Preskočiť na obsah
Ilustračný obrázok, koláž grafík k vybraným februárovým podujatiam

Podujatia február 2024

Vo februári organizujeme tri samostatné podujatia pre verejnosť a opäť sprístupňujeme interaktívnu výstavu What the Future Wants s tematickými workshopmi. Okrem stálej expozície Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia, prebieha v Kultúrno-vzdelávacom centre výstava Herbae veteris mundi – Byliny starého sveta, cez Múzeum obetí komunizmu sa viete nahlásiť na komentovanú prehliadku výstavy Bývalá krajská väznica ŠtB. Vo februári a v marci sa môžete v hale služieb na Hlavnej 10 bližšie zoznámiť s tvorbou a životom maliara Ľudovíta Čordáka prostredníctvom komornej výstavy, ktorá vznikla pri príležitosti 160. výročia narodenia umelca. Svoje jazykové zručnosti si viete vylepšiť prostredníctvom pravidelných klubov Amerického centra a Nemeckej knižnice GI.

Podujatia

Ako nenaletieť hlúpostiam

5.2. a 6.2.2024
Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1
Interaktívny workshop pre učiteľov, knihovníkov a pracovníkov s mládežou o práci s informáciami, rozpoznávaní falošných správ a konšpiračných teórií. 4 termíny počas 2 dní.
Registrácia na podujatie.

Webinár: Právnická databáza Beck-online

20.2.2024, 16:00
Webinár
Na webinári si predstavíme základné i pokročilé funkcie databázy Beck-online, ktoré vám umožnia efektívne pracovať s právnymi materiálmi kedykoľvek a odkiaľkoľvek . Ukážeme si ako sa dostať k jej širokému obsahu, vrátane plných textov komentárov C. H. Beck, judikatúry slovenských súdov, legislatívy Európskej únie a ďalších aktuálnych dokumentov.

Svet antického človeka cez prizmu mytológie

22.2.2024, 16:00
Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1
Aké miesto mali v antike mýty? Aký veľký bol ich dosah na bežný život človeka v starovekom Grécku a Ríme? Má dnes ešte zmysel zaoberať sa antickou mytológiou? Prečo má význam orientovať sa v gréckom či rímskom panteóne a poznať héroov antických mýtov? Toto sú témy prednášky Mgr. Kataríny Karabovej, PhD. s názvom Svet antického človeka cez prizmu mytológie. Na prednáške budú použité ukážky z fondu knižnice.

Pravidelné kluby Amerického centra a Nemeckej knižnice GI

Nemecké jazykové okienko

každá streda, 16:00 – 18:00
Nemecká knižnica GI, Hlavná 10
Konverzácie a konzultácie, pomoc s gramatickým javom či kontrola domácej úlohy.

Book Club

15.2. a 29.2.2024, 18:00 – 19:30
Americké centrum Košice, Hlavná 10
Neformálna diskusia o prečítanom diele v angličtine.

Klub čitateľov - Readers' Club

21.2.2024, 16:30 – 18:00
Americké centrum Košice, Hlavná 10
Stretnutia s literárnou tematikou v angličtine pre stredoškolákov, raz do mesiaca.

Výstavy

What the Future Wants

termíny po dohode
Pribinova 1
Interaktívna výstava pre organizované školské skupiny je späť. Obsahovo je ideálna pre posledné ročníky základných škôl a stredné školy. Na výstavu je naviazaný program aktivít troch tematických workshopov. Je nutné si vopred dohodnúť termín návštevy.

Ľudovít Čordák: 160. výročie narodenia

február – marec 2024
Hala služieb, Hlavná 10
Pri príležitosti 160. výročia narodenia Ľudovíta Čordáka, jedného z najvýznamnejších východoslovenských plenéristov z prelomu 19. a 20. storočia, sme v hale služieb pripravili komornú výstavu venovanú jeho životu a tvorbe, ktorej súčasťou sú farebné reprodukcie diel.

Vizsolyská Biblia a vzácne tlače 16. storočia

v utorky: 9:00 – 12:00, v stredy: 13:00 – 16:00,
Pri Miklušovej väznici 1
Návšteva expozície je vhodná pre školy, menšie organizované turistické skupiny a jednotlivcov. Maximálny počet návštevníkov v rámci jedného vstupu: 15 osôb. Posledný vstup do expozície: 30 minút pred koncom otváracích hodín.

Herbae veteris mundi – byliny starého sveta

v utorky: 9:00 – 15:00, v stredy: 13:00 – 16:00
Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1
Výstava bola pripravená pri príležitosti 300. výročia narodenia mnícha Cypriána z Červeného kláštora a ponúka možnosť nazrieť do úžasného sveta rastlín prostredníctvom iného vzácneho diela historickej botaniky – herbára renesančného učenca a lekára Mattioliho, ktorý sa svojho času stal najvyhľadávanejšou botanickou, lekárskou a lekárnickou príručkou. Nemecké a talianske vydanie Mattioliho Herbára zo 16. storočia, ktoré sú vo fonde Štátnej vedeckej knižnice, zaujmú aj vzácnym ručným kolorovaním. Je potrebné sa nahlásiť minimálne hodinu pred návštevou na tel. čísle: +421918245896 alebo emailom na zuzana.eliotova@svkk.sk.

Bývalá krajská väznica ŠtB

Múzeum obetí komunizmu pripravilo v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach v priestoroch na Pribinovej 1 výstavu s názvom – “Bývalá krajská väznica ŠtB”. Výstava je prístupná vo štvrtky (8:00, 9:00, 10:00, 12:00) na základe objednávky. Záujemcovia o výstavu sa môžu nahlasovať v Múzeu obetí komunizmu na mailovej adrese: office@mok.sk, alebo na telefónnom čísle: 0948062054.

Prebiehajúce kurzy (registrácia skončená)

Kurz tvorby digitálnych hier GameCraft a hybridných aplikácií LevelUP

každý pondelok a piatok
Americké centrum Košice, Hlavná 10
Bezplatný kurz pre deti a študentov v spolupráci s organizáciou Hemisféra.