Preskočiť na obsah
Odkaz na článok Portrét M. Potemru

Na konci januára sme získali cenný dar od Agnesy Dobálovej, netere Michala Potemru. V našej študovni historických fondov a regionálnej literatúry si môžete osobne pozrieť portrét Michala Potemru, významného slovenského bibliografa, zakladateľa slovenskej národnej retrospektívnej bibliografie, ktorý v našej knižnici pôsobil 39 rokov. Autorom maľby je košický akademický maliar Michal Čičvák.

Odkaz na Februárovú súťaž

V našej prvej tohtoročnej súťaži môžete vyhrať dva skvelé tituly, jeden vás zavedie do tajomnej záhrady a druhý vás prevedie poslednými rokmi života Christophera J. McCandlessa, ktorý tragicky zahynul na Aljaške. Pripravili sme si pre vás krátky kvíz, týkajúci sa našich minuloročných knižných tipov. Ak nebudete vedieť na niektorú z otázok odpovedať, správnu odpoveď nájdete na našej webovej stránke. Zapojiť sa do súťaže môžete do 11. februára. Výhercu dvoch kníh – Ann-Marie Howell, Zahrada tajů a Jon Krakauer, Útěk do divočiny, od vydavateľstva portál vyžrebujeme a zverejníme 12. februára.
Súťažné otázky nájdtete tu.

Štatút súťaže

Odkaz na knižný tip Útek do divočiny

V roku 1992 po náleze mŕtveho tela Christophera J. McCandlessa v opustenom autobuse uprostred divokej Aljašky, napísal novinár Jon Krakauer o mladíkovi článok, ktorý rozvíril debatu o zmysle dobrodružstva končiaceho smrťou. Príbeh mladého dobrodruha Krakauera však natoľko zasiahol, že chcel pokračoval ďalej v hľadaní odpovedí na otázky kto bol Christopher McCandless, čo ho motivovalo opustiť civilizovaný svet a či si bol plne vedomý nástrah, ktoré Aljaška pre neho pripravila. Krakauer zozbieral rozhovory s ľuďmi, ktorých Chris pri svojich putovaniach stretol, ich korešpondenciu, zápisky z Chrisovho denníka a úryvky kníh, ktoré si mladík podčiarkoval, písal k nim vlastné komentáre. Zo zozbieraného materiálu vznikla biografia, rekonštrukcia putovania Christophera J. McCandlessa. V roku 2007 tento príbeh oslovil ďalších ľudí vďaka filmu Seana Penna Into the Wild.

Odkaz na pracovnú ponuku vrátnik informátor

dátum nástupu: 1. marec 2023
ponuka je aktuálna do: 3.2.2023
pracovný pomer na kratší pracovný čas, počet hodín za týždeň: 25
Celé znenie pracovnej ponuky, vrátane informácií o pracovnom pomere a požiadavkách na zamestnanca, je zverejnené na portáli ISTP.

Odkaz na februárový nemecký vedomostný kvíz

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť 16. februára o 16:30 do Nemeckej knižnbice GI (Pribinova1). Knižnú výhru pre víťaza venovalo vydavateľstvo Portál Slovakia. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245898 do 15.2.2023
Podujatie je bezplatné.
Tešíme sa na vás :)

Odkaz na článok EGJAK Games v našom Americkom centre

Už 8. februára sa v našej knižnici uskutoční zápolenie v anglickom jazyku pod názvom EGJAK Games - English Games Jigsaw and Kahoot! Deviataci z niekoľkých základných škôl v Košiciach si zmerajú sily vo vedomostiach o anglicky hovoriacich krajinách a popritom budú riešiť rôzne zaujímavé úlohy. Program nielen pre žiakov, ale aj pre ich učiteľov pripravil tím pedagógov a študentov z Evanjelického Gymnázia J. A. Komenského v Košiciach.

Odkaz na pracovnú ponuku technik IT

dátum nástupu: 1. marec 2023
ponuka je aktuálna do: 3.2.2023
druh pracovného pomeru: plný úväzok, pracovný pomer na neurčitý čas
Celé znenie pracovnej ponuky, vrátane informácií o pracovnom pomere a požiadavkách na zamestnanca, je zverejnené na portáli ISTP.

Odkaz na prednášku o trvalkách

2.2.2023 o 16:30
bezplatná prednáška
lektor: Ing. Miroslav Naď, záhradný architekt
Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1
Chceli by ste si založiť novú záhradu, alebo plánujete zmeniť či vylepšiť tú pôvodnú? Možno rozmýšľate nad vysadením trvaliek a chýba Vám prehľad a informácie? Potom Vás pozývame na prednášku o trvalkových záhonoch v rodinných záhradách. Dozviete sa na nej o princípoch ich zakladania, následnej starostlivosti a rozdelení trvaliek podľa ich vlastností. 

Odkaz na pracovnú ponuku: účtovník

Ukončená ponuka
dátum nástupu: 1. február 2023
ponuka je aktuálna do: 18. január 2023
druh pracovného pomeru: plný úväzok, pracovný pomer na neurčitý čas
Celé znenie pracovnej ponuky, vrátane informácií o pracovnom pomere a požiadavkách na zamestnanca, je zverejnené na portáli ISTP.

Odkaz na článok o eknihách Proquest

Predstavujeme vám elektronickú knižnicu ProQuest Ebook Central, kde aktuálne nájdete 27 titulov v češtine od Karolinum Press a 4022 otvorených kníh z rôznych odborov v angličtine, nemčine, francúzštine a ďalších jazykoch. Nie je potrebná registrácia, stačí použiť pre prihlásenie sa tie isté údaje, ako do účtu používateľa v online katalógu našej knižnice. Tituly sú prístupné aj z domu. V našom online katalógu sú e-knihy evidované pod signatúrami EK.43 až EK.69. Publikácie sú dostupné aj priamo na platforme ProQuest.

Odkaz na novoročný nemecký kvíz

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť na náš prvý tohtoročný kvíz 12. januára od 17:00 do 18:00. Pre výhercov máme prichystané vecné ceny. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245898 do 11.1.2023. Podujatie je bezplatné.

Odkaz na knižný tip: Malá kniha lykke

Dávate si novoročné predsavzatia? Čo keby ste sa namiesto nesplniteľných konkrétnych cieľov skúsili vydať na cestu dosiahnutia osobného šťastia. Ako na to, vám prezradí Malá kniha Lykke Meika Wikinga, riaditeľa Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Možno si spomínate na jeho prvotinu, Malú knihu Hygge, ktorú sme prednedávnom rozoberali. Dánsko je podľa celosvetových štatistík šťastná krajina so spokojnými obyvateľmi, i keď nie sú úplne dokonalí, čo autor priznáva na základe určitých príkladov. Napriek tomu si môžeme z metód Dánov brať príklady. V knihe hľadanie kľúča pre dosahovanie šťastia presahuje hranice Dánska, nájdete v nej príklady a prípadové štúdie z rôznych kútov sveta.

Odkaz na PF 2023

Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov, veľa zdravia, šťastia a úspechov v roku 2023, nech je naša knižnica jeho súčasťou.
Váš tím Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach

Odkaz na knižný tip: Čokoládový klub

Chceli by ste obdarovať kamarátku knihou? Máme pre vás skvelý tip na darček – titul Čokoládový klub od Carole Matthews. Štyri priateľky a všadeprítomná čokoláda v rôznych formách, cukrovinky, koláčiky, torty, tyčinky či horúci nápoj. Čokoládový klub je o priateľstve, ktoré sa zrodilo zo spoločnej lásky, možno skôr závislosti k sladkému pokušeniu.

Odkaz na knižný tip: Eiffel

Historický román venovaný azda najznámejšiemu konštruktérovi a architektovi, Gustavovi Eiffelovi, je knižnou adaptáciou rovnomenného filmu z roku 2021 (réžia Martin Bourboulon). Kniha do istej miery približuje reálne okolnosti výstavby najikonickejšej pamiatky Paríža, Eiffelovej veže, prípravy Svetovej výstavy 1889, konkurz na ústredný monument, odpor zo strany laickej i odbornej verejnosti, petíciu spísanú umelcami požadujúcimi zastavenie stavebných prác. Ústredným motívom je však fiktívny príbeh zakázanej lásky medzi Eiffelom a jeho múzou Adrianne.

Odkaz na vianočnú súťaž s vydavateľstvom Portál Slovakia

Chceli by ste dostať knihy ešte pred Vianocami? Zapojte sa do našej súťaže, ktorú sme pre vás pripravili spoločne s vydavateľstvom Portál Slovakia. Vyhrať môžete tri romány od spisovateľa, emeritného psychiatra a psychoterapeuta Irvina D. Yaloma.

Odkaz na ukážku z publikácie Dejatelia východného Slovenska II.

Urban, Jozef
(29. 11. 1964 Košice – 28. 4. 1999 Zvolen)
básnik, textár, publicista

Jozef Urban bol slovenským básnikom, textárom a publicistom. Narodil sa 29. novembra 1964 v Košiciach v rodine železničiara. Stredoškolské roky strávil na košickom gymnáziu, po maturite v roku 1983 študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Po ukončení štúdia v rokoch 1988 – 1989 pôsobil ako redaktor Literárneho týždenníka, redaktor a šéfredaktor vo vtedajšom významnom literárnom časopise pre mladú literatúru Dotyky, bol šéfredaktorom týždenníka Mladé rozlety a aj riaditeľom Medzinárodného domu umenia Bibiana.

Odkaz na knižný tip: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami

Pred 10 rokmi (1. decembra 2012) vystúpila na TEDxEuston Chimamanda Ngozi Adichie, úspešná nigérijská spisovateľka, s ikonickým príspevkom We Should All Be Feminists (Všetci by sme mali byť feminist(k)ami), ktorý sa stal obrovským hitom. Knižne ako esej vyšiel v roku 2014 a bol preložený do 32 jazykov. Zasiahol všetky možné odvetvia spoločnosti. V hite speváčky Beyoncé ***Flawless zaznieva časť prejavu Chimamandy, titul eseje sa dostal na tričká módnej značky Dior. V roku 2015 vo Švédsku dostal každý 16-ročný tínedžer publikáciu We Should All Be Feminists.

Odkaz na nemecký vianočný kvíz

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Keďže sa nám blížia najkrajšie sviatky v roku, bude náš kvíz aj tematický, vianočný. Príďte sa s priateľmi zabaviť 8. decembra od 17:00 do 18:00. Pre výhercov máme prichystané vecné ceny.

V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245898 do 7.12.2022. Podujatie je bezplatné.

Odkaz na Mikulášsku burzu

7. decembra o 13:00-18:30
8. decembra o 8:00-15:00 (alebo do rozdania zásob)
Americké centrum Košice, Hlavná 10 (poschodie)

Nepremeškajte našu bezplatnú burzu, na ktorej môžete získať zachovalé anglické časopisy (roky 2007 – 2018). V ponuke sú známe tituly ako Good Housekeeping a New Scientist, tiež Economist, Vanity Fair alebo Cosmopolitan. Akcia je určená pre používateľov knižnice. V prípade otázok môžete kontaktovať Americké centrum Košice emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Odkaz na výstavu v Nemeckej knižnici GI

Od pondelka 28.11.2022 do 12.12.2022 bude v priestoroch Nemeckej knižnice Goetheho inštitútu na Pribinovej 1 v spolupráci s Gymnáziom Šrobárova v Košiciach prebiehať výstava plagátov v rámci projektu Erasmus+ s názvom Európska identita v minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Na tomto projekte sa v rokoch 2019-2022 zúčastnilo Gymnázium Heinricha Bölla v Saalfelde. Účastní boli aj žiaci zo Slovenska, Talianska, Poľska a Litvy.

Odkaz na článok o návšteve veľvyslanca Gautama Rana

Na svojej prvej návšteve Košíc, veľvyslanec Gautam Rana prišiel 14.11.2022 aj k nám do Amerického centra. Zaujímal sa o plány centra do budúcnosti, stretol sa s našimi dobrovoľníčkami a tiež s ukrajinskými účastníčkami kurzu angličtiny. Do metropoly východu zavítal novovymenovaný americký veľvyslanec dva mesiace po nástupe do funkcie.

Odkaz na knižný klub s Jonathanom Grestym

Pozývame Vás na stretnutie Knižného klubu v Americkom centre vo štvrtok 24. novembra 2022 o 17:30 - 18:45. Budeme spoločne čítať a diskutovať o úryvkoch z diela od Jonathana Grestyho: The Foreigner's Coat (vyšlo zatiaľ iba v slovenčine ako Cudzincov kabát, 2021). V prípade záujmu nás kontaktujte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a úryvky Vám zašleme emailom. Máme pre Vás prekvapenie, na stretnutí sa osobne zúčastní aj autor knihy, pán Jonathan Gresty. Využite príležitosť diskutovať o prečítanom texte v angličtine priamo s jeho autorom. Tešíme sa na Vás!

Odkaz na Nemecký kvíz (6.10.2022)

ZMENA
Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť 14. novembra od 17:00 do 18:00. Knihy a vecné ceny do súťaže venoval Goetheho inštitút. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245898 do 13.10.2022. Tešíme sa na vás :)

Odkaz na ukážku kvízových otázok na otestovanie sa

Raz mesačne sa u nás v Nemeckej knižnici koná Vedomostný kvíz, novembrový prebehne vo štvrtok 14.11.2022 od 17:00 do 18:00. Dnes vám prinášame malú ukážku z predchádzajúcich kvízov, aby sme vás inšpirovali prihlásiť sa. Posúďte sami náročnosť úrovne nemčiny a samotných otázok. Ak nimi prejdete bez problémov, určite nepremeškajte náš kvíz. Správne odpovede nájdete priložené na konci v pdf súbore.

Odkaz na kreatívne workshopy s Aj TY v IT

Aj v novembri v Americkom centre pokračujeme s workshopmi o programovaní. Tentokrát nás v spolupráci s Aj Ty v IT čaká dvojdielny Roblox pre začiatočníčky. Pozývame dievčatá vo veku 10 až 15 rokov. Na dvojdielnom workshope budeme pracovať v obľúbenej platforme ROBLOX Studio. Naučíme sa používať mnohé nástroje tejto platformy a osvojíme si základné koncepty tvorby hier.

Odkaz na workshop s názvom Ako naplno využiť citačné manažéry?

Pozývame Vás na bezplatný workshop, ktorý je určený najmä tým, ktorí chcú správne citovať pri zostavovaní svojich odborných textov. S písaním vysokoškolskej práce či vedeckého článku je neodmysliteľne spojené správne citovanie zdrojov a tvorba bibliografických odkazov. Workshop sa uskutoční 9.11.2022 o 16:00 v KVC na Pribinovej 1. Toto podujatie sa koná v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2022.

Odkaz na štvrté švédske jazykové okienko

V minulej časti sme hovorili o švédskom sviatku MIDSOMMAR a takisto sme spomínali SNAPSVISOR, teda piesne, ktoré sa spievajú spoločne s prípitkom na oslavách. Dnes budeme v tejto téme tak trocha pokračovať. Iste viete, že s alkoholom je to v Škandinávii celkom zaujímavé. Nemožno ho kúpiť bežne v obchode ako u nás, ale len v špeciálnych obchodoch na to určených. Tieto obchody majú aj svoj názov. Vo Švédsku SYSTEMBOLAGET, v Nórsku VINMONOPOLET alebo na Islande VÍNBÚðIN. Výnimkou je Dánsko, kde sú alkoholické nápoje bežne dostupné v supermarketoch.

Odkaz na zmenu politiky používateľských hesiel

Od 1. 11. 2022 dôjde k zmene politiky používateľských hesiel pre prístup k službám Štátnej vedeckej knižnice. Z dôvodu tejto zmeny Vám odporúčame, aby ste si do stanoveného dátumu zmenili Vaše heslo. Zmenu hesla prevediete v Online katalógu v časti “Konto používateľa” , “Zmeniť heslo”. V prípade, že sa po 1.11.2022 nebudete vedieť prihlásiť, použite odkaz Zabudol som heslo pre obnovu Vášho hesla.

Odkaz na LEAF Scholarships program pre stredoškolákov

V stredu, 19. októbra 2022, o 16:30 - 18:00, v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK na Pribinovej 1, sa uskutoční info stretnutie o štipendijnom výmennom programe LEAF Scholarships, vďaka ktorému môžu študenti študovať na strednej škole v USA.

Odkaz na literárnu súťaž ministerstva obrany

Minister obrany SR Jaroslav Naď a mesačník OBRANA vyhlasujú pre študentov stredných a vysokých škôl XVIII. ročník literárnej súťaže na tému Bojisko internet. Zapojiť sa môžu študenti s poviedkou alebou s úvahou v slovenskom jazyku (rozsah od 1 000 do 5 000 znakov vrátane medzier).

Odkaz na ponuku vyradených titulov z Nemeckej knižnice GI

Z fondu Nemeckej knižnice GI sme vyradili staršie tituly, ich zoznam nájdete v priloženom pdf súbore (úbýtkový zoznam). V prípade, že vás niektorý titul zaujme, kontaktujte pani Mgr. Beátu Repíkovú, vedúcu oddelenie pre správu a ochranu fondov, emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245891. Môžete tak urobiť do 21.10.2022.

úbytkový zoznam (Nemecká knižnica GI)

Odkaz na jesennú súťaž s romantickými útekmi

Máme víťazov
Veľmi sa tešíme, že vás naša jesenná súťaž s romantickými útekmi oslovila. Z takmer 50 zapojených súťažiacich so správnymi odpoveďami sme vyžrebovali týchto dvoch víťazov: Zuzana Bernathova a Ľuboslav Ilečko. Srdečne gratulujeme. Ostatní nezúfajte, tento rok ešte budete mať príležitosť s nami súťažiť.

Odkaz na oznam o plánovanej odstávke 4.10.2022

Z technických príčin nebude možné využiť online služby knižnice 4.10.2022 v čase od 7:30 do 8:00.

Ďakujeme za pochopenie.

Odkaz na Nemecké jazykové okienko

Od 26.9.2022 bude opäť prebiehať jazykové okienko určené pre čitateľov Nemeckej knižnice GI. Realizované bude pravidelne v pondelky v čase od 17:00 do 18:00 v priestoroch knižnice. Ak si chcete precvičiť konverzáciu v nemeckom jazyku, alebo potrebujete pomôcť s nejakým gramatickým javom či kontrolou domácej úlohy a podobne, radi Vám s tým pomôžeme. Záujemcov poprosíme rezervovať si termín vopred na nasledovnej emailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Odkaz na knižné tipy o hygge

Dáni sú jedným z najšťastnejších národov, niekoľko rokov po sebe vyhrávajú rôzne ankety, ktoré hodnotia spokojnosť obyvateľov. Napriek vysokým daniam a nie celkom ideálnej klíme (málo prirodzeného svetla od októbra do marca, nesmierne veľa zrážok počas roka) si Dáni dokážu vychutnávať každodennosť v oveľa väčšej miere. V Kodani sa dokonca nachádza Inštitút pre výskum šťastia a tiež múzeum šťastia. Jeho riaditeľ Meik Wiking, autor niekoľkých bestsellerov (Mála kniha Lykke, Malá kniha Hygge a Umenie vytvárať spomienky) hovorí o umení šťastného života hygge.

Odkaz na knižný tip: séria do Julie Caplinovej

Anglická spisovateľka Julia Caplinová je závislá na cestovaní, skvelom jedle a hygge. Kto čítal hociktorú z kníh zo série Romantické úteky to môže dosvedčiť. Jej hrdinky chcú na novom mieste začať odznova, nechávajú za sebou sklamanie, neúspech či komandujúcu rodinu (ako v prípade Niny z Cukrárne v Paríži). Sú bezprostredné, dokážu sa rýchlo spriateliť a svojím zápalom pre prácu inšpirujú ostatných.

Odkaz na pracovnú ponuku: účtovník

Pracovná pozícia: Účtovník
Dátum nástupu na voľné pracovné miesto: 1.10.2022
Kratší pracovný čas (10 hod. týždenne)
Reagovať na pracovnú ponuku je možné do: 19.9.2022

Odkaz na workshopy AjTyvIT

Začiatkom októbra nás v Americkom centre čaká dvojdielny workshop o programovaní - Scratch pre začiatočníčky, v spolupráci s Aj Ty v IT. Pozývame dievčatá vo veku 9 až 15 rokov. Účastníčky si na prvom stretnutí vytvoria jednoduchú animáciu, do ktorej zapoja hudbu i špeciálne efekty. Následne si vytvoria vlastnú hru. Počítače a všetko potrebné zabezpečíme.

Odkaz na diskusný klub v anglickom jazyku

Chcete si precvičiť konverzáciu v anglickom jazyku?
Pozývame Vás na stretnutie Diskusného klubu, ktorý sa po dlhom období online stretnutí presúva opäť do priestorov Amerického centra na 1. poschodí našej budovy na Hlavnej 10. Aby sme zostali v kontakte aj s tými, ktorí sa nemôžu na stretnutí zúčastniť osobne, stretnutie sa bude konať kombinovanie - zároveň osobne aj cez virtuálne pripojenie.

Odkaz na FLEX: štipendijný program pre stredoškolákov

Prihlasovanie na FLEX je otvorené!
V stredu, 21. septembra 2022, o 16:30 - 18:00, v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK na Pribinovej 1, sa uskutoční info stretnutie o štipendijnom výmennom programe FLEX - Future Leaders Exchange. Pozývame nielen stredoškolákov, ale aj ich učiteľov a rodičov.

Odkaz na súťaž s vydavateľstvom Mamaš

Súťaž ukončená
Výhercom sa stal Daniel Belluš. Gratulujeme

Pri príležitosti 10 rokov Štátnej vedeckej knižnice na Facebooku sme si pre vás spolu s vydavateľstvom Mamaš prichystali súťaž o tri skvelé tituly, ktoré ste mohli bližšie spoznať aj prostredníctvom našich knižných tipov. Pre zapojenie sa do súťaže je potrebné vyplniť náš krátky dotazník týkajúci sa nášho FB profilu. Môžete tak urobiť do 15.9.2022, výhercu vyžrebujeme a vyhlásime deň na to.

Odkaz na DEKD 2022 v ŠVKK

V rámci tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva si Štátna vedecká knižnica v Košiciach pripravila dve aktivity, komentovanú prehliadku expozície Vizsolyská Biblia (21.9.2022) a prezentáciu osobností a príbehov ožívajúceho historického evanjelického cintorína v Košiciach (28.9.2022) v spolupráci s Evanjelickým gymnáziom J. A. Komenského, Krajským pamiatkovým úradom Košice (odb. garant, koord.), PÚ SR, SMZ Košice, Mestom Košice, a telKE TV.

Odkaz na Augustové novinky vo fonde (2022)

Do nášho fondu v mesiaci august pribudlo viacero zaujímavých titulov. Pripravili sme pre vás výber niekoľkých z nich. Súčasťou tohto prehľadu je informácia od vydavateľa a tiež link, ktorý vás nasmeruje priamo na daný titul v našom online katalógu. Knihu, ktorá vás zaujme, si môžete hneď zarezervovať.

Odkaz na knižný tip: Čo sme robili v posteli

Kniha dvojice Briana Fagana a Nadie Durranovej sa nevenuje len posteli ako druhu nábytku, jej vývoju v rámci histórie, ale aj zvyklostiam a kultúrnym odlišnostiam vo viacerých sférach ľudského života, ktoré sa odohrávali v rôznych historických obdobiach v posteliach, priestoroch vymedzených nie len na spanie.

Odakz na Letnú STEM akadémiu 2022

V našom Americkom centre sme v spolupráci s ETP Slovensko úspešne zorganizovali už 3. ročník Letnej STEM akadémie. Účastníkmi boli deti a mládež z Luníka IX a tiež ukrajinské deti, ktoré majú momentálne svoj domov v Košiciach. Počas týždňa si z lega poskladali autíčka, ktoré pomocou počítača ovládali a plnili s nimi rôzne úlohy, ako napríklad parkovanie, vyhýbanie sa prekážkam, rozoznávanie farieb a vydávanie zvukov. Deti boli veľmi šikovné a tak sa pustili aj do náročnejšieho skladania, vytvorili napríklad lego psa, alebo robotickú ruku. A to všetko pod vedením skvelej pani lektorky Evky Mešterovej, učiteľky zo SPŠ Elektrotechnická v Košiciach a Riša Zeleňáka, ktorý je študentom na tejto škole. Neoceniteľná bola aj pomoc všetkých mladých asistentov z Luníka, ktorí deťom pomáhali.

Odkaz na knižný tip z Nemeckej knižnice GI

Ak práve hľadáte pre svoje letné výlety a dobrodružstvá nejakého zaujímavého a netradičného turistického sprievodcu v knižnej podobe, tak by sme Vám radi predstavili tento inšpiratívny cestopis o Nemecku. V prípade, že sa tento rok chystáte navštíviť Nemecko, a obľubujete nekonvenčné a originálne nápady na cestovanie, určite musíte siahnuť aj po tejto knihe. Nájdete tu veľa tipov na návštevu miest, kde sa narodili alebo žili významní spisovatelia, zoznam mnohých pamätníkov, najznámejších zoologických záhrad, nevšedných turistických ciest alebo obľúbených pivární pod holým nebom. K tomu ešte históriu cestovania a tiež krátke historky o cestovných známostiach, alebo hotelových zlodejoch, prípadne odstrašujúce historky o chyžných a ich zvláštnych metódach upratovania hotelových izieb.

Odkaz na knižný tip: Roky ve výloze

Obraz dobovej reklamy a propagačného výtvarníctva prináša publikácia Roky ve výloze: Sonda do aranžování výkladních skříní v Československu 1953 -1989. Katalóg k rovnomennej výstave Galérie výtvarného umenia v Chebu, ktorá sa konala minulý rok, približuje konkrétne riešenia výkladov ako symbolov modernej estetiky ale i nástrojov zviditeľňovania politiky vládnucej moci. Výkladné skrine sa menili podľa ustáleného kalendára, pozostávajúceho zo sezónnych výrobkov, pripomienok výročí a sviatkov, ktoré režim vyzdvihoval, ako sviatok práce, MDŽ, či Oslobodenie Červenou armádou.

Odkaz na STEM academy pre rómsku mládež

 

Jeden augustový týždeň bude v Americkom centre Košice venovaný Letnej STEM akadémii, ktorú organizujeme v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP Slovensko pre rómsku mládež. Program je pripravený pre asi 15 detí z komunity na Luníku IX, s ktorými ETP Slovensko dlhodobo pracuje. Deti budú pracovať s legorobotmi, ktorých si najprv poskladajú a následne ich budú programovať.

Coding Camp

Na záver leta sme si spoločne s občianskym združením Ženský algoritmus pripravili denný letný tábor pre dievčatá so záujmom o IT. Počas piatich dní účastníčky zistia, čo sa skrýva za skratkami UX, HTML či CSS, naučia sa základy programovania v Pythone a vytvoria si vlastného chatbota. Budú sa venovať aj internetovej bezpečnosti a zároveň budú môcť naplno využiť svoju kreativitu.

Odkaz na knižný tip: Kam aj kráľ chodí pešo

Švajčiarsky historik a publicista, Daniel Furrer, vo svojej knihe ponúka prierez históriou viažucej sa k toaletám a vykonávaní potreby. Dozviete sa napríklad, ako sa „miesto úľavy“ menilo a ako strach z cholery ovplyvnil potrebu efektívneho zbavovania sa fekálií a moču z preľudnených miest. Dlhé stáročia platila úmera, čím väčšie mesto, tým väčší zápach a vyššie riziko epidémie. Po 20. st. zomieralo vo vojnách viac vojakov na choroby, spôsobené nedostatočnou hygienou a zlým sanitárnym vybavením, ako v boji.

Odkaz na leto v Americkom centre Košice

Letné podujatia sme odštartovali už prvý júlový týždeň. Štvordňový kreatívny IT workshop (4.7., 6.7. – 8.7.2022), určený pre dievčatá a mladšie tínedžerky, ponúka šancu spoznať hravou formou svet technológií, porozumieť základom programovania, fungovania robotov a hlavne sa pri tom všetkom zabaviť.
Lektori z Aj Ty v IT sprevádzajú budúce "ajťáčky" pri stavbe a programovaní jednoduchých lego hračiek. Pomocou nich im ukazujú, že práca s novými technológiami nie je vôbec zložitá a dokonca ponúka aj priestor na rozvoj kreativity a uplatnenie fantázie.

Odkaz na Neznáme farby osobností – Elvis Presley (súťaž o vstupenky)

Jeho originalita spustila hudobnú revolúciu a zrodila rokenrol. On sám sa stal hudobnou ikonou a „Kráľom“. Elvisovi Presleymu sa podarilo v tvorbe nájsť prienik medzi černošskou a beloškou kultúrou, mixoval prvky blues a country. Čo mnohí netušia, je jeho multikultúrny pôvod, etnický aj náboženský, ktorý zahŕňa aj európskych kočovných Rómov či pôvodných obyvateľov Ameriky. Elvis sa stal mýtom, doteraz mnohí ľudia odmietajú akceptovať jeho predčasné úmrtie v 42 rokoch.

Stručné dejiny opitosti

Nemusíte holdovať alkoholu, aby ste sa zabavili pri čítaní knihy Stručné dejiny opitosti. Mark Forsyth ponúka vlastný výber historických míľnikov, ktoré do istej miery formovala konzumácia alkoholu. Či už išlo o náboženské rituály, skúšku sebaovládania či pozdvihnutie ducha a hľadanie zdroja inšpirácie, alkohol, ako aj dnes, ponúkal únik od reality. Už prvé krčmy sa stali takzvaným antropologickým tretím miestom (po domove a práci), tu sa však človek mohol správať uvoľnene a nemusel nikoho poslúchať. Autorovi sa nezaprie humor s akým približuje a komentuje historické záznamy. Kniha sa ľahko číta, no treba k nej pristupovať s nadhľadom.

EdtechStandsWithUkraine platforma

#EdtechStandsWithUkraine je neziskový projekt spoločnosti ODILO, ktorého cieľom je pomoc deťom a ich rodičom pri vzdelávaní a odreagovaní sa (aby nemuseli myslieť na prebiehajúci vojenský konflikt).
Na  tejto platforme je sprístupnených viac ako 2000 zdrojov v ukrajinčine. Je možné tiež využiť napr. jazykový kurz a ďalšie vzdelávacie programy.
Obsah je dostupný prostredníctvom webového rozhrania i mobilnej aplikácie. Používanie platformy je zdarma, je však potrebné si vytvoriť užívateľské konto.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do nášho kvízu. Z tých, ktorí odpovedali správne na všetkých 15 otázok sme vyžrebovali výherkyňu. Šťastie sa usmialo a tri knihy od vydavateľstva Portál Slovakia získava Iveta Harviľaková. Srdečne gratulujeme.

nové elektronické databázy

Hľadáte odbornú literatúru, najnovšie vedecké výstupy a overené informácie? Štátna vedecká knižnica v Košiciach rozšírila svoju ponuku licencovaných elektronických informačných zdrojov.
Od 1. 6. 2022 máte možnosť využívať multiodborovú vedeckú databázu ProQuest Research Library a právny informačný systém Beck-online. Okrem toho sme pre Vás zakúpili aj nástroj na správu a manažment citácií Citace PRO Plus spolu s databázou českých odborných zdrojov Pablikado.Všetky zdroje sú dostupné registrovaným užívateľom a užívateľkám zdarma pre osobné, študijné alebo výskumné účely.

Príručka pre milovníkov kávy

Stručná príručka venovaná káve zaujme nie len ľudí, ktorí tomuto povzbudzujúcemu nápoju holdujú. Prehľadné usporiadanie informácií o spôsobe prípravy a podávania, rôznych kávových tradíciách vo vybraných kultúrach či základné informácie o samotnej káve sú v praktickom formáte, ktorý sa vám zmestí do vrecka.

Popoludnie s Nemeckou knižnicou

6.6.2022 17:00 - 18:30
Kultúrno-vzdelávacie centrum ŠVK, Pribinova 1 Košice
Pozývame Vás stráviť s nami príjemný čas v knižnici pri šálke kávy a rozhovore, a zároveň si otestovať svoje vedomosti v našom Nemeckom kvíze. Témy sú rôznorodé, precvičíte si svoje jazykové vedomosti, ale aj všeobecný prehľad o reáliách a kultúre krajiny. Samozrejme na Vás čakajú zaujímavé knižné ceny, ktoré do kvízu venoval Goetheho inštitút Bratislava a vydavateľstvo Portál.

Dejatelia východného Slovenska II.

24.5.2022 o 16:30, Kultúrno-vzdelávacie centrum (KVC), Pribinova 1
Pozývame Vás na bezplatné podujatie organizované v spolupráci s Domom Matice slovenskej v Košiciach, na ktorom Vám predstavíme viac či menej známe osobnosti z našej najnovšej publikácie Dejatelia východného Slovenska II.

stretnutie s Tamarou Sternberg-Greller v AC Košice

Naše Americké centrum Košice je projektom spolupráce medzi Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach a Veľvyslanectvom USA na Slovensku. Nedávno sme túto spoluprácu potvrdili, tak ako každé tri roky, podpisom Memoranda o porozumení. Riaditeľka ŠVK, pani Darina Kožuchová a šéfka oddelenia vonkajších vzťahov veľvyslanectva, pani Tamara Sternberg-Greller sa stretli 27. apríla 2022, aby zhodnotili spoločné aktivity za posledné obdobie a porozprávali sa o plánoch do budúcna.

databáza beck-online

Do konca mája 2022 je kompletná právnická databáza beck-online dostupná z knižničných počítačov pre všetkých zdarma. V databáze beck-online nájdete právne predpisy, judikatúru, plné verzie komentárov a ďalších publikácií nakladateľstva C. H. Beck v online podobe. Databázu vám sprístupní personál knižnice na vyžiadanie.

Nemecká knižnica GI dočasne zatvorená

Z dôvodu prípravy a konania vedeckej konferencie bude Nemecká knižnica GI 16. a 17. mája 2022 pre verejnosť zatvorená. Počas týchto dní môžete vracať vypožičané tituly do biblioboxu pred knižnicou.
Ďakujeme za pochopenie.

beseda s Jonathanom Grestym

Čo si o Slovákoch myslia cudzinci? Prečo sa Angličan rozhodne žiť na Slovensku? Odpovede na tieto a ďalšie zaujímavé otázky sa dozviete 25. mája v KVC o 17:00 priamo z prvej ruky od spisovateľa Jonathana Grestyho.

Jeho román Cudzincov kabát je o troch ľuďoch a o tom, akým výzvam musia spolu čeliť vďaka svojej odlišnej minulosti. V rozpätí pätnástich rokov nás kniha zavedie na rôzne miesta Slovenska a s humorom i živými dialógmi nám vyrozpráva príbeh, ktorého rozuzlenie ostáva tajomstvom až do posledných strán.

verejný odpočet 2021

Pozývame Vás na verejný odpočet činnosti Štátnej vedeckej knižnice za rok 2021, ktorý sa uskutoční 10. mája 2022 o 14:00 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK na Pribinovej 1 v Košiciach.  

Dvojica v súkoliach vedy

Pozývame Vás na vedeckú konferenciu s názvom Dvojica v súkoliach vedy: Michal Potemra a Mária Potemrová, ktorá sa uskutoční 17. mája 2022 od 8:30 do 17:00 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach na Pribinovej 1. Podujatie je usporiadané pri príležitostí 100. výročia narodenia JUDr. Michala Potemru, CSc. a Ing. Márie Potemrovej.
Súčasťou programu je aj vernisáž výstavy V súznení venovaná životu a dielu manželov Potemrovcov.

VERGISSMEINNICHT- Was man bei Licht nicht sehen kann

Radi by sme vám predstavili prvý diel trilógie od úspešnej a medzinárodne známej autorky Kerstin Gier, ktorý zaujme nielen mladšiu generáciu, ale určite aj tých starších. VERGISSMEINNICHT je strhujúci fantasy román, ktorý zoberie čitateľa na vzrušujúcu cestu plnú prekvapení a dobrodružstiev. V tomto príbehu môžete spoločne s hlavnými postavami zažiť neuveriteľné množstvo magických, zábavných a vtipných príhod, ale aj napínavých okamihov.

kviz

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť už 2. mája (17:00-18:30). Súťaží sa v dvojiciach a je potrebné sa nahlásiť emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245898 do 29.4.2022. Knihy do súťaže venovalo vydavateľstvo GRADA Slovakia. Tešíme sa na vás :)

sladkosti

FREDAGSMYS
Dnešné jazykové okienko začneme slovom FREDAGSMYS ( čítajte ako frédásmýs, pričom ypsilon je vyslovené tvrdšie). Čo teda toto slovo znamená? Pomenúva spôsob trávenia piatkového večera vo švédskych domácnostiach, a to v kruhu rodiny a priateľov. Tento pojem sa zaužíval až v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, a prvýkrát sa objavil v tlačenom texte v roku 1994. Do zoznamu slov ukotvených v Slovníku Švédskej akadémie ho zaradili až neskôr v roku 2006. Nemá teda ešte dlhú históriu. Toľko ku formálnej stránke, a teraz sa pozrime bližšie na to, čo presne toto slovo znamená.

Kaviarnička pod citrónovníkom

Rosie Featherstonová bola úspešná workoholička, ktorej možno chýbal k celkovému šťastiu už len partner. Po tom čo podala výpoveď si pauzu medzi získaním novej práce vypĺňala brigádovaním v podniku starej mamy. Hektická práca v marketingovej firme jej chýbala, no bližší kontakt s rodinou pre ňu začínal byť dôležitejší. O tom, čo vlastne znamená byť úspešný a aké miesto zastáva rodina v pomyselnom rebríčku hodnôt pojednávala úvodná kniha série Kaviarnička pod citrónovníkom s názvom Šálka nádeje. Nečakajte však romantickú zápletku, ani prítomnosť slobodného nápadníka, Šálka nádeje je o rodine a jej súdržnosti. Vo vydavateľstve Lindeni vyšlo minulý rok pokračovanie Búrka v čajovej šálke.

Odkaz na Jarné prázdniny s Legorobotmi 2022

Počas jarných prázdnin sa šikovné deti z Luníka IX pod vedením lektorov zo SPŠ elektrotechnická, Komenského 44, Košice zdokonalovali v programovaní legorobotov. Oprášili, čo už vedia a zvládli aj nové úlohy a výzvy. V Americkom centre v Košiciach sme veľmi radi, že spolupracujeme s ETP Slovensko a môžeme podporiť aktivity, ktoré majú zmysel.

diskusný klub

Chceli by ste sa zdokonaliť v nemeckom jazyku? Odskúšať si svoju úroveň nemčiny v rámci konverzácie? Pridajte sa do nášho diskusného klubu, ktorý organizuje Nemecká knižnica GI. Každý pondelok od 17:00 do 18:00 sa koná Diskussionsklub Fortgeschrittene (Diskusný klub pre pokročilých) a každú stredu od 17:00 do 18:00 Diskussionsklub (Diskusný klub pre nižšiu úroveň).

veľkonočný oznam

Vážení používatelia a návštevníci, dňa 14. apríla 2022 (Zelený štvrtok) budú všetky pracoviská knižnice pre verejnosť otvorené do 15.00 hod. Vypožičané knihy môžete vrátiť do biblioboxu pred budovou knižnice na Hlavnej 10.

Prajeme Vám príjemné prežitie veľkonočných sviatkov a tešíme sa na Vás v utorok 19. apríla 2022.

Frida : vojna mojej slovenskej starej mamy

Vyrovnávanie sa s minulosťou, boj s byrokraciou, manévrovanie medzi hanbou a hrdosťou, svedectvo doby, ktoré stigmatizovalo celé ľudstvo. Kniha Niny F. Grünfeldovej je chronologickým usporiadaním objavených útržkov života Fridy Grünfeldovej a vyplnením ich medzier výpoveďou o dobe, v ktorej žila.

tímová študovňa

Tímová študovňa, ktorá sa nachádza na Hlavnej 10 na poschodí, vedľa študovne periodík a noriem, PATLIB Košice, je vybavená pre tímovú prácu 4-8 používateľov knižnice (rokovací stôl s 8 stoličkami, flipchart, magnetické popisné tabule, látkové tabule, wifi pripojenie). Jej využívanie je bezplatné, potrebná je však rezervácia miestnosti, ktorú môžete vykonať telefonicky na čísle 0918245875, prostredníctvom emailu na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., alebo vyplnením rezervácie.

Workshop pre učiteľov

Srdečne Vás pozývame na workshop k novým hrám projektu Experimentovanie po nemecky (CLIL), ktorý vznikol v spolupráci Goetheho Inštitútu s nadáciou Volkswagen Slovakia. Podujatie sa uskutoční 25.4.2022 od 9:00 do 15:00.

Alžbeta Csájiová

Po takmer 43 rokoch pôsobenia v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach nás tento týždeň opúšťa a do zaslúženého dôchodku odchádza naša kolegyňa Alžbeta Csájiová z Oddelenia historických fondov a bibliografie. Pri tejto príležitosti sme s ňou urobili krátky rozhovor, rozprávali sme sa nielen o práci ale i záľubách a o tom, ako sa počas jej pôsobenia knižnica menila.

metodický deň (13.4.2022)

V spolupráci s Gymnáziom sv. Edity Steinovej a Katedrou histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach Vás pozývame na Metodický deň pre učiteľov a študentov histórie s témou Ako učiť o holokauste dnes. Toto podujatie sa uskutoční 13. apríla 2022 o 8:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach na Pribinovej 1.

Je potrebné sa zaregistrovať do 10.apríla 2022.

Čo sa do kníh (ne)zmestí

Pozývame vás na besedu o popularizačných publikáciách s názvom Čo sa do kníh (ne)zmestí spojenú s diskusiou s autormi kníh a autogramiádou, ktorá sa uskutoční 31.3.2022 od 9:30 do 13:00 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK v Košiciach na Pribinovej 1.

Critical thinking for educated mind

V dňoch 11. a 12. apríla prebehnú štyri bezplatné tematické workshopy v anglickom jazyku v rámci projektu Critical thinking for educated mind. Lektormi workshopov sú Stephanie Krueger a Sasha Skenderija (Fornobia Consulting). Na jednotlivé workshopy je nutné sa zaregistrovať do 4.4.2022. Všetky informácie v anglickom jazyku nájdete tu.

kurz Kompas

Pre študentov a študentky vysokých škol organizujeme bezplatný kurz s názvom Kompas – Základy informačnej gramotnosti. V sérii piatich stretnutí sa zameriame na všetko, čo je potrebné vedieť, pred písaním samotnej záverečnej práce. Kurz je možné absolvovať celý, alebo sa prihlásiť len na jednotlivé časti. Harmonogram, obsah stretnutí a ďalšie informácie vrátane registračného formulára sú dostupné tu.

Layla

Layla je knižná novinka z vydavateľstva Lindeni. Americká spisovateľka Colleen Hooverová si tentokrát vyskúšala zatiahnuť do svojho príbehu paranormálne javy. Nečakajte však hororové napätie, ale skôr prítomnosť „priateľského ducha“, ktorý obráti život ústrednej dvojice naruby.

Knižná súťaž

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do našej súťaže. Prišlo nám skutočne veľa vyplnených súťažných formulárov, takmer všetky so správnymi odpoveďami. Šťastie sa usmialo a tri knihy od vydavateľstva GRADA Slovakia získava Marcela Cidilová. Srdečne gratulujeme :)

Monika Kicová

Jednou zo služieb, ktorú Štátna vedecká knižnica ponúka svojim používateľom, je vyhotovenie rešerše. O tom, ako tento proces prebieha, aké sú častokrát mylné predstavy alebo chyby pri zadávaní žiadosti, sme sa porozprávali s Monikou Kicovou, ktorá sa rešeršným službám vrátane konzultácií venuje.

Zmena otváracích hodín

Hlavná 10
Hala služieb (registrácia používateľov, výpožičné služby, konzultačné a rešeršné služby, MVS/MMVS, reprografické služby):
Po - Pi: 8:00-19:00
Študovne (Študovňa odbornej literatúry, Študovňa periodík a noriem, Patlib Košice, Americké centrum):
Po - Pi: 9:00 - 20:00

Pribinova 1
Nemecká knižnica Goetheho inštitútu:
Po/ St: 13:00-18:00
Ut/ Št:11:00-16:00
Pi: 9:00-14:00

Pri Miklušovej väznici 1
Študovňa historických fondov a regionálnej literatúry
Po/ Ut/ Št: 9:00-16:00
St:12:00-18:00,
Pi: zatvorené

Knižná súťaž

Začal sa Týždeň slovenských knižníc a my vám prinášame online súťaž o zaujímavé knižné tituly. Do súťaže sa môžete zapojiť do 5.3.2022, víťaza oznámime v nedeľu 6.3.2022. Ceny do súťaže venovalo vydavateľstvo GRADA Slovakia. Súťažné otázky nájdete na tomto linku.

štatút súťaže

Opium a absint

V našej Knižnej súťaži (28.2.2022 – 5.3.2022) hráte o tri zaujímavé tituly od vydavateľstva Grada Slovakia. Chceli by sme vám bližšie predstaviť jednu z nich. Historická detektívka Ópium a absint, odohrávajúca sa na úplnom sklonku 19. storočia v New Yorku, je výnimočná pre svoju autentickosť. Spisovateľka a lekárka Lydia Kangová v nej podáva reálny obraz rozvíjajúcej sa závislosti od opiátov ale i spoločenského postavenia žien a dopadu beletrie a tlače na verejnosť. V našich končinách je Lydia Kang známa ako spoluautorka knihy Šarlatáni, stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík (Quackery, A Brief History of the Worst Ways to Cure Everything).

Šľachta Abovskej stolice v novoveku

Centrum kultúry Košického kraja vydalo rozšírenie dizertačnej práce historika Gabriela Szeghyho, ktorá na takmer štyristo stranách prináša nové poznatky o šľachtických rodoch a sídlach na území historickej Abovskej stolice. Doterajší výskum tejto problematiky nebol podrobný, väčšinou išlo o predstavenie rodov vyššej šľachty, stredná a nízka šľachta Abovskej stolice zvykla byť prehľadaná. Autor túto skutočnosť vysvetľuje tým, že historická Abovská stolica leží na území dvoch štátov, Slovenska a Maďarska. Ani maďarskí historici nešli pri výskume do hĺbky a zaoberali sa len najvýznamnejšími rodmi.

knihy od vydavateľstva Albatros

Tituly zo štedrej nádielky kníh, ktorú sme nedávno obdržali od obľúbeného vydavateľstva Albatros, si už môžete rezervovať v našom katalógu. Na svoje si prídu fanúšikovia fantasy príbehov zaklínača Geralta, ale potešíme aj mladších čitateľov sériou Smradi, o zlých zvieratách s kriminálnou minulosťou, ktoré sa chcú stať hrdinami, a tiež detektívkami s bystrým Sherlockom Holmesom. Neprehliadnite novinku Layla od Colleen Hooverovej, paranormálny triler s nádychom romantiky.

Konštantín Jozef Kuhlmann

20. februára 1883 sa narodil v Košiciach obchodník Konštantín Jozef Kuhlmann (Szilárd József Kuhlmann).

Pohľadu šikovného pozorovateľa pri prechádzke mestom určite neujde maľba obchodnej trojsťažňovej námornej lode s plachtami na jednom z horných výklenkov rozľahlého nájomného domu na nároží Južnej triedy a Štúrovej ulice. Symbolizuje zamestnanie bývalého majiteľa domu - obchodovanie s koloniálnym tovarom, predovšetkým s korením a kávou, ale aj látkami, ktoré sa dovážali zo zámoria. Útroby domu určite rozvoniavali čerstvo praženou kávou či arómou exotického korenia. Obchod mal však aj svoju tienistú stránku a prinášal neraz neúspech, sklamanie až utrpenie. To všetko zažili aj obyvatelia tohto domu v predchádzajúcich storočiach.

pracovná ponuka

Špecialista pre prácu s historickým knižničným fondom

Ukončené výberové konanie

Nástup od: 01.04.2022

Kvalifikačné predpoklady VŠ 2 alebo 3. stupňa, doktorandské štúdium výhodou, humanitné odbory - história, archívnictvo, mediamatika a kultúrne dedičstvo, knižnično-informačné štúdia so zameraním na prácu s historickým fondom.

týždeň slovenských knižníc

Aj tento rok sa Štátna vedecká knižnica v Košiciach zapája do projektu Týždeň slovenských knižníc. V rámci tohto špeciálneho prvého marcového týždňa by sme vám chceli predstaviť našu novú publikáciu, môžete sa tiež tešiť na súťaže, online aj kvíz v našom Kultúrno-vzdelávacom centre. Na svoje si prídu milovníci histórie a vzácnych starých tlačí, ale aj nadšenci programovania a 3D tlače.  

chat club

Diskusný klub v angličtine sa koná každý utorok v čase 17:00 - 19:00 (v posledných 2 rokoch online cez platformu Zoom). Skupina asi 10 - 15 účastníkov sa stretáva pod vedením americkej dobrovoľníčky žijúcej na Slovensku a neformálne debatujú na rôzne témy súvisiace s aktuálnymi udalosťami, americkou spoločnosťou a anglickým jazykom alebo inými záujmami účastníkov. Cieľom stretnutí je precvičiť si angličtinu priamo pri konverzácii, zdieľať rôzne pohľady na diskutované témy a prepájanie ľudí rôznych kultúr. Na stretnutiach klubu sú vítaní všetci záujemcovia, či už ide o začiatočníkov alebo pokročilých angličtinárov. Ak máte záujem zúčastniť sa, napíšte mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Čitatelia čitateľom

K dnešnému medzinárodnému dňu darovania kníh by sme Vám chceli dať do pozornosti našu celoročnú službu s názvom Čitatelia čitateľom. V našom sídle, v Hale služieb na prízemí, nájdete knihy a časopisy, ktoré čakajú na nových čitateľov. Knihy si môžete požičať, prečítať a vrátiť, alebo si ich jednoducho nechať. Takisto, ak sa u vás doma nájdu tituly, ktoré máte prečítané a zaberajú miesto vo vašich policiach, môžete ich doniesť k nám do knižnice a odovzdať našim konzultantkám. Tituly sa priebežne dopĺňajú do označeného stojana Čitatelia čitateľom. Všetkým, ktorí využijú túto službu a dajú darovaným knihám ďalšiu šancu, ďakujeme.

program pre stredoškolských učiteľov

Fulbrightova komisia na Slovensku prináša 6- týždňový program v USA zameraný na profesionálny rozvoj pedagógov, ktorý je určený pre stredoškolských učiteľov a učiteľky. Program je vhodný pre stredoškolských učiteľov, ktorí vyučujú anglický jazyk, slovenský jazyk a literatúru, náuku o spoločnosti, dejepis, mediálnu komunikáciu, žurnalistiku, právo, matematiku, či prírodné vedy a ktorí majú záujem o zvýšenie mediálnej gramotnosti a kritického myslenia vo vzdelávacom procese.

Typické nemecké slová 2

V dnešnej nemeckej časti jazykového okienka budeme pokračovať so špeciálnymi slovami, ktoré sa veľmi ťažko prekladajú do iných jazykov. Ako sme si už v predchádzajúcej časti povedali, častokrát ku nim v materinskom jazyku ani nenájdeme vhodný ekvivalent. Minule sme si ich preto nazvali „nemeckými jazykovými fenoménmi“. Tak sa poďme spolu pozrieť na ďalšie z nich.

Chat Club

Diskusný klub v angličtine sa koná každý utorok v čase 17:00 - 19:00 (v posledných 2 rokoch online cez platformu Zoom). Skupina asi 10 - 15 účastníkov sa stretáva pod vedením americkej dobrovoľníčky žijúcej na Slovensku a neformálne debatujú na rôzne témy súvisiace s aktuálnymi udalosťami, americkou spoločnosťou a anglickým jazykom alebo inými záujmami účastníkov. Cieľom stretnutí je precvičiť si angličtinu priamo pri konverzácii, zdieľať rôzne pohľady na diskutované témy a prepájanie ľudí rôznych kultúr. Na stretnutiach klubu sú vítaní všetci záujemcovia, či už ide o začiatočníkov alebo pokročilých angličtinárov. Ak máte záujem zúčastniť sa, napíšte mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

AIB databáza

AIB, Albertina icome Bratislava s.r.o., pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu pripravilo výber z e-zdrojov, ktoré sprístupňujú open access časopisov a kníh na túto tému. Nájdete ich na tomto linku. Okrem voľne prístupných e-zdrojov, je tam aj zopár dočasne sprístupnených článkov a vedeckých esejí.

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť

Ústredným motívom románu napísaného vo forme listov, telegramov a zápiskov, je láska k umeniu, ku knihám, ktorá dokáže búrať akékoľvek bariéry. Hlavnou hrdinkou je mladá londýnska spisovateľka, ktorá sa pokúša po druhej svetovej vojne nájsť inšpiráciu pre ďalšiu knihu. Jej život sa zmení po tom, čo dostane list od neznámeho muža z ostrova Guernsey. Dozvedá sa o nevšednom literárnom klube, postupne sa prostredníctvom korešpondencie zoznamuje s jej členmi. Pútavé príbehy obyvateľov ostrova, ktorý bol okupovaný nacistami, ju prinútia navštíviť Guernsey osobne.

Irena Biller

27. januára 2022 uplynulo 125 rokov od narodenia operetnej primadony Ireny (Irén) Biller (27. 1. 1897 Budapešť – 8. 6. 1989 Pacific Grove, Monterey County, California, USA).

Oslavovaná košická operetná primadona Irena (Irén) Biller sa neuspokojila s úspechmi na scéne košického divadla v prvých desaťročiach 20. storočia, obrovskou popularitou divákov v tzv. vidieckych divadlách, zástupom budapeštianskych, či viedenských ctiteľov. Amerika sa pre ňu stávala čoraz silnejšie priťahujúcim magnetom.

kampaň WeRemeber

Dnes si na celom svete pripomíname pamiatku obetí holokaustu. 27. januára 1945 bol oslobodený komplex koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku, najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Pred príchodom Červenej armády nemeckí dozorcovia ušli, v tábore sa nachádzalo 7650 preživších, chorých a vyhladovaných na smrť. V osvienčimskom pekle za necelých 5 rokov zomrelo 1,1 milióna ľudí (podľa záznamu osvienčimského múzea). Počas holokaustu prišlo o život celkovo 6 miliónov Židov a ďalších 11 miliónov ľudí z nevyhovujúcich etnických, náboženských a politických skupín, medzi nimi Rómovia, sovietski vojnoví zajatci, Poliaci, homosexuáli a postihnutí ľudia.

midsommar

MIDSOMMAR

Ide o pradávny sviatok, jeden z najobľúbenejších vo Švédsku, ktorý je oslavou svetla a plodnosti. Slávi sa vždy v prvú piatkovú noc po letnom slnovrate, medzi 20. a 26. júnom. Dnešný MIDSOMMAR je zaujímavým spojením pradávnych a novodobých tradícii. Hlavným symbolom tohto sviatku je MIDSOMMARSTÅNG, drevený stĺp, (najčastejší preklad je „májka“), ktorý je bohato ozdobený lístím a kvetmi, a svojím tvarom pripomína mužské prirodzenie. Tanec okolo „májky“ je najdôležitejšou súčasťou oslavy vítania leta, dlhých teplých a svetlých nocí, ktoré Švédi po tak dlhej a tmavej zime netrpezlivo očakávajú. Po tom, ako spoločne hodujú, postavia sa do kruhu, pochytajú za ruky a tancujú často až do samého rána.

Chat Club

Diskusný klub v angličtine sa koná každý utorok v čase 17:00 - 19:00 (v posledných 2 rokoch online cez platformu Zoom). Skupina asi 10 - 15 účastníkov sa stretáva pod vedením americkej dobrovoľníčky žijúcej na Slovensku a neformálne debatujú na rôzne témy súvisiace s aktuálnymi udalosťami, americkou spoločnosťou a anglickým jazykom alebo inými záujmami účastníkov. Cieľom stretnutí je precvičiť si angličtinu priamo pri konverzácii, zdieľať rôzne pohľady na diskutované témy a prepájanie ľudí rôznych kultúr. Na stretnutiach klubu sú vítaní všetci záujemcovia, či už ide o začiatočníkov alebo pokročilých angličtinárov. Ak máte záujem zúčastniť sa, napíšte mail na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Knižnica na Piatej avenue

Historický román Knižnica na Piatej avenue (The Lions of Fifth Avenue) autorka Fiona Davisová venovala všetkým knihovníčkam a knihovníkom. Dve ženské hrdinky, ktorých spája nie len rodinné puto, ale i podozrenie z krádeže, sa nikdy nestretli, ich vyobrazené príbehy delí 80 rokov, no napriek tomu sú si podobné. Prostredníctvom príbehu knihovníčky a kurátorky Sadie, ktorý je zasadený do roku 1993, autorka vyzdvihuje prácu ochrancov vzácnych publikácií a dôležitosť knižnice ako vzdelávacej a vedeckej inštitúcie. Príbeh Laury, odohrávajúci sa najmä medzi rokmi 1913 a 1914, je príbehom silnej túžby po sebarealizácii ženy v mužskom svete.

oznam

Od 19.1.2022 budú pre všetkých používateľov otvorené verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v režime ZÁKLAD, počet návštevníkov je obmedzený (15m2/osoba). Pre zdravie a bezpečnosť všetkých návštevníkov a zamestnancov knižnice je nosenie respirátora FFP2 povinné už od vstupu a počas celého pobytu v knižnici. Nedodržanie tohto bezpečnostného opatrenia môže viesť k vylúčeniu z priestorov knižnice. Upozorňujeme, že študovne sú monitorované kamerovým systémom. Ďakujeme vám za neustálu podporu a za to, že prispievate k ochrane zdravia našich zamestnancov a návštevníkov.

knižný klub

Knižný klub v angličtine je tu aj v novom roku 2022. Najbližšie stretnutie bude opäť cez Zoom, stretneme sa vo štvrtok 27. januára. Budeme sa rozprávať o divadelnej hre Kto sa bojí Virginie Woolfovej?, ktorú napísal Edward Albee.

knižný tip

PETER WOHLLEBEN: Pôjdeš S NAMI VON?

Objaviteľské výpravy za prírodou v meste

Úspešný nemecký autor Peter Wohlleben, ktorého poznáme najmä ako autora populárneho diela Tajný život stromov, pripravil touto knihou pre všetky deti a zvedavcov dobrodružnú expedíciu. Kladiete si niekedy otázky ako napríklad „Možno jesť kvety?“ alebo „Ako si možno vyrobiť kompas?“, možno dokonca aj otázku ako napríklad „Prečo niektoré stromy nevoňajú?“ V tejto knižke určite nájdete odpovede a zaujímavé informácie.

rodinné posedenie

V dnešnej nemeckej časti jazykového okienka sa budeme venovať špeciálnym nemeckým slovám. Sú to slová, ktoré sa veľmi ťažko prekladajú do iných jazykov, častokrát ku nim v materinskom jazyku nenájdeme vhodný ekvivalent. Sú to také nemecké jazykové fenomény.

otváracie hodiny

Od 10.1.2022 budú pracoviská Štátnej vedeckej knižnice prístupné počas týchto otváracích hodín:

Hlavná 10:
Pondelok – Piatok: 8:00 – 19:00

Pri Miklušovej väznici 1:
Po/ Ut/ Št: 9:00 – 16:00
ST: 12:00 – 18:00
Pi: zatvorené

Pribinova 1:
Po a St: 13:00 – 18:00
Ut a Št: 11:00  – 16:00 
Pi: 9:00  – 14:00

bibliobox

Vypožičané dokumenty s termínmi vrátenia od 25. 11. 2021 do 9.1.2022 je potrebné vrátiť do 14. januára 2022. Informácie o termínoch vrátenia si môžete skontrolovať na svojom používateľskom konte pod záložkou výpožičky. Ide o tie dokumenty, ktoré z rôznych dôvodov nie je možné predlžovať.

Vypožičané dokumenty je možné vrátiť aj do biblioboxu pred budovou knižnice na Hlavnej 10 kedykoľvek.

vyradené knihy

Z nášho fondu sme vyradili staršie tituly a multiplikáty, ich zoznam nájdete v priložených dokumentoch. V prípade, že vás niektorý titul zaujme, kontaktujte pani Mgr. Beátu Repíkovú, vedúcu oddelenie pre správu a ochranu fondov, emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245891. Môžete tak urobiť do konca januára.

nekonečná zelenina

Útla kniha Nekonečná zelenina je príručkou pre odvážnych ľudí, ktorí chcú vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a neboja sa možno aj zašpiniť ruky od zeminy. Je jednoduché si zaobstarať čerstvú (možno nie až tak čerstvú, ako práve dovezenú) zeleninu v obchode, ale dobrý pocit z udržateľnejšieho životného štýlu, ku ktorému patrí aj regrowing (opätovné pestovanie) je pre mnohých ľudí na nezaplatenie.

postup

Na oddelení historických fondov a bibliografie sa našlo v rámci publikácií niekoľko zaujímavých odkazov pre čitateľov, ako správne zaobchádzať s knihou. Tieto rady sa dajú využiť aj dnes, no posúďte sami. Vybrali sme pre vás desatoro čitateľom, ráznejšie upozornenie (Čtenáři, měj se na pozoru!) a obrazový návod, ako správne držať knihu. 

pf 2022

Našim používateľom, návštevníkom a priaznivcom prajeme príjemné a pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších. Želáme Vám, aby sa rok 2022 niesol v príjemnej atmosfére, aby sa Vám darilo v osobnom i pracovnom živote a aby naša knižnica bola jeho súčasťou.

oznam

23. decembra 2021 je knižnica otvorená do 13.00 hod.
31. decembra 2021 je knižnica zatvorená.

Od 23.12.2021 do odvolania budú pre používateľov otvorené všetky verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v režime OP (očkovaní, prekonaní), počet návštevníkov je obmedzený (15m2/osoba).

prasa

V historickom knižničnom fonde sa nachádza množstvo rôznorodých titulov. Medzi nimi i knihy s humorným obsahom. Kniha Admiranda Rerum Admirabilium Encomia vydaná v holandskom Nijmegene v 17. storočí na 660-tich stranách ponúka humorné texty ako napr. Chválospev mravca, Pohrebná reč o strake, Chváloreč blchy a mnoho ďalších.

Sebastian Fitzek: Der erste letzte Tag

Sebastian Fitzek je plný prekvapení. To platí aj pre jeho novú knihu „Prvý posledný deň“. Nie je to thriller! V tejto knihe spoznáme autora z úplne iného pohľadu. Ide o príbeh plný humoru a neočakávaných zvratov.

nové opatrenia

Od 17.12.2021 do odvolania budú pre používateľov otvorené všetky verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach v režime OP (očkovaní, prekonaní), pričom počet návštevníkov je obmedzený (25m2/osoba)*.
*uvádzame počet osôb vrátane zamestnancov knižnice
23.12.2021 bude knižnica pre verejnosť otvorená od 8.00 do 13.00 hod, 31.12.2021 bude knižnica zatvorená.

ľudové Vianoce, archív TASR

Ľudová štedrovečerná hostina

Slávnostná večera našich predkov sa niesla v duchu hojnosti (v počte chodov) a mágie. Od stola sa nemohlo odbiehať, nanajvýš tak mohla urobiť gazdiná, ktorá rodinu obsluhovala, pretože ten, kto by od stola len tak odišiel, do roka by zomrel.

Najkrajšie knihy Slovenska 2020

29. ročník súťaže, ktorú usporadúva BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti spolu s Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku, bol kvôli pandemickej situácii trochu iný.

výdajné miesto

Vážení používatelia,

od 6. decembra 2021 bude budova knižnice na Hlavnej 10 otvorená výhradne ako výdajné miesto pre vopred objednané dokumenty prostredníctvom online katalógu v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 12.00 a 13.00 do 18.00 hod. (v čase od 12.00 do 13.00 dezinfekčná prestávka).

David Suchet, autoportrét

Nevšedná autobiografia britského herca Davida Sucheta, ktorú nájdete aj v našom katalógu, prináša množstvo úvah a spomienok výraznej divadelnej a filmovej osobnosti, ktoré sú popretkávané autorovými fotografiami. V našich končinách je David Suchet známy najmä ako geniálny, egocentrický detektív Hercule Poirot, no prostredníctvom tejto knihy spoznáte pozitívneho a dobromyseľného herca, ktorý sa za touto postavou ukrýva.

Book Club

Pozývame vás na decembrový knižný klub Amerického centra, ktorý sa uskutoční online 16.12.2021 o 17:30 - 19:00. Texty, o ktorých sa budeme rozprávať, budú: Damon Runyon: Dancing Dan's Christmas a Grace Paley: The Loudest Voice.

zatvorená knižnica

Na základe uznesenia vlády č. 698/2021 Z. z. bude knižnica odo dňa 25. novembra 2021 zatvorená až do odvolania. Dostupné budú online služby a bibliobox pred budovou na Hlavnej 10 na vrátenie kníh.
Generovanie upomienok je pozastavené. Termíny vrátenia dokumentov od 25. 11. 2021 do znovuotvorenia knižnice budeme predlžovať automaticky v deň otvorenia prevádzok knižnice.
Ďakujeme za porozumenie

Kamil Fiala

23. novembra 1930 sa uzavrela v Košiciach životná púť lekára, dermatológa a venerológa Kamila Fialu (narodený 31. 7. 1880 Praha).

Pravdepodobne máloktorý Košičan koncom 20-tych rokov minulého storočia poznal v ošetrujúcom lekárovi v ambulancii na rohu dnešnej Alžbetinej a Bočnej ulici významného prekladateľa francúzskej a anglickej beletrie, básnika, či erudovaného hudobného a literárneho kritika.

hygienické opatrenia

Od 22.11.2021 do odvolania budú pre používateľov otvorené všetky verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach bez uvedenia režimu a kontroly na vstupe, počet návštevníkov je obmedzený (25m2/osoba).

Hlavná 10:
hala služieb: max. 12 osôb, študovňa odbornej literatúry: max. 6 osôb, študovňa periodík: max. 3 osoby, Americké centrum: max. 2+2 osoby

ilustračný obrázok k normám

Ponúkame Vám prístup k slovenským technickým normám (STN) prostredníctvom databázy STN-online.

Databázu Vám sprístupníme v študovni odbornej literatúry (Hlavná 10, prvé poschodie) a v hale služieb.

Ak máte záujem o tlačené normy, vo fonde našej knižnice alebo konzultácie k databáze STN - online, kontaktujte nás na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

certifikát

Počuli ste už o našom STEAM klube? Od leta sa u nás v Americkom centre dvakrát do mesiaca stretávajú učitelia informatiky z Košíc a okolia na workshopoch s lektorkou Zuzkou Tkáčovou. Venujú sa témam ako 3D modelovanie, programovanie s micro:bitom a čaká ich aj tvorenie vlastných aplikácií. S októbrovým podujatím sme sa pripojili do iniciatívy Európsky týždeň programovania a spolu s ďalšími tisíckami účastníkov sme sa ocitli na mape.

výhra

Pri príležitosti spustenia našej novej webovej stránky sme si pre vás spoločne s kníhkupectvom Artforum Košice, ktoré venovalo ceny, pripravili súťaž o balíček kníh. Stačí ak nám do komentára pod súťažný príspevok napíšete odpoveď na otázku, ako sa volal posledný súkromný majiteľ Forgáčovho paláca (sídla Štátnej vedeckej knižnice na Hlavnej 10) z potomkov Forgáchovcov.

Book Club

Americké centrum pravidelne organizuje Book Club, prostredníctvom ktorého si môžete zlepšiť vaše komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, zoznámite sa so skvelými dielami, dozviete sa množstvo zaujímavostí o autoroch a budete môcť konfrontovať svoje interpretácie s ostatnými čitateľmi. Stretnutia prebiehajú prostredníctvom online mítingu cez platformu ZOOM.

vyradené knihy

Z nášho fondu sme vyradili staršie tituly a duplikáty. V priloženom zozname nájdete odbornú literatúru prevažne z 50. – 70. rokov. V prípade, že vás niektorý titul zaujme, kontaktujte pani Mgr. Beátu Repíkovú, vedúcu oddelenie pre správu a ochranu fondov, emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky +421918245891. Môžete tak urobiť do konca novembra.

Vyradené tituly - november 2021

stavebné práce

Vážení návštevníci!

Od 18. októbra 2021 do polovice decembra 2021 musíme obmedziť služby našich študovní na 1. NP v budove na Hlavnej 10.

Dôvodom je výmena okien a stavebné práce súvisiace s odstraňovaním havarijných stavov. Veríme, že ospravedlníte tento dočasný diskomfort, počas ktorého Vám ponúkame k štúdiu náhradné priestory. Spýtajte sa našich konzultantov, ktorí Vám poradia.

Ďakujeme za pochopenie.

život na našej planéte

Projekt významného prírodovedca a mienkotvornej televíznej osobnosti, Sira Davida Attenborougha, s názvom Život na našej planéte vznikal niekoľko rokov a jeho výsledkom je svedectvo v knižnej podobe a vo forme dokumentárneho filmu. Publikáciu nájdete aj v našom katalógu. Dnes už 95 ročný Attenborough počas svojej kariéry mapoval rôzne biotopy, ktoré sa pred jeho zrakom postupne menili.

hodina esperanta

Pozývame Vás na otvorenú hodinu esperanta, na ktorej sa dozviete o možnostiach využívania tohto medzinárodného jazyka v súčasnosti a vyskúšate si ako prebieha stretnutie esperantského klubu. Podujatie sa uskutoční 19.10.2021 o 17:00 v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach na Pribinovej 1.

opatrenia

Od 11.10.2021 do odvolania budú pre používateľov otvorené všetky verejné priestory Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach bez uvedenia režimu a kontroly na vstupe, počet návštevníkov je obmedzený (15m2/osoba). 

otvorená výzva

Otvorená výzva na predkladanie návrhov na spoluprácu pri organizovaní vzdelávacích a kultúrnych akcií

Štátna vedecká knižnica v Košiciach ponúka spoluprácu pri vytváraní bezplatných podujatí pre širokú verejnosť a tiež špecializovaných podujatí pre znevýhodnené skupiny (seniori, zdravotne postihnutí, marginalizované skupiny a iné) v duchu vytvárania inkluzívneho a spoločensky prínosného obsahu.

 Slepice nedokáže snést kachní vejce

Útla publikácia s názvom Slepice nedokáže snést kachní vejce : COVID-19 jako šance k řešení klimatické krize od autorov Bernice Maxton-Lee a Graeme Maxtom nám do knižnice pribudla len nedávno. Aktuálna téma a jasné posolstvo sú zrejmé už zo samotného podnázvu knihy, ktorá je určená primárne ľuďom schopným zmeniť nie len svoj životný štýl, ale akceptovať a angažovať sa na prerode celej spoločnosti v mene udržateľného života.

BIBLIO.STIL

V našej Nemeckej knižnici GI pribudlo veľa nových zaujímavých knižných titulov, a my by sme Vám radi niektoré z nich postupne predstavili. Ako prvý titul sme pre Vás vybrali túto nádhernú knihu od Niny Freudenberger s názvom Biblio.Stil: Vom Leben mit Büchern. Je to zbierka fotografií a krátkych príbehov najkrajších domácich knižníc z celého sveta. Nájdete v nej napríklad knižnicu presláveného nórskeho autora Karla Ove Knausgårda

Elena Bencúrová

Dr. Elena Bencúrová študovala na Univerzite P.J. Šafárika odbor biológia. Predposledný semester štúdia strávila v rámci programu Erasmus na Univerzite Oulu vo Fínsku. Doktorandské štúdium v odbore mikrobiológia dokončila v roku 2013 na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Počas štúdia absolvovala dve stáže, jednu vo Fínsku a druhú v Grécku.