu Seana Penna Into the Wild.

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť 16. februára o 16:30 do Nemeckej knižnbice GI (Pribinova1). Knižnú výhru pre víťaza venovalo vydavateľstvo Portál Slovakia. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na nemecka@svkk.sk alebo telefonicky +421918245898 do 15.2.2023
Podujatie je bezplatné.
Tešíme sa na vás :)

Predstavujeme vám elektronickú knižnicu ProQuest Ebook Central, kde aktuálne nájdete 27 titulov v češtine od Karolinum Press a 4022 otvorených kníh z rôznych odborov v angličtine, nemčine, francúzštine a ďalších jazykoch. Nie je potrebná registrácia, stačí použiť pre prihlásenie sa tie isté údaje, ako do účtu používateľa v online katalógu našej knižnice. Tituly sú prístupné aj z domu. V našom online katalógu sú e-knihy evidované pod signatúrami EK.43 až EK.69. Publikácie sú dostupné aj priamo na platforme ProQuest.

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť na náš prvý tohtoročný kvíz 12. januára od 17:00 do 18:00. Pre výhercov máme prichystané vecné ceny. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na nemecka@svkk.sk alebo telefonicky +421918245898 do 11.1.2023. Podujatie je bezplatné.

Dávate si novoročné predsavzatia? Čo keby ste sa namiesto nesplniteľných konkrétnych cieľov skúsili vydať na cestu dosiahnutia osobného šťastia. Ako na to, vám prezradí Malá kniha Lykke Meika Wikinga, riaditeľa Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Možno si spomínate na jeho prvotinu, Malú knihu Hygge, ktorú sme prednedávnom rozoberali. Dánsko je podľa celosvetových štatistík šťastná krajina so spokojnými obyvateľmi, i keď nie sú úplne dokonalí, čo autor priznáva na základe určitých príkladov. Napriek tomu si môžeme z metód Dánov brať príklady. V knihe hľadanie kľúča pre dosahovanie šťastia presahuje hranice Dánska, nájdete v nej príklady a prípadové štúdie z rôznych kútov sveta.

Chceli by ste obdarovať kamarátku knihou? Máme pre vás skvelý tip na darček – titul Čokoládový klub od Carole Matthews. Štyri priateľky a všadeprítomná čokoláda v rôznych formách, cukrovinky, koláčiky, torty, tyčinky či horúci nápoj. Čokoládový klub je o priateľstve, ktoré sa zrodilo zo spoločnej lásky, možno skôr závislosti k sladkému pokušeniu.

Historický román venovaný azda najznámejšiemu konštruktérovi a architektovi, Gustavovi Eiffelovi, je knižnou adaptáciou rovnomenného filmu z roku 2021 (réžia Martin Bourboulon). Kniha do istej miery približuje reálne okolnosti výstavby najikonickejšej pamiatky Paríža, Eiffelovej veže, prípravy Svetovej výstavy 1889, konkurz na ústredný monument, odpor zo strany laickej i odbornej verejnosti, petíciu spísanú umelcami požadujúcimi zastavenie stavebných prác. Ústredným motívom je však fiktívny príbeh zakázanej lásky medzi Eiffelom a jeho múzou Adrianne.

Urban, Jozef
(29. 11. 1964 Košice – 28. 4. 1999 Zvolen)
básnik, textár, publicista

Jozef Urban bol slovenským básnikom, textárom a publicistom. Narodil sa 29. novembra 1964 v Košiciach v rodine železničiara. Stredoškolské roky strávil na košickom gymnáziu, po maturite v roku 1983 študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Po ukončení štúdia v rokoch 1988 – 1989 pôsobil ako redaktor Literárneho týždenníka, redaktor a šéfredaktor vo vtedajšom významnom literárnom časopise pre mladú literatúru Dotyky, bol šéfredaktorom týždenníka Mladé rozlety a aj riaditeľom Medzinárodného domu umenia Bibiana.

Pred 10 rokmi (1. decembra 2012) vystúpila na TEDxEuston Chimamanda Ngozi Adichie, úspešná nigérijská spisovateľka, s ikonickým príspevkom We Should All Be Feminists (Všetci by sme mali byť feminist(k)ami), ktorý sa stal obrovským hitom. Knižne ako esej vyšiel v roku 2014 a bol preložený do 32 jazykov. Zasiahol všetky možné odvetvia spoločnosti. V hite speváčky Beyoncé ***Flawless zaznieva časť prejavu Chimamandy, titul eseje sa dostal na tričká módnej značky Dior. V roku 2015 vo Švédsku dostal každý 16-ročný tínedžer publikáciu We Should All Be Feminists.

7. decembra o 13:00-18:30
8. decembra o 8:00-15:00 (alebo do rozdania zásob)
Americké centrum Košice, Hlavná 10 (poschodie)

Nepremeškajte našu bezplatnú burzu, na ktorej môžete získať zachovalé anglické časopisy (roky 2007 – 2018). V ponuke sú známe tituly ako Good Housekeeping a New Scientist, tiež Economist, Vanity Fair alebo Cosmopolitan. Akcia je určená pre používateľov knižnice. V prípade otázok môžete kontaktovať Americké centrum Košice emailom na americke@svkk.sk.

Od pondelka 28.11.2022 do 12.12.2022 bude v priestoroch Nemeckej knižnice Goetheho inštitútu na Pribinovej 1 v spolupráci s Gymnáziom Šrobárova v Košiciach prebiehať výstava plagátov v rámci projektu Erasmus+ s názvom Európska identita v minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Na tomto projekte sa v rokoch 2019-2022 zúčastnilo Gymnázium Heinricha Bölla v Saalfelde. Účastní boli aj žiaci zo Slovenska, Talianska, Poľska a Litvy.

Na svojej prvej návšteve Košíc, veľvyslanec Gautam Rana prišiel 14.11.2022 aj k nám do Amerického centra. Zaujímal sa o plány centra do budúcnosti, stretol sa s našimi dobrovoľníčkami a tiež s ukrajinskými účastníčkami kurzu angličtiny. Do metropoly východu zavítal novovymenovaný americký veľvyslanec dva mesiace po nástupe do funkcie.

Pozývame Vás na stretnutie Knižného klubu v Americkom centre vo štvrtok 24. novembra 2022 o 17:30 - 18:45. Budeme spoločne čítať a diskutovať o úryvkoch z diela od Jonathana Grestyho: The Foreigner's Coat (vyšlo zatiaľ iba v slovenčine ako Cudzincov kabát, 2021). V prípade záujmu nás kontaktujte na americke@svkk.sk a úryvky Vám zašleme emailom. Máme pre Vás prekvapenie, na stretnutí sa osobne zúčastní aj autor knihy, pán Jonathan Gresty. Využite príležitosť diskutovať o prečítanom texte v angličtine priamo s jeho autorom. Tešíme sa na Vás!

Vážení používatelia,

z dôvodu aktuálnej energetickej situácie, prijatých legislatívnych zmien a odporúčaní nášho zriaďovateľa súvisiacich s úsporou energií sme nútení od 1. novembra 2022 pristúpiť k týmto opatreniam týkajúcim sa služieb:

V minulej časti sme hovorili o švédskom sviatku MIDSOMMAR a takisto sme spomínali SNAPSVISOR, teda piesne, ktoré sa spievajú spoločne s prípitkom na oslavách. Dnes budeme v tejto téme tak trocha pokračovať. Iste viete, že s alkoholom je to v Škandinávii celkom zaujímavé. Nemožno ho kúpiť bežne v obchode ako u nás, ale len v špeciálnych obchodoch na to určených. Tieto obchody majú aj svoj názov. Vo Švédsku SYSTEMBOLAGET, v Nórsku VINMONOPOLET alebo na Islande VÍNBÚðIN. Výnimkou je Dánsko, kde sú alkoholické nápoje bežne dostupné v supermarketoch.

Dáni sú jedným z najšťastnejších národov, niekoľko rokov po sebe vyhrávajú rôzne ankety, ktoré hodnotia spokojnosť obyvateľov. Napriek vysokým daniam a nie celkom ideálnej klíme (málo prirodzeného svetla od októbra do marca, nesmierne veľa zrážok počas roka) si Dáni dokážu vychutnávať každodennosť v oveľa väčšej miere. V Kodani sa dokonca nachádza Inštitút pre výskum šťastia a tiež múzeum šťastia. Jeho riaditeľ Meik Wiking, autor niekoľkých bestsellerov (Mála kniha Lykke, Malá kniha Hygge a Umenie vytvárať spomienky) hovorí o umení šťastného života hygge.

Anglická spisovateľka Julia Caplinová je závislá na cestovaní, skvelom jedle a hygge. Kto čítal hociktorú z kníh zo série Romantické úteky to môže dosvedčiť. Jej hrdinky chcú na novom mieste začať odznova, nechávajú za sebou sklamanie, neúspech či komandujúcu rodinu (ako v prípade Niny z Cukrárne v Paríži). Sú bezprostredné, dokážu sa rýchlo spriateliť a svojím zápalom pre prácu inšpirujú ostatných.

Od septembra 2022 nás nájdete aj na sociálnej sieti Instagram. Snažíme sa vytvárať najmä jedinečné príspevky, ktoré nenájdete na našich iných komunikačných kanáloch (Facebook, webová stránka). Obsah, ktorý pre Vás pripravujeme, prispôsobujeme osobitne na každú platformu.

V rámci tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva si Štátna vedecká knižnica v Košiciach pripravila dve aktivity, komentovanú prehliadku expozície Vizsolyská Biblia (21.9.2022) a prezentáciu osobností a príbehov ožívajúceho historického evanjelického cintorína v Košiciach (28.9.2022) v spolupráci s Evanjelickým gymnáziom J. A. Komenského, Krajským pamiatkovým úradom Košice (odb. garant, koord.), PÚ SR, SMZ Košice, Mestom Košice, a telKE TV.

Kniha dvojice Briana Fagana a Nadie Durranovej sa nevenuje len posteli ako druhu nábytku, jej vývoju v rámci histórie, ale aj zvyklostiam a kultúrnym odlišnostiam vo viacerých sférach ľudského života, ktoré sa odohrávali v rôznych historických obdobiach v posteliach, priestoroch vymedzených nie len na spanie.

Ak práve hľadáte pre svoje letné výlety a dobrodružstvá nejakého zaujímavého a netradičného turistického sprievodcu v knižnej podobe, tak by sme Vám radi predstavili tento inšpiratívny cestopis o Nemecku. V prípade, že sa tento rok chystáte navštíviť Nemecko, a obľubujete nekonvenčné a originálne nápady na cestovanie, určite musíte siahnuť aj po tejto knihe. Nájdete tu veľa tipov na návštevu miest, kde sa narodili alebo žili významní spisovatelia, zoznam mnohých pamätníkov, najznámejších zoologických záhrad, nevšedných turistických ciest alebo obľúbených pivární pod holým nebom. K tomu ešte históriu cestovania a tiež krátke historky o cestovných známostiach, alebo hotelových zlodejoch, prípadne odstrašujúce historky o chyžných a ich zvláštnych metódach upratovania hotelových izieb.

Obraz dobovej reklamy a propagačného výtvarníctva prináša publikácia Roky ve výloze: Sonda do aranžování výkladních skříní v Československu 1953 -1989. Katalóg k rovnomennej výstave Galérie výtvarného umenia v Chebu, ktorá sa konala minulý rok, približuje konkrétne riešenia výkladov ako symbolov modernej estetiky ale i nástrojov zviditeľňovania politiky vládnucej moci. Výkladné skrine sa menili podľa ustáleného kalendára, pozostávajúceho zo sezónnych výrobkov, pripomienok výročí a sviatkov, ktoré režim vyzdvihoval, ako sviatok práce, MDŽ, či Oslobodenie Červenou armádou.

Švajčiarsky historik a publicista, Daniel Furrer, vo svojej knihe ponúka prierez históriou viažucej sa k toaletám a vykonávaní potreby. Dozviete sa napríklad, ako sa „miesto úľavy“ menilo a ako strach z cholery ovplyvnil potrebu efektívneho zbavovania sa fekálií a moču z preľudnených miest. Dlhé stáročia platila úmera, čím väčšie mesto, tým väčší zápach a vyššie riziko epidémie. Po 20. st. zomieralo vo vojnách viac vojakov na choroby, spôsobené nedostatočnou hygienou a zlým sanitárnym vybavením, ako v boji.

Nemusíte holdovať alkoholu, aby ste sa zabavili pri čítaní knihy Stručné dejiny opitosti. Mark Forsyth ponúka vlastný výber historických míľnikov, ktoré do istej miery formovala konzumácia alkoholu. Či už išlo o náboženské rituály, skúšku sebaovládania či pozdvihnutie ducha a hľadanie zdroja inšpirácie, alkohol, ako aj dnes, ponúkal únik od reality. Už prvé krčmy sa stali takzvaným antropologickým tretím miestom (po domove a práci), tu sa však človek mohol správať uvoľnene a nemusel nikoho poslúchať. Autorovi sa nezaprie humor s akým približuje a komentuje historické záznamy. Kniha sa ľahko číta, no treba k nej pristupovať s nadhľadom.

S týmto talizmanom pre šťastie ste sa už určite stretli v ázijských reštauráciách či obchodoch. I keď je mávajúca mačka nesmierne obľúbená a rozšírená najmä v Číne, ide o japonskú sošku, ktorej pôvod siaha do 17. storočia.

Stručná príručka venovaná káve zaujme nie len ľudí, ktorí tomuto povzbudzujúcemu nápoju holdujú. Prehľadné usporiadanie informácií o spôsobe prípravy a podávania, rôznych kávových tradíciách vo vybraných kultúrach či základné informácie o samotnej káve sú v praktickom formáte, ktorý sa vám zmestí do vrecka.

24.5.2022 o 16:30, Kultúrno-vzdelávacie centrum (KVC), Pribinova 1
Pozývame Vás na bezplatné podujatie organizované v spolupráci s Domom Matice slovenskej v Košiciach, na ktorom Vám predstavíme viac či menej známe osobnosti z našej najnovšej publikácie Dejatelia východného Slovenska II.

Naše Americké centrum Košice je projektom spolupráce medzi Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach a Veľvyslanectvom USA na Slovensku. Nedávno sme túto spoluprácu potvrdili, tak ako každé tri roky, podpisom Memoranda o porozumení. Riaditeľka ŠVK, pani Darina Kožuchová a šéfka oddelenia vonkajších vzťahov veľvyslanectva, pani Tamara Sternberg-Greller sa stretli 27. apríla 2022, aby zhodnotili spoločné aktivity za posledné obdobie a porozprávali sa o plánoch do budúcna.

Čo si o Slovákoch myslia cudzinci? Prečo sa Angličan rozhodne žiť na Slovensku? Odpovede na tieto a ďalšie zaujímavé otázky sa dozviete 25. mája v KVC o 17:00 priamo z prvej ruky od spisovateľa Jonathana Grestyho.

Jeho román Cudzincov kabát je o troch ľuďoch a o tom, akým výzvam musia spolu čeliť vďaka svojej odlišnej minulosti. V rozpätí pätnástich rokov nás kniha zavedie na rôzne miesta Slovenska a s humorom i živými dialógmi nám vyrozpráva príbeh, ktorého rozuzlenie ostáva tajomstvom až do posledných strán.

Radi by sme vám predstavili prvý diel trilógie od úspešnej a medzinárodne známej autorky Kerstin Gierovej, ktorý zaujme nielen mladšiu generáciu, ale určite aj tých starších. VERGISSMEINNICHT je strhujúci fantasy román, ktorý zoberie čitateľa na vzrušujúcu cestu plnú prekvapení a dobrodružstiev. V tomto príbehu môžete spoločne s hlavnými postavami zažiť neuveriteľné množstvo magických, zábavných a vtipných príhod, ale aj napínavých okamihov.

Rosie Featherstonová bola úspešná workoholička, ktorej možno chýbal k celkovému šťastiu už len partner. Po tom čo podala výpoveď si pauzu medzi získaním novej práce vypĺňala brigádovaním v podniku starej mamy. Hektická práca v marketingovej firme jej chýbala, no bližší kontakt s rodinou pre ňu začínal byť dôležitejší. O tom, čo vlastne znamená byť úspešný a aké miesto zastáva rodina v pomyselnom rebríčku hodnôt pojednávala úvodná kniha série Kaviarnička pod citrónovníkom s názvom Šálka nádeje. Nečakajte však romantickú zápletku, ani prítomnosť slobodného nápadníka, Šálka nádeje je o rodine a jej súdržnosti. Vo vydavateľstve Lindeni vyšlo minulý rok pokračovanie Búrka v čajovej šálke.

Počas jarných prázdnin sa šikovné deti z Luníka IX pod vedením lektorov zo SPŠ elektrotechnická, Komenského 44, Košice zdokonalovali v programovaní legorobotov. Oprášili, čo už vedia a zvládli aj nové úlohy a výzvy. V Americkom centre v Košiciach sme veľmi radi, že spolupracujeme s ETP Slovensko a môžeme podporiť aktivity, ktoré majú zmysel.

Vyrovnávanie sa s minulosťou, boj s byrokraciou, manévrovanie medzi hanbou a hrdosťou, svedectvo doby, ktoré stigmatizovalo celé ľudstvo. Kniha Niny F. Grünfeldovej je chronologickým usporiadaním objavených útržkov života Fridy Grünfeldovej a vyplnením ich medzier výpoveďou o dobe, v ktorej žila.

Tímová študovňa, ktorá sa nachádza na Hlavnej 10 na poschodí, vedľa študovne periodík a noriem, PATLIB Košice, je vybavená pre tímovú prácu 4-8 používateľov knižnice (rokovací stôl s 8 stoličkami, flipchart, magnetické popisné tabule, látkové tabule, wifi pripojenie). Jej využívanie je bezplatné, je potrebná rezervácia miestnosti.

Po takmer 43 rokoch pôsobenia v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach nás tento týždeň opúšťa a do zaslúženého dôchodku odchádza naša kolegyňa Alžbeta Csájiová z Oddelenia historických fondov a bibliografie. Pri tejto príležitosti sme s ňou urobili krátky rozhovor, rozprávali sme sa nielen o práci ale i záľubách a o tom, ako sa počas jej pôsobenia knižnica menila.

V spolupráci s Gymnáziom sv. Edity Steinovej a Katedrou histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach Vás pozývame na Metodický deň pre učiteľov a študentov histórie s témou Ako učiť o holokauste dnes. Toto podujatie sa uskutoční 13. apríla 2022 o 8:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach na Pribinovej 1.

Je potrebné sa zaregistrovať do 10.apríla 2022.

Pozývame vás na besedu o popularizačných publikáciách s názvom Čo sa do kníh (ne)zmestí spojenú s diskusiou s autormi kníh a autogramiádou, ktorá sa uskutoční 31.3.2022 od 9:30 do 13:00 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach na Pribinovej 1.

Layla je knižná novinka z vydavateľstva Lindeni. Americká spisovateľka Colleen Hooverová si tentokrát vyskúšala zatiahnuť do svojho príbehu paranormálne javy. Nečakajte však hororové napätie, ale skôr prítomnosť „priateľského ducha“, ktorý obráti život ústrednej dvojice naruby.

Jednou zo služieb, ktorú Štátna vedecká knižnica ponúka svojim používateľom, je vyhotovenie rešerše. O tom, ako tento proces prebieha, aké sú častokrát mylné predstavy alebo chyby pri zadávaní žiadosti, sme sa porozprávali s Monikou Kicovou, ktorá sa rešeršným službám vrátane konzultácií venuje.

Historická detektívka Ópium a absint, odohrávajúca sa na úplnom sklonku 19. storočia v New Yorku, je výnimočná pre svoju autentickosť. Spisovateľka a lekárka Lydia Kangová v nej podáva reálny obraz rozvíjajúcej sa závislosti od opiátov ale i spoločenského postavenia žien a dopadu beletrie a tlače na verejnosť. V našich končinách je Lydia Kang známa ako spoluautorka knihy Šarlatáni, stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík (Quackery, A Brief History of the Worst Ways to Cure Everything).

Centrum kultúry Košického kraja vydalo rozšírenie dizertačnej práce historika Gabriela Szeghyho, ktorá na takmer štyristo stranách prináša nové poznatky o šľachtických rodoch a sídlach na území historickej Abovskej stolice. Doterajší výskum tejto problematiky nebol podrobný, väčšinou išlo o predstavenie rodov vyššej šľachty, stredná a nízka šľachta Abovskej stolice zvykla byť prehľadaná. Autor túto skutočnosť vysvetľuje tým, že historická Abovská stolica leží na území dvoch štátov, Slovenska a Maďarska. Ani maďarskí historici nešli pri výskume do hĺbky a zaoberali sa len najvýznamnejšími rodmi.

20. februára 1883 sa narodil v Košiciach obchodník Konštantín Jozef Kuhlmann (Szilárd József Kuhlmann).

Pohľadu šikovného pozorovateľa pri prechádzke mestom určite neujde maľba obchodnej trojsťažňovej námornej lode s plachtami na jednom z horných výklenkov rozľahlého nájomného domu na nároží Južnej triedy a Štúrovej ulice. Symbolizuje zamestnanie bývalého majiteľa domu - obchodovanie s koloniálnym tovarom, predovšetkým s korením a kávou, ale aj látkami, ktoré sa dovážali zo zámoria. Útroby domu určite rozvoniavali čerstvo praženou kávou či arómou exotického korenia. Obchod mal však aj svoju tienistú stránku a prinášal neraz neúspech, sklamanie až utrpenie. To všetko zažili aj obyvatelia tohto domu v predchádzajúcich storočiach.

Aj tento rok sa Štátna vedecká knižnica v Košiciach zapája do projektu Týždeň slovenských knižníc. V rámci tohto špeciálneho prvého marcového týždňa by sme vám chceli predstaviť našu novú publikáciu, môžete sa tiež tešiť na súťaže, online aj kvíz v našom Kultúrno-vzdelávacom centre. Na svoje si prídu milovníci histórie a vzácnych starých tlačí, ale aj nadšenci programovania a 3D tlače.  

V dnešnej nemeckej časti jazykového okienka budeme pokračovať so špeciálnymi slovami, ktoré sa veľmi ťažko prekladajú do iných jazykov. Ako sme si už v predchádzajúcej časti povedali, častokrát ku nim v materinskom jazyku ani nenájdeme vhodný ekvivalent. Minule sme si ich preto nazvali „nemeckými jazykovými fenoménmi“. Tak sa poďme spolu pozrieť na ďalšie z nich.

Ústredným motívom románu napísaného vo forme listov, telegramov a zápiskov, je láska k umeniu, ku knihám, ktorá dokáže búrať akékoľvek bariéry. Hlavnou hrdinkou je mladá londýnska spisovateľka, ktorá sa pokúša po druhej svetovej vojne nájsť inšpiráciu pre ďalšiu knihu. Jej život sa zmení po tom, čo dostane list od neznámeho muža z ostrova Guernsey. Dozvedá sa o nevšednom literárnom klube, postupne sa prostredníctvom korešpondencie zoznamuje s jej členmi. Pútavé príbehy obyvateľov ostrova, ktorý bol okupovaný nacistami, ju prinútia navštíviť Guernsey osobne.

27. januára 2022 uplynulo 125 rokov od narodenia operetnej primadony Ireny (Irén) Biller (27. 1. 1897 Budapešť – 8. 6. 1989 Pacific Grove, Monterey County, California, USA).

Oslavovaná košická operetná primadona Irena (Irén) Biller sa neuspokojila s úspechmi na scéne košického divadla v prvých desaťročiach 20. storočia, obrovskou popularitou divákov v tzv. vidieckych divadlách, zástupom budapeštianskych, či viedenských ctiteľov. Amerika sa pre ňu stávala čoraz silnejšie priťahujúcim magnetom.

Dnes si na celom svete pripomíname pamiatku obetí holokaustu. 27. januára 1945 bol oslobodený komplex koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku, najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Pred príchodom Červenej armády nemeckí dozorcovia ušli, v tábore sa nachádzalo 7650 preživších, chorých a vyhladovaných na smrť. V osvienčimskom pekle za necelých 5 rokov zomrelo 1,1 milióna ľudí (podľa záznamu osvienčimského múzea). Počas holokaustu prišlo o život celkovo 6 miliónov Židov a ďalších 11 miliónov ľudí z nevyhovujúcich etnických, náboženských a politických skupín, medzi nimi Rómovia, sovietski vojnoví zajatci, Poliaci, homosexuáli a postihnutí ľudia.

Historický román Knižnica na Piatej avenue (The Lions of Fifth Avenue) autorka Fiona Davisová venovala všetkým knihovníčkam a knihovníkom. Dve ženské hrdinky, ktorých spája nie len rodinné puto, ale i podozrenie z krádeže, sa nikdy nestretli, ich vyobrazené príbehy delí 80 rokov, no napriek tomu sú si podobné. Prostredníctvom príbehu knihovníčky a kurátorky Sadie, ktorý je zasadený do roku 1993, autorka vyzdvihuje prácu ochrancov vzácnych publikácií a dôležitosť knižnice ako vzdelávacej a vedeckej inštitúcie. Príbeh Laury, odohrávajúci sa najmä medzi rokmi 1913 a 1914, je príbehom silnej túžby po sebarealizácii ženy v mužskom svete.

Úspešný nemecký autor Peter Wohlleben, ktorého poznáme najmä ako autora populárneho diela Tajný život stromov, pripravil touto knihou pre všetky deti a zvedavcov dobrodružnú expedíciu. Kladiete si niekedy otázky ako napríklad „Možno jesť kvety?“ alebo „Ako si možno vyrobiť kompas?“, možno dokonca aj otázku ako napríklad „Prečo niektoré stromy nevoňajú?“ V tejto knižke určite nájdete odpovede a zaujímavé informácie.

V dnešnej nemeckej časti jazykového okienka sa budeme venovať špeciálnym nemeckým slovám. Sú to slová, ktoré sa veľmi ťažko prekladajú do iných jazykov, častokrát ku nim v materinskom jazyku nenájdeme vhodný ekvivalent. Sú to také nemecké jazykové fenomény.

Útla kniha Nekonečná zelenina je príručkou pre odvážnych ľudí, ktorí chcú vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a neboja sa možno aj zašpiniť ruky od zeminy. Je jednoduché si zaobstarať čerstvú (možno nie až tak čerstvú, ako práve dovezenú) zeleninu v obchode, ale dobrý pocit z udržateľnejšieho životného štýlu, ku ktorému patrí aj regrowing (opätovné pestovanie) je pre mnohých ľudí na nezaplatenie.

Na oddelení historických fondov a bibliografie sa našlo v rámci publikácií niekoľko zaujímavých odkazov pre čitateľov, ako správne zaobchádzať s knihou. Tieto rady sa dajú využiť aj dnes, no posúďte sami. Vybrali sme pre vás desatoro čitateľom, ráznejšie upozornenie (Čtenáři, měj se na pozoru!) a obrazový návod, ako správne držať knihu.