Preskočiť na obsah

Multiodborové

Academic Search Premier​
Academic Search Premier predstavuje rozsiahly zdroj, kde je indexovaných viac ako 5,5-tisíc svetových odborných časopisov s otvoreným prístupom. U ďalšej vyše tisícky časopisov ponúka možnosť prehľadávať bibliografické odkazy.​ Databáza zároveň ponúka k prehliadaniu vyše 75-tisíc videí z tlačovej agentúry Associated Press. Jej obsah je pravidelne doplňovaný.​ ​
dostupnosť: licencovaná, prístup cez eLibraryUSA

ASEP
ASEP je inštitucionalizovaný repozitár Akademie věd ČR, slúžiaci k spracovaniu a uchovávaniu informácií o publikačných výstupoch základného výskumu vykonávaného vedeckými pracovníkmi jednotlivých ústavov AV ČR. Bibliografické záznamy sú dostupné s retrospektívou až do roku 1985, v úplnosti od roku 1993. V niektorých prípadoch môžu záznamy obsahovať aj plné texty publikovaných dokumentov.
dostupnosť: voľná

BASE
BASE je jedným z najobjemnejších vyhľadávacích nástrojov. Poskytuje viac ako 240 miliónov dokumentov od viac ako 8000 poskytovateľov obsahu. Približne 60% indexovaných dokumentov s plným textom je prístupných zadarmo (s otvoreným prístupom). BASE prevádzkuje Univerzitná knižnica v Bielefelde.
dostupnosť: voľná

Cambridge Core
Platforma Cambridge Core sprístupňuje z jedného miesta vedecké časopisy, články a knihy od vydavateľstva Cambridge University Press. V súčasnosti obsahuje viac ako 1.8 miliónov článkov a 46000+ kníh. Časť obsahu je voľne dostupná cez otvorený prístup.
dostupnosť: voľná

CEJSH
The Central European Journal Of Social Sciences And Humanities (CEJSH) je databáza s otvoreným prístupom k abstraktom aj niektorým plným textom článkov a recenzií z vedeckých časopisov vydávaných akadémiami vied Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Bosny a Hercegoviny, Estónska, Lotyšska, Litvy, Srbska, Slovinska a Ukrajiny.
dostupnosť: voľná

CREPČ
Centrálny register evidencie publikačnej činnosti (CREPČ) vznikol v roku 2007. Predstavuje bibliografickú databázu publikačnej činnosti vysokých škôl v SR (verejných, štátnych, súkromných). V súčasnosti obsahuje vyše 400 588 záznamov. V CREPČ 1 sa eviduje publikačná činnosť slovenských vysokých škôl spadajúca do vykazovacích období 2007-2017, t.j. od roku vydania 2006 do roku vydania 2017. Publikácie s rokom vydania 2018 a vyššie sa evidujú už v novom online systéme CREPČ 2.
dostupnosť: voľná

CRZP
V Centrálnom registeri záverečných a kvalifikačných prác (CRZP) sa ukladajú záverečné (bakalárske, diplomové, dizertačné) a kvalifikačné (rigorózne a habilitačné) práce. Práca sa v CRZP uchováva spolu s menom a priezviskom autora, názvom vysokej školy, ktorá prácu zaslala a ďalšími metadátami po dobu 70 rokov odo dňa registrácie v CRZP. Viaceré práce sú zverejnené a je možné ich prehliadať v online katalógu.
dostupnosť: voľná

ČDK
Česká digitální knihovna je národným agregátorom digitálnych knižníc. Umožňuje vyhľadávanie v dokumentech obsiahnutých v digitálnych knižniciach prevádzkovaných jednotlivými knižnicami v Českej republike. Cieľom je zaistiť prístupu k digitálnym dokumentom z jedného miesta a súčasne poskytnúť informácie o týchto dokumentech do ďalších zastrešujúcich projektov, predovšetkým do centrálneho portálu knižníc Knihovny.cz a do projektu Europeana.
dostupnosť: voľná

ČNB
Česká národní bibliografie obsahuje záznamy dokumentov vydaných na území Českej republiky. Väčšinou sa jedná o záznamy dokumentov zaslaných do Národní knihovny ČR ako povinný výtlačok. Ponúka nejucelenější zdroj bibliografických informácií nielen o českom písomnictve, ale je taktiež primárnym referenčným zdrojom informácií o produkcii vydávanej na území ČR. Zdroj je rozdelený do niekoľkých databáz:

  • České knihy: Bibliografické záznamy kníh od r. 1901, postupne je doplňovaná aj produkcia z obdobia 1801 – 1900.
  • Česká periodika: Bibliografické záznamy novín a časopisov. V relatívnej úplnosti od roku 1990.
  • Grafické dokumenty: Bibliografické záznamy plagátov, reprodukcií, pohľadníc, kalendárov, učebných pomôcok a hier od roku 1992.
  • Hudebniny: Bibliografické záznamy hudobnín od roku 1994. Bibliografické záznamy produkcie zo skorších rokov sú postupne doplňované.
  • Kartografické dokumenty: Bibliografické záznamy máp, plánov od roku 1994.
  • Zvukové záznamy: Bibliografické záznamy kompaktných platní, gramofónových platní a magnetofónových kaziet od roku 1992.
  • Elektronické zdroje: Bibliografické záznamy elektronických zdrojov vydaných na území Českej republiky od roku 1996.

Ďalšie doplňujúce databázy sú:

  • ANL – Články v českých novinách, časopisoch a zborníkoch.
  • Národní autority ČR – Autoritné zaznamy predstavujú pomocný nástroj pre budovanie českej národnej bibliografie. Ako samostatná databáza sú publikované od roku 1998.
  • STT – Databáza prvotlačí, starých tlačí a máp 1450 – 1800.

Viac ďalších databáz NK ČR nájdete tu.
dostupnosť: voľná

DBIS: Datenbank-Infosystem
Datenbank-Infosystem je rozcestník, ktorý obsahuje odkazy na voľnedostupné aj licencované zdroje a vedecké databázy, roztriedené podľa odboru. Pri práci s rozcestníkom je najskôr vhodné zvoliť odbor a násedne prehliadať jednotlivé databázy. Službu vyvinula a prevádzkuje Univerzitná knižnica v Regensburgu.
dostupnosť: voľná

De Gruyter Open Access Journals
Kolekcia vydavateľstva De Gruyter obsahuje vyše 90 vedeckých časopisov s otvoreným prístupom z rôznych vedných odborov.
dostupnosť: voľná

Digitálna knižnica CVTI SR
Digitálna knižnica Centra vedecko-technických informácií SR zabezpečuje online prístupu k elektronickým verziám dokumentov (digitalizovaným i born digital), ktoré slúžia na podporu vedy a výskumu. Dokumenty môžu byť z vlastných fondov jednotlivých inštitúcií, vydavateľstiev alebo z fondu CVTI SR.
Tematické virtuálne študovne Digitálnej knižnice CVTI SR:

  • Historický časopis – archív vedeckého časopisu vydávaného Historickým ústavom SAV
  • Časopis História – archív časopisu vydávaného spoločnosťou História
  • Digitálna knižnica Ekonomickej univerzity v Bratislave
  • Virtuálna študovňa digitalizovaných dokumentov univerzitnej knižnice UPJŠ v Košiciach
  • Virtuálna študovňa digitalizovaných dokumentov univerzitnej knižnice SPU v Nitre
  • Virtuálna študovňa časopisu ITlib

dostupnosť: voľná

DIKDA SNK
Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKA) uchováva digitalizovaný obsah (knihy, noviny a časopisy, odborné články zo zborníkov a odborných periodík, mapy, pohľadnice a iné) z fondov SNK a SNA. Časť obsahu autorskoprávne voľných diel je sprítupnená verejnosti.
dostupnosť: voľná

DOAB
Directory of Open Access Books (DOAB) poskytuje prístup k vedeckým recenzovaným monografiám alebo zborníkom s otvoreným prístupom. Disponuje odkazmi na plné texty publikácií na webovej stránke vydavateľa alebo v úložisku.
dostupnosť: voľná

DOAJ
Directory of Open Access Journals (DOAJ) je najväčšia medzinárodnou komunitou budovaná databáza plne otvorených vedeckých časopisov z najrôznejších vedných odborov. V súčasnosti obsahuje viac ako 16 500 recenzovaných vedeckých časopisov s otvoreným prístupom, vrátane slovenských. Okrem evidencie časopisov slúži aj na vyhľadávanie konkrétnych článkov.
dostupnosť: voľná

DuckDuckGo
DuckDuckGo je alteranatívny webový vyhľadávač, ktorý na rozdiel od najpopulárnejšieho vyhľadávača od spoločnosti Google nezbiera užívateľské údaje o používaní (história vyhľadávania, prezeraný obsah, kliknutia na stránky...). Zobrazovaný obsah je tak pre všetkých rovnaký a reklama nie je cielená na konkrétneho užívateľa.
dostupnosť: voľná

eLibraryUSA
eLibraryUSA predstavuje bohatú kolekciu digitálnych zdrojov od novín, kníh, polupárnych a vedeckých časopisov, vysokoškolských prác po filmy a videá.

V kolekcii eLibraryUSA nájdete:
noviny a časopisy
  • Pressreader
  • Magazines on Flipster
akademické a vedecké zdroje:
  • Academic Search Premier
  • JSTOR
  • ProQuest Dissertations & Theses Global
  • Gale In Context: Middle School
  • Gale in Context: Opposing Viewpoints
zdroj na výučbu angličtiny:
  • BookFlix
streamingovú platformu filmov a dokumentov:
  • Kanopy

dostupnosť: prístup z počítačov Amerického centra

Europeana
Europeana sprístupňuje digitálne zbierky múzeí, galérií, knižníc, archívov a ďalších európskych inštitúcií. Voľne k dispozícii sú milióny objektov od kníh, hudby, videa, umeleckých diel až po 3D objekty.
dostupnosť: voľná

EZB
Elektronický portál vytváraný Universitätsbibliothek Regensburg poskytuje prehľad elektronických časopisov z rôznych oborov. Obsahuje základné údaje o časopisoch a ich dostupnosti.
dostupnosť: voľná

Gale
Gale in Context: Opposing Viewpoints je popredný online zdroj pokrývajúci v súčasnej dobre diskutované témy. Prináša odborné pohľady aj na kontrovezné politické či spoločenské témy. Ide o bohatý zdroj pre diskutérov a obsahuje názory, referenčné články, infografiku, obrázky, video, audio.
Gale In Context: Middle School je databáza zdrojov vhodná špeciálne pre druhý stupeň základných škol (11-14r.). Obsah tvoria overené faktografické zdroje, videá, články z novín a časopisov primerané veku. Pokrýva kultúrne, politické, spoločenské, prírodovedné a mnohé iné témy. 
Do databáz Gale sa dostanete prostredíctvom vstupu cez eLibraryUSA.
dostupnosť: licencovaná, prístup cez eLibraryUSA

Google Dataset Search
Google Dataset Search je vyhľadávací nástroj od spoločnosti Google, ktorý umožňuje vyhľadávanie verejne dostupných dát naprieč úložiskami na webe. Vďaka tomuto nástroju je možné prehľadávať viacero dátových zdrojov z jedného miesta. Nachádzajú sa tu datasety aj zo Slovenska.
dostupnosť: voľná

Google Scholar
Google Scholar/Google Študovňa slúži ako vyhľadávač vedeckej literatúry. Indexuje plné texty a metadáta z vedeckých zdrojov naprieč odbormi. Pokiaľ si v nastaveniach v osobnom profile zvolíte vašu knižnicu (SVFX@Štátna vedecká knižnica Košice), vo výsledkoch vyhľadávania sa pri jednotlivých zdrojoch zobrazí aj informácia o tom, či má knižnica k plnému textu prístup alebo nie. Úplné texty sa zobrazia, pokiaľ je používateľ v internej sieti knižnice.
dostupnosť: voľná

GreenFILE
GreenFILE je bezplatná bibliografická databáza, kde nájdete zdroje tematicky pokrývajúce všetky aspekty vplyvu človeka na životné prostredie. Kolekcia zahŕňa akademické, vládne a všeobecné tituly o globálnom otepľovaní, zelených budovách, znečistení, udržateľnom poľnohospodárstve, obnoviteľnej energii, recyklácii a ďalších.
dostupnosť: voľná

Chcemvediet.sk
Chcemvediet.sk zjednodušuje podávanie žiadostí o informácie a uľahčuje komunikáciu medzi žiadateľmi/občanmi a inštitúciami. Cez portál viete poslať žiadosť o informácie ktorejkoľvek inštitúcii, ktorá má povinnosť sprístupňovať informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám č. 211/2000 Z.z. Zároveň môžete v databáze vyhľadávať medzi informáciami, ktoréuž boli sprístupnené iným žiadateľom a sledovať štatistiky o vybavovaní žiadostí o informácie.
dostupnosť: voľná

Internet Archiv
Internet Archiv poskytuje voľný prístup k zbierkam zdigitalizovaných materiálov, kníh a textov, webových stránok, softvérových aplikácií a hier, hudby, obrázkov a videa.
dostupnosť: voľná

Internet Archiv Scholar (beta)
Umožňuje prehľadávanie viac ako 25 miliónov výskumných článkov a iných odborných dokumentov uchovávaných v databáze Internet Archive. Zbierka zahŕňa digitalizované kópie časopisov z 18. storočia až najnovšie zborníky.
dostupnosť: voľná

JSTOR
JSTOR predstavuje databázu digitalizovaných plných textov z viac než 2000 vedeckých časopisov. K dispozícii sú taktiež plné texty množstva e-kníh a primárnych dokumentov. Orientuje sa predovšetkým na oblasti humanitných, spoločenských a prírodných vied. Každý časopis je plne digitalizovaný od prvého čísla prvého ročníku (siahajúceho často až do minulého storočia) až po pohyblivú hranicu (moving wall), obvykle 3-5 rokov do súčasnosti.
K plným textom sa dostanete prostredíctvom vstupu cez eLibraryUSA. Licencia eLibraryUSA poskytuje prístup k týmto kolekciám: Arts & Sciences I, II, VII, X, XII; Business II, III, IV; Health & General Sciences.
Časť obsahu, ktorá je v režime otvoreného prístupu, je voľne dostupná aj bez prihlásenia. Prehliadanie otvorených zdrojov je možné na tomto odkaze.
Prístup k obsahu, ktorý neposkytujú predplácané kolekcie eLibraryUSA je možný cez individuálnu registráciu a vytvorenie bezplatného osobného účtu JSTOR.
Po prihlásení sa do osobného účtu JSTOR si môžete každých 30 dní prečítať 6 článkov online zadarmo. V súčasnej pandemickej situácii JSTOR dokonca dočasne zvýšil celkových počet článkov zo 6 na 100 za mesiac. Viac informácií tu.
Osobný účet taktiež poskytuje výhody v podobe možnosti ukladania textov, jednoduchého zdieľania, pridávania poznámok priamo do textu a pod.
dostupnosť: licencovaná, prístup cez eLibraryUSA

Knihovny.cz
Cez portál Knihovny.cz je možné z jedného miesta prehľadávať katalógy všetkých zapojených českých knižníc.
Centrálny index dostupný cez záložku "Zahraniční zdroje" je rozsiahla databáza miliónov záznamov, ktorá obsahuje metadáta o dokumentech z najrôznejších odborných zdrojov.
Neregistrovaným užívateľom umožňuje přístup k plným textom, ktoré sú voľne dostupné. Cez záložku "E-knihy" je možné dostať sa k plným textom kníh z projektu E-knihovna Městské knihovny v Praze a Nakladatelství Munipress.
Je môžné využiť aj prehliadanie cez odorové brány IREL, KIV, MUS a TECH. Jedná sa o tzv. rezy portálu Knihovny.cz, kde viete vyhľadávať len dokumenty zo zdrojov zapojených do portálu, ktoré tematicky súvisia so zameraním odborovej brány.
dostupnosť: voľná

MDPI
MDPI je vydavateľom recenzovaných časopisov s otvoreným prístupom v rôznych odboroch. V súčasnosti vydáva viac ako 370 vedeckých časopisov, z ktorých niektoré obsahujú vysoký impact factor. Články sú indexované v databázach Scopus, Web of Science či Medline.
dostupnosť: voľná

NUŠL
NUŠL poskytuje centrálny prístup k informáciám o tzv. sivej literatúre (dokumentoch, ktoré nie sú štandardne publikované; npr. vysokoškolské práce, výskumné, výročné, technické správy, študijné materiály a i.) vznikajúcej v ČR v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania.
dostupnosť: voľná

OCCRP Aleph
OCCRP Aleph je open source platforma, ktorá je zameraná na boj proti korupcii, praniu špinavých peňaží a ďalším zločinom. Z jedného miesta umožňuje vyhľadávať a získavať informácie o osobách či firmách z rôznych verejných registrov, archívov, novín, datasetov a pod. Platforma je verejne prístupná pre každého. Časť obsahu je však výhradne prístupná len pre ľudí so žurnalistickou/akademickou/aktivistickou licenciou.
dostupnosť: voľná

ONLEIHE
Onleihe je digitálna knižnica Goetheho inštitútu dostupná zdarma. V Onleihe nájdete 23000 nemeckojazyčných kníh, audiokníh, učebných materiálov, časopisy a noviny, ktoré si môžete stiahnuť do vášho počítača, laptopu či mobilu. Novinkou je ponuka filmov, ktoré sú dostupné online. Obsah je dostupný po bezplatnej registrácii a prihlásení sa do svojho osobného konta.
dostupnosť: voľná, prístup po bezplatnej registrácii

Open Research Europe
Open Research Europe je publikačná platforma s otvoreným prístupom na publikovanie výsledkov výskumov financovaných z programov Horizont 2020 a Horizont Europe.
dostupnosť: voľná

Open Research Library
Open Research Library je digitálna knižnica, ktorá obsahuje viac ako 14000 titulov z najrôznejších odborov k voľnému prehliadaniu a sťahovaniu.
dostupnosť: voľná

OpenAIRE
OpenAIRE je sieť otvorených repozitárov, archívov a časopisov, ktoré podporujú zásady otvoreného prístupu. Okrem samotných publikácii a výstupov z vedeckých projektov tu môžete nájsť informácie o ďalších výskumných údajoch, financovaní, organizáciách a ľudoch, ktorí stoja za výskumom a pod. OpenAIRE je projekt Európskej komisie, ktorý podporuje otvorený prístupu a otvorené dáta, s cieľom byť európskym centrom vedeckej komunikácie.
dostupnosť: voľná

OpenCulture
Platforma OpenCulture sa snaží sprístupňovať svetové kultúrne dedičstvo a ponúkať vzdelávací obsah pre všetkých zadrmo. V kurátorsky spracovaných koleciách OpenCulture nájdete tisíce voľne dostupných filmov, audiokníh, online kurzov z najprestížnejších univerzít, stovky e-kníh, voľnedostupné online jazykové kurzy, podcasty a ďalšie vzdelávacie materiály.
dostupnosť: voľná

Openverse
Nástroj na vyhľadávanie audia a obrázkov s verejnými otvorenými licenciami Creative Commons. Hlavnou myšlienkou licencií CC je poskytnúť možnosť slobodného sťahovania, zdieľania a upravovania súborov na internete bez porušenia autorských práv.
dostupnosť: voľná

Oxford Scholarship online
Oxford Scholarship Online ponúka prístup k tisíckam akademických prác vydavateľstva Oxford University Press. Nachádza sa tu viac než 20000 monografií z rôznych tematických oblastí od humanitných, spoločenských vied až po právo a medicínu. Niektoré tituly sú v režime otvoreného prístupu a je možné ich zdarma prezerať aj sťahovať.
dostupnosť: voľná

Pablikado
Pablikado je multiodborová databáza, obsahuje rozsiahle kolekcie českých kníh a odborných časopisov. Prostredníctvom osobného účtu môžete čítať a sťahovať plné texty kníh, časopisov a ďalších dokumentov. Prácu s textami uľahčuje aplikácia čtečka, vďaka ktorej viete vybraný obsah zvýrazňovať, podčiarkovať a dopĺňať o vlastné poznámky. Výhodou je prepojenie so systémom Citace PRO Plus. Vybrané pasáže z obsahu sa dajú preniesť priamo s údajmi o zdroji a strane do citačného manažéra.
dostupnosť: licencovaná, nutná registrácia cez používateľské konto
Proces registrácie je realizovaný do systému spoločnosti Citace.com, mimo správy ŠVK v Košiciach.*
Registrácia:

  • Prihláste sa do Vášho knižničného konta a kliknite na sekciu „Registrácia Citace a Pablikado“.
  • Odošlite Váš email cez tlačítko „Registrácia“ nižšie. Systém na zadaný email prepošle oznámenie o dokončení registrácie.
  • Kliknite na odkaz, zadajte heslo a ďalšie doplňujúce informácie do Vášho osobného konta.
  • Následne sa môžete do systému Citace PRO Plus a databázy Pablikado prihlásiť priamo na stránke poskytovateľa Citace PRO.

*V prípade, že už využívate bezplatnú verziu citačného manažéra Citace PRO Free a chcete prejsť na pokročilú verziu s Vašim rovnakým kontom, kontaktujte informačnú podporu na svkk@svkk.sk.

Projekt Gutenberg
Project Gutenberg sprístupňuje k online prezeraniu alebo sťahovaniu plné texty kníh v národných jazykoch aj prekladoch. Jedná sa predovšetkým o autorskoprávne voľné diela, teda diela autorov, od ktorých smrti uplynulo 70 a viac rokov.
dostupnosť: voľná

ProQuest Ebook Central
ProQuest Ebook Central je elektronická knižnica, v ktorej nájdete vyše 4-tisíc otvorených elektronických kníh z rôznych odborov v angličtine, nemčine, francúzštine a ďalších jazykoch. Nachádzajú sa tu aj desiatky titulov vydavateľstva Karolinum Press v češtine. Ponuku titulov okrem rozhrania ProQuest nájdete aj pri prehliadaní knižničného online katalógu pod signatúrami začínajúcimi na „EK“. Publikácie sú dostupné aj priamo na platforme ProQuest. Môžete tak vyhľadávať v kolekcii kníh aj kolekcii časopiseckých článkov platformy ProQuest Research Library súčasne.
dostupnosť: licencovaná, prístup odkiaľkoľvek, po prihlásení sa do knižničného konta používateľa

ProQuest Dissertations & Theses Global
ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) Global je najkomplexnejšia zbierka dizertačných a diplomových prác z celého sveta, ktorá ponúka milióny prác z tisícok univerzít. Úplné pokrytie siaha od roku 1743 po súčasnosť.
dostupnosť: licencovaná, prístup cez eLibraryUSA

ProQuest Research Library
ProQuest Research Library je multiodborová plnotextová databáza vedeckých časopisov, odborných publikácií, časopisov a ďalších zdrojov v 150 hlavných tematických oblastiach. Research Library poskytuje prístup k tisíckam titulov rôznorodého zamerania, od ekonomických a prírodných vied až po literatúru a politiku.
dostupnosť: licencovaná, prístup zo siete knižnice

ROAR
ROAR je voľne prístupný štruktúrovaný súpis inštitucionálnych a iných otvorených repozitárov.
dostupnosť: voľná

SciELO
SciELO je bibliografická databáza a digitálna knižnica voľne prístupných článkov. Sprístupňuje vedeckú literatúru zo Španielska, Portugalska, krajín Latinskej Ameriky a Karibiku. Prevažná časť článkov je v španielčine či portugalčine, niektoré majú aj anglickú verziu alebo aspoň anglický abstrakt.
dostupnosť: voľná

Sci-hub, Library Genesis
Sci-hub a Libgen sú tieňové digitálne knižnice sprístupňujúce akademické zdroje (články, e-knihy), ktoré sú pôvodne spoplatnené. Tieňové knižnice obchádzajú platobné brány vydavateľstiev a umožňujú sťahovanie týchto zdrojov zdarma. Tieto „pirátske“ knžinice sú reakciou na vysoké ceny, ktoré je nutné zaplatiť pre získanie prístupu k vedeckým článkom.
dostupnosť: voľná

Semantic Scholar
Semantic Scholar je bezplatný nástroj na vyhľadávanie vedeckých zdrojov. Indexuje viac ako 200 miliónov akademických prác pochádzajúcich z partnerských vydavateľstiev a overených webových stránok.
dostupnosť: voľná

STEMskiller
Portál STEMskiller od NTK (Národní technická knihovna) je rozcestník zdrojov zameraných na rozvoj vedecko-výskumných zručností či pedagogických kompetencí. Nájdete tu zdroje, ktoré sa venujú podpore výskumu alebo kariérnemu rozvoju začínajúcich akademických pracovníkov a pracovníčok STEM odborov.
dostupnosť: voľná

Slovenská knižnica
Súborný katalóg Slovnská knižnica umožňuje z jedného miesta prezerať katalógy všetkých zúčastnených knižníc, ktoré využívajú knižnično-informačný systém Virtua. Katalóg ŠVK nie je súčasťou súborného katalógu.
Súčasťou Slovenskej knižnice je aj Súborný katalóg periodík, ktorý spravuje Univerzitná knižnica v Bratislave.
dostupnosť: voľná

theses.cz
Systém Theses.cz slúži k odhaľovaniu plagiátov v záverečných a absolventských prácach a je do neho zapojených viac než 50 vysokých a vyšších odborných škôl v ČR a SR. Sú medzi nimi školy verejné, súkromné i štátne. Zároveň sa jedná o register prác, metadáta o prácach môžu byť verejne vyhľedateľné.
dostupnosť: voľná

WolframAlpha
WolframAlpha je multifunkčný nástroj, ktorý môžeme použiť na rýchle vyhľadávanie faktov alebo na matematické výpočty.
dostupnosť: voľná

WorldCat
WorldCat je najväčšší online katalóg, ktorý obsahuje bibliografické záznamy kníh, CD, video súborov, časopiseckých článkov. Z jedného miesta je možné vyhľadávať dokumenty podľa názvu, autora alebo ISBN z kolekcií knižníc z celého sveta.
dostupnosť: voľná