Nemecký kvíz 6.10.2022

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť 6. októbra od 17:00 do 18:00. Knihy a vecné ceny do súťaže venoval Goetheho inštitút. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245898 do 5.10.2022. Tešíme sa na vás :)

Nemecké jazykové okienko

Od 26.9.2022 bude opäť prebiehať jazykové okienko určené pre čitateľov Nemeckej knižnice GI. Realizované bude pravidelne v pondelky v čase od 17:00 do 18:00 v priestoroch knižnice. Ak si chcete precvičiť konverzáciu v nemeckom jazyku, alebo potrebujete pomôcť s nejakým gramatickým javom či kontrolou domácej úlohy a podobne, radi Vám s tým pomôžeme. Záujemcov poprosíme rezervovať si termín vopred na nasledovnej emailovej adrese: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Hygge

Dáni sú jedným z najšťastnejších národov, niekoľko rokov po sebe vyhrávajú rôzne ankety, ktoré hodnotia spokojnosť obyvateľov. Napriek vysokým daniam a nie celkom ideálnej klíme (málo prirodzeného svetla od októbra do marca, nesmierne veľa zrážok počas roka) si Dáni dokážu vychutnávať každodennosť v oveľa väčšej miere. V Kodani sa dokonca nachádza Inštitút pre výskum šťastia a tiež múzeum šťastia. Jeho riaditeľ Meik Wiking, autor niekoľkých bestsellerov (Mála kniha Lykke, Malá kniha Hygge a Umenie vytvárať spomienky) hovorí o umení šťastného života hygge.

séria do Julie Caplinovej

Anglická spisovateľka Julia Caplinová je závislá na cestovaní, skvelom jedle a hygge. Kto čítal hociktorú z kníh zo série Romantické úteky to môže dosvedčiť. Jej hrdinky chcú na novom mieste začať odznova, nechávajú za sebou sklamanie, neúspech či komandujúcu rodinu (ako v prípade Niny z Cukrárne v Paríži). Sú bezprostredné, dokážu sa rýchlo spriateliť a svojím zápalom pre prácu inšpirujú ostatných.

pracovná ponuka: účtovník

Pracovná pozícia: Účtovník
Dátum nástupu na voľné pracovné miesto: 1.10.2022
Kratší pracovný čas (10 hod. týždenne)
Reagovať na pracovnú ponuku je možné do: 19.9.2022

AjTyvIT

Začiatkom októbra nás v Americkom centre čaká dvojdielny workshop o programovaní - Scratch pre začiatočníčky, v spolupráci s Aj Ty v IT. Pozývame dievčatá vo veku 9 až 15 rokov. Účastníčky si na prvom stretnutí vytvoria jednoduchú animáciu, do ktorej zapoja hudbu i špeciálne efekty. Následne si vytvoria vlastnú hru. Počítače a všetko potrebné zabezpečíme.

Chat club AC

Chcete si precvičiť konverzáciu v anglickom jazyku?
Pozývame Vás na stretnutie Diskusného klubu, ktorý sa po dlhom období online stretnutí presúva opäť do priestorov Amerického centra na 1. poschodí našej budovy na Hlavnej 10. Aby sme zostali v kontakte aj s tými, ktorí sa nemôžu na stretnutí zúčastniť osobne, stretnutie sa bude konať kombinovanie - zároveň osobne aj cez virtuálne pripojenie.

FLEX

Prihlasovanie na FLEX je otvorené!
V stredu, 21. septembra 2022, o 16:30 - 18:00, v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK na Pribinovej 1, sa uskutoční info stretnutie o štipendijnom výmennom programe FLEX - Future Leaders Exchange. Pozývame nielen stredoškolákov, ale aj ich učiteľov a rodičov.

Súťaž s vydavateľstvom Mamaš

Súťaž ukončená
Výhercom sa stal Daniel Belluš. Gratulujeme

Pri príležitosti 10 rokov Štátnej vedeckej knižnice na Facebooku sme si pre vás spolu s vydavateľstvom Mamaš prichystali súťaž o tri skvelé tituly, ktoré ste mohli bližšie spoznať aj prostredníctvom našich knižných tipov. Pre zapojenie sa do súťaže je potrebné vyplniť náš krátky dotazník týkajúci sa nášho FB profilu. Môžete tak urobiť do 15.9.2022, výhercu vyžrebujeme a vyhlásime deň na to.

DEKD 2022

V rámci tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva si Štátna vedecká knižnica v Košiciach pripravila dve aktivity, komentovanú prehliadku expozície Vizsolyská Biblia (21.9.2022) a prezentáciu osobností a príbehov ožívajúceho historického evanjelického cintorína v Košiciach (28.9.2022) v spolupráci s Evanjelickým gymnáziom J. A. Komenského, Krajským pamiatkovým úradom Košice (odb. garant, koord.), PÚ SR, SMZ Košice, Mestom Košice, a telKE TV.

Augustové novinky vo fonde (2022)

Do nášho fondu v mesiaci august pribudlo viacero zaujímavých titulov. Pripravili sme pre vás výber niekoľkých z nich. Súčasťou tohto prehľadu je informácia od vydavateľa a tiež link, ktorý vás nasmeruje priamo na daný titul v našom online katalógu. Knihu, ktorá vás zaujme, si môžete hneď zarezervovať.

Čo sme robili v posteli

Kniha dvojice Briana Fagana a Nadie Durranovej sa nevenuje len posteli ako druhu nábytku, jej vývoju v rámci histórie, ale aj zvyklostiam a kultúrnym odlišnostiam vo viacerých sférach ľudského života, ktoré sa odohrávali v rôznych historických obdobiach v posteliach, priestoroch vymedzených nie len na spanie.

Letná STEM akadémia 2022

V našom Americkom centre sme v spolupráci s ETP Slovensko úspešne zorganizovali už 3. ročník Letnej STEM akadémie. Účastníkmi boli deti a mládež z Luníka IX a tiež ukrajinské deti, ktoré majú momentálne svoj domov v Košiciach. Počas týždňa si z lega poskladali autíčka, ktoré pomocou počítača ovládali a plnili s nimi rôzne úlohy, ako napríklad parkovanie, vyhýbanie sa prekážkam, rozoznávanie farieb a vydávanie zvukov. Deti boli veľmi šikovné a tak sa pustili aj do náročnejšieho skladania, vytvorili napríklad lego psa, alebo robotickú ruku. A to všetko pod vedením skvelej pani lektorky Evky Mešterovej, učiteľky zo SPŠ Elektrotechnická v Košiciach a Riša Zeleňáka, ktorý je študentom na tejto škole. Neoceniteľná bola aj pomoc všetkých mladých asistentov z Luníka, ktorí deťom pomáhali.

tip z Nemeckej knižnice GI

Ak práve hľadáte pre svoje letné výlety a dobrodružstvá nejakého zaujímavého a netradičného turistického sprievodcu v knižnej podobe, tak by sme Vám radi predstavili tento inšpiratívny cestopis o Nemecku. V prípade, že sa tento rok chystáte navštíviť Nemecko, a obľubujete nekonvenčné a originálne nápady na cestovanie, určite musíte siahnuť aj po tejto knihe. Nájdete tu veľa tipov na návštevu miest, kde sa narodili alebo žili významní spisovatelia, zoznam mnohých pamätníkov, najznámejších zoologických záhrad, nevšedných turistických ciest alebo obľúbených pivární pod holým nebom. K tomu ešte históriu cestovania a tiež krátke historky o cestovných známostiach, alebo hotelových zlodejoch, prípadne odstrašujúce historky o chyžných a ich zvláštnych metódach upratovania hotelových izieb.

Roky ve výloze

Obraz dobovej reklamy a propagačného výtvarníctva prináša publikácia Roky ve výloze: Sonda do aranžování výkladních skříní v Československu 1953 -1989. Katalóg k rovnomennej výstave Galérie výtvarného umenia v Chebu, ktorá sa konala minulý rok, približuje konkrétne riešenia výkladov ako symbolov modernej estetiky ale i nástrojov zviditeľňovania politiky vládnucej moci. Výkladné skrine sa menili podľa ustáleného kalendára, pozostávajúceho zo sezónnych výrobkov, pripomienok výročí a sviatkov, ktoré režim vyzdvihoval, ako sviatok práce, MDŽ, či Oslobodenie Červenou armádou.

STEM academy pre rómsku mládež

Jeden augustový týždeň bude v Americkom centre Košice venovaný Letnej STEM akadémii, ktorú organizujeme v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP Slovensko pre rómsku mládež. Program je pripravený pre asi 15 detí z komunity na Luníku IX, s ktorými ETP Slovensko dlhodobo pracuje. Deti budú pracovať s legorobotmi, ktorých si najprv poskladajú a následne ich budú programovať.

Coding Camp

Na záver leta sme si spoločne s občianskym združením Ženský algoritmus pripravili denný letný tábor pre dievčatá so záujmom o IT. Počas piatich dní účastníčky zistia, čo sa skrýva za skratkami UX, HTML či CSS, naučia sa základy programovania v Pythone a vytvoria si vlastného chatbota. Budú sa venovať aj internetovej bezpečnosti a zároveň budú môcť naplno využiť svoju kreativitu.

Rubikova kocka

K dnešnému Medzinárodnému dňu hlavolamov (13.7.) sme si pre vás pripravili výber publikácií z nášho fondu, ktoré vás zabavia a zároveň potrápia vaše mozgové závity. Vybrali sme tiež 5 konkrétnych rébusov, na ktorých sa môžete hneď otestovať, pochádzajú z knihy Záhady a rébusy: Leonardo da Vinci: hádanky, rébusy a hlavolamy inšpirované renesančným géniom. V priloženom pdf súbore (pod zadaniami) nájdete správne odpovede. Rébusy sa každoročne pripomínajú na výročie narodenia maďarského vynálezcu Ernő Rubika.

 

Kam aj kráľ chodí pešo

Švajčiarsky historik a publicista, Daniel Furrer, vo svojej knihe ponúka prierez históriou viažucej sa k toaletám a vykonávaní potreby. Dozviete sa napríklad, ako sa „miesto úľavy“ menilo a ako strach z cholery ovplyvnil potrebu efektívneho zbavovania sa fekálií a moču z preľudnených miest. Dlhé stáročia platila úmera, čím väčšie mesto, tým väčší zápach a vyššie riziko epidémie. Po 20. st. zomieralo vo vojnách viac vojakov na choroby, spôsobené nedostatočnou hygienou a zlým sanitárnym vybavením, ako v boji.