Preskočiť na obsah
Obálka knihy Krásy a zvieratá, pozadie koláž z knižných ilustrácií

Krásy a zvieratá

Soman Chainani aktualizoval 12 známych európskych ľudových rozprávok s prihliadnutím na súčasné hodnoty. V príbehoch sa odráža rasová a etnická rozmanitosť, ale aj queer vzťahy. Pôvodné tradované príbehy rozhodne neboli rozprávkami, ako ich poznáme dnes. Boli temnejšie, plné násilia, vrážd, či sexuálneho násilia. Chainaniho rozprávky sú takisto temné a drsné, šťastné konce nie sú automatické. Hoci osudy hrdinov končia v istom duchu pozitívne, nie sú to tie naivné happyendy, na ktoré sme pri klasických rozprávkach zvyknutí.

Hoci sa autor snaží o odstraňovanie negatívnych rodových stereotypov, sám ich niekoľko do textu vložil (napríklad zlatokopka v Šípkovom princovi, či kritika žien od ženy pre ich vzhľad a zrada medzi kamarátkami kvôli získaniu muža v Popoluške).

Pozitívne by sme mohli hodnotiť tému materstva, ktorá sa v niekoľkých rozprávkach objavuje. V rozprávke Janko a Marienka, milujúca matka Šakuntale je pre závisť dedinčanov označená za bosorku, je oslepená a vyhnaná do lesa. So svojimi deťmi sa opäť stretne v jej novom príbytku. Perníková chalúpka získava rozmer pozitívnej emócie, rodinnej nostalgie pečenia koláčov detí s matkou. Autor prehodnocuje klasické prvoplánové označenie bosorky ako automaticky negatívnej, démonickej bytosti. Čo môžeme interpretovať aj z hľadiska histórie, kedy boli nevinné ženy potrestané, pretože v niečom vynikali.

Tvorivý prístup autora nie je po kvalitatívnej stránke rovnaký pri všetkých príbehoch. Určite nájdete rozprávky, ktoré vám sadnú menej. V Malej morskej víle k samotnej akcii ani nedôjde, ide tu skôr o monológ čarodejnice, ktorá prehovorí vílu, aby si neničila život kvôli mužovi, ktorého ani nepozná. Autor tu zdôrazňuje povrchnosť klasických rozprávkových príbehov z hľadiska motivácie postáv (obetovanie sa kvôli očareniu zovňajškom druhej postavy).

Pozitívny posun v mainstreamových rozprávkach pre deti registrujeme už niekoľko rokov. Vyzdvihuje sa v nich najmä feministická stránka a tiež rôznorodosť. Hoci Krásy a zvieratá majú vekové odporúčanie od vydavateľa od 13 rokov, miestami je o vhodnosti pre mládežníckeho čitateľa možné pochybovať. (napríklad Šípkový princ sa zamiluje do svojho trýzniteľa, dalo by tu hovoriť aj o sexuálnom zneužití a následnom nadviazaní vzťahu a agresorom). Ideálna by bola situácia, kde by mali deti priestor diskutovať o prečítanom texte s dospelým čitateľom (rodič, učiteľ), s ktorým by si niektoré motívy mohli spoločne objasniť.

Lucia Kačmárová

Krásy a zvieratá
autor: Soman Chainani
vydavateľstvo: CooBoo
rok vydania: 2023
ISBN: 978-80-566-3282-6