Preskočiť na obsah

Slepice nedokáže snést kachní vejce

Útla publikácia s názvom Slepice nedokáže snést kachní vejce : COVID-19 jako šance k řešení klimatické krize od autorov Bernice Maxton-Lee a Graeme Maxtom nám do knižnice pribudla len nedávno. Aktuálna téma a jasné posolstvo sú zrejmé už zo samotného podnázvu knihy, ktorá je určená primárne ľuďom schopným zmeniť nie len svoj životný štýl, ale akceptovať a angažovať sa na prerode celej spoločnosti v mene udržateľného života.

Autori otvorene približujú problematiku klimatickej zmeny a ponúkajú aj kroky k jej riešeniu. Prostredníctvom pandémie jednotlivé krajiny získali predstavu o ekonomickej náročnosti a miere investícií, ktoré by bolo potrebné urobiť pre zmenu vo forme odstavenia zbytočných, plytvajúcich a znečisťujúcich odvetví.

Je vôbec naša spoločnosť, globálne celé ľudstvo, schopné radikálnej zmeny, aby zabránila dôsledkom klimatickej krízy? Autori sa domnievajú, že možné to je. Vyzývajú k aktivizmu, nakoľko osobný ekologický životný štýl v mene triedenia odpadu a nekupovania zbytočných vecí už nestačí. Rútime sa do záhuby, ktorej príznaky, aj ked sú viditeľné, nie sú natoľko kritické pre "ludí u kormidla", aby im venovali skutočnú pozornosť.

Miestami vám možno ponúkaná predstava bude pripadať ako utópia, nakoľko priviesť (donútiť) ludí, aby upustili od svojich zaužívaných činností, vzdali sa istého komfortu či zmenili prácu (týka sa obrovského počtu ľudí pracujúcich v priemysle a mäsovýrobe) je takmer nemožné. Vďaka pandémii sme zistili, že zmeny môžu nastať zo dňa na deň, samozrejme situácia bola vnímaná iba ako dočasné obmedzenie. Denne počúvame, ako sa svetové ekonomiky spamätávajú pri vracaní sa do stavu pred vypuknutím pandémie. Ale presne to, vrátenie sa do "normálu", sa nesmie uskutočniť. Náš "normál" je zodpovedný za stav znečistenia planéty. 

Túto knihu odporúčame nie len tým, ktorí sa o tému klimatickej krízy aktívne zaujímajú, ale všetkým čitateľom, ktorí si chcú vytvoriť vlastný názor. Môžete nesúhlasiť, polemizovať s autormi, ale čo je dôležité, nebude vám to jedno, nebudete sa spoliehať na to, že vás sa to jednoducho netýka.

Lucia Kačmárová

Slepice nedokáže snést kachní vejce: COVID-19 jako šance k řešení klimatické krize
Graeme Maxton, Bernice Maxton-Lee
originálny názov: A Chicken Can’t Lay a Duck Egg: How Covid-19 Can Solve The Climate Crisis (2020)
vydavateľstvo: PRO
rok vydania: 2020
ISBN: 978-80-89057-89-4