Preskočiť na obsah
Odkaz na článok Portrét M. Potemru

Na konci januára sme získali cenný dar od Agnesy Dobálovej, netere Michala Potemru. V našej študovni historických fondov a regionálnej literatúry si môžete osobne pozrieť portrét Michala Potemru, významného slovenského bibliografa, zakladateľa slovenskej národnej retrospektívnej bibliografie, ktorý v našej knižnici pôsobil 39 rokov. Autorom maľby je košický akademický maliar Michal Čičvák.

Odkaz na Februárovú súťaž

V našej prvej tohtoročnej súťaži môžete vyhrať dva skvelé tituly, jeden vás zavedie do tajomnej záhrady a druhý vás prevedie poslednými rokmi života Christophera J. McCandlessa, ktorý tragicky zahynul na Aljaške. Pripravili sme si pre vás krátky kvíz, týkajúci sa našich minuloročných knižných tipov. Ak nebudete vedieť na niektorú z otázok odpovedať, správnu odpoveď nájdete na našej webovej stránke. Zapojiť sa do súťaže môžete do 11. februára. Výhercu dvoch kníh – Ann-Marie Howell, Zahrada tajů a Jon Krakauer, Útěk do divočiny, od vydavateľstva portál vyžrebujeme a zverejníme 12. februára.
Súťažné otázky nájdtete tu.

Štatút súťaže

Odkaz na knižný tip Útek do divočiny

V roku 1992 po náleze mŕtveho tela Christophera J. McCandlessa v opustenom autobuse uprostred divokej Aljašky, napísal novinár Jon Krakauer o mladíkovi článok, ktorý rozvíril debatu o zmysle dobrodružstva končiaceho smrťou. Príbeh mladého dobrodruha Krakauera však natoľko zasiahol, že chcel pokračoval ďalej v hľadaní odpovedí na otázky kto bol Christopher McCandless, čo ho motivovalo opustiť civilizovaný svet a či si bol plne vedomý nástrah, ktoré Aljaška pre neho pripravila. Krakauer zozbieral rozhovory s ľuďmi, ktorých Chris pri svojich putovaniach stretol, ich korešpondenciu, zápisky z Chrisovho denníka a úryvky kníh, ktoré si mladík podčiarkoval, písal k nim vlastné komentáre. Zo zozbieraného materiálu vznikla biografia, rekonštrukcia putovania Christophera J. McCandlessa. V roku 2007 tento príbeh oslovil ďalších ľudí vďaka filmu Seana Penna Into the Wild.

Odkaz na pracovnú ponuku vrátnik informátor

dátum nástupu: 1. marec 2023
ponuka je aktuálna do: 3.2.2023
pracovný pomer na kratší pracovný čas, počet hodín za týždeň: 25
Celé znenie pracovnej ponuky, vrátane informácií o pracovnom pomere a požiadavkách na zamestnanca, je zverejnené na portáli ISTP.

Odkaz na februárový nemecký vedomostný kvíz

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť 16. februára o 16:30 do Nemeckej knižnbice GI (Pribinova1). Knižnú výhru pre víťaza venovalo vydavateľstvo Portál Slovakia. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245898 do 15.2.2023
Podujatie je bezplatné.
Tešíme sa na vás :)

Odkaz na článok EGJAK Games v našom Americkom centre

Už 8. februára sa v našej knižnici uskutoční zápolenie v anglickom jazyku pod názvom EGJAK Games - English Games Jigsaw and Kahoot! Deviataci z niekoľkých základných škôl v Košiciach si zmerajú sily vo vedomostiach o anglicky hovoriacich krajinách a popritom budú riešiť rôzne zaujímavé úlohy. Program nielen pre žiakov, ale aj pre ich učiteľov pripravil tím pedagógov a študentov z Evanjelického Gymnázia J. A. Komenského v Košiciach.

Odkaz na pracovnú ponuku technik IT

dátum nástupu: 1. marec 2023
ponuka je aktuálna do: 3.2.2023
druh pracovného pomeru: plný úväzok, pracovný pomer na neurčitý čas
Celé znenie pracovnej ponuky, vrátane informácií o pracovnom pomere a požiadavkách na zamestnanca, je zverejnené na portáli ISTP.

Odkaz na prednášku o trvalkách

2.2.2023 o 16:30
bezplatná prednáška
lektor: Ing. Miroslav Naď, záhradný architekt
Kultúrno-vzdelávacie centrum, Pribinova 1
Chceli by ste si založiť novú záhradu, alebo plánujete zmeniť či vylepšiť tú pôvodnú? Možno rozmýšľate nad vysadením trvaliek a chýba Vám prehľad a informácie? Potom Vás pozývame na prednášku o trvalkových záhonoch v rodinných záhradách. Dozviete sa na nej o princípoch ich zakladania, následnej starostlivosti a rozdelení trvaliek podľa ich vlastností. 

Odkaz na pracovnú ponuku: účtovník

Ukončená ponuka
dátum nástupu: 1. február 2023
ponuka je aktuálna do: 18. január 2023
druh pracovného pomeru: plný úväzok, pracovný pomer na neurčitý čas
Celé znenie pracovnej ponuky, vrátane informácií o pracovnom pomere a požiadavkách na zamestnanca, je zverejnené na portáli ISTP.

Odkaz na článok o eknihách Proquest

Predstavujeme vám elektronickú knižnicu ProQuest Ebook Central, kde aktuálne nájdete 27 titulov v češtine od Karolinum Press a 4022 otvorených kníh z rôznych odborov v angličtine, nemčine, francúzštine a ďalších jazykoch. Nie je potrebná registrácia, stačí použiť pre prihlásenie sa tie isté údaje, ako do účtu používateľa v online katalógu našej knižnice. Tituly sú prístupné aj z domu. V našom online katalógu sú e-knihy evidované pod signatúrami EK.43 až EK.69. Publikácie sú dostupné aj priamo na platforme ProQuest.

Odkaz na novoročný nemecký kvíz

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Príďte sa s priateľmi zabaviť na náš prvý tohtoročný kvíz 12. januára od 17:00 do 18:00. Pre výhercov máme prichystané vecné ceny. V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245898 do 11.1.2023. Podujatie je bezplatné.

Odkaz na knižný tip: Malá kniha lykke

Dávate si novoročné predsavzatia? Čo keby ste sa namiesto nesplniteľných konkrétnych cieľov skúsili vydať na cestu dosiahnutia osobného šťastia. Ako na to, vám prezradí Malá kniha Lykke Meika Wikinga, riaditeľa Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Možno si spomínate na jeho prvotinu, Malú knihu Hygge, ktorú sme prednedávnom rozoberali. Dánsko je podľa celosvetových štatistík šťastná krajina so spokojnými obyvateľmi, i keď nie sú úplne dokonalí, čo autor priznáva na základe určitých príkladov. Napriek tomu si môžeme z metód Dánov brať príklady. V knihe hľadanie kľúča pre dosahovanie šťastia presahuje hranice Dánska, nájdete v nej príklady a prípadové štúdie z rôznych kútov sveta.

Odkaz na PF 2023

Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov, veľa zdravia, šťastia a úspechov v roku 2023, nech je naša knižnica jeho súčasťou.
Váš tím Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach

Odkaz na knižný tip: Čokoládový klub

Chceli by ste obdarovať kamarátku knihou? Máme pre vás skvelý tip na darček – titul Čokoládový klub od Carole Matthews. Štyri priateľky a všadeprítomná čokoláda v rôznych formách, cukrovinky, koláčiky, torty, tyčinky či horúci nápoj. Čokoládový klub je o priateľstve, ktoré sa zrodilo zo spoločnej lásky, možno skôr závislosti k sladkému pokušeniu.

Odkaz na knižný tip: Eiffel

Historický román venovaný azda najznámejšiemu konštruktérovi a architektovi, Gustavovi Eiffelovi, je knižnou adaptáciou rovnomenného filmu z roku 2021 (réžia Martin Bourboulon). Kniha do istej miery približuje reálne okolnosti výstavby najikonickejšej pamiatky Paríža, Eiffelovej veže, prípravy Svetovej výstavy 1889, konkurz na ústredný monument, odpor zo strany laickej i odbornej verejnosti, petíciu spísanú umelcami požadujúcimi zastavenie stavebných prác. Ústredným motívom je však fiktívny príbeh zakázanej lásky medzi Eiffelom a jeho múzou Adrianne.

Odkaz na vianočnú súťaž s vydavateľstvom Portál Slovakia

Chceli by ste dostať knihy ešte pred Vianocami? Zapojte sa do našej súťaže, ktorú sme pre vás pripravili spoločne s vydavateľstvom Portál Slovakia. Vyhrať môžete tri romány od spisovateľa, emeritného psychiatra a psychoterapeuta Irvina D. Yaloma.

Odkaz na ukážku z publikácie Dejatelia východného Slovenska II.

Urban, Jozef
(29. 11. 1964 Košice – 28. 4. 1999 Zvolen)
básnik, textár, publicista

Jozef Urban bol slovenským básnikom, textárom a publicistom. Narodil sa 29. novembra 1964 v Košiciach v rodine železničiara. Stredoškolské roky strávil na košickom gymnáziu, po maturite v roku 1983 študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Po ukončení štúdia v rokoch 1988 – 1989 pôsobil ako redaktor Literárneho týždenníka, redaktor a šéfredaktor vo vtedajšom významnom literárnom časopise pre mladú literatúru Dotyky, bol šéfredaktorom týždenníka Mladé rozlety a aj riaditeľom Medzinárodného domu umenia Bibiana.

Odkaz na knižný tip: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami

Pred 10 rokmi (1. decembra 2012) vystúpila na TEDxEuston Chimamanda Ngozi Adichie, úspešná nigérijská spisovateľka, s ikonickým príspevkom We Should All Be Feminists (Všetci by sme mali byť feminist(k)ami), ktorý sa stal obrovským hitom. Knižne ako esej vyšiel v roku 2014 a bol preložený do 32 jazykov. Zasiahol všetky možné odvetvia spoločnosti. V hite speváčky Beyoncé ***Flawless zaznieva časť prejavu Chimamandy, titul eseje sa dostal na tričká módnej značky Dior. V roku 2015 vo Švédsku dostal každý 16-ročný tínedžer publikáciu We Should All Be Feminists.

Odkaz na nemecký vianočný kvíz

Radi súťažíte? Orientujete sa v histórii, jazyku a kultúre Nemecka? Tak náš nemecký vedomostný kvíz je šitý presne pre vás. Keďže sa nám blížia najkrajšie sviatky v roku, bude náš kvíz aj tematický, vianočný. Príďte sa s priateľmi zabaviť 8. decembra od 17:00 do 18:00. Pre výhercov máme prichystané vecné ceny.

V prípade záujmu je potrebné sa nahlásiť emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo telefonicky +421918245898 do 7.12.2022. Podujatie je bezplatné.

Odkaz na Mikulášsku burzu

7. decembra o 13:00-18:30
8. decembra o 8:00-15:00 (alebo do rozdania zásob)
Americké centrum Košice, Hlavná 10 (poschodie)

Nepremeškajte našu bezplatnú burzu, na ktorej môžete získať zachovalé anglické časopisy (roky 2007 – 2018). V ponuke sú známe tituly ako Good Housekeeping a New Scientist, tiež Economist, Vanity Fair alebo Cosmopolitan. Akcia je určená pre používateľov knižnice. V prípade otázok môžete kontaktovať Americké centrum Košice emailom na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Odkaz na výstavu v Nemeckej knižnici GI

Od pondelka 28.11.2022 do 12.12.2022 bude v priestoroch Nemeckej knižnice Goetheho inštitútu na Pribinovej 1 v spolupráci s Gymnáziom Šrobárova v Košiciach prebiehať výstava plagátov v rámci projektu Erasmus+ s názvom Európska identita v minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Na tomto projekte sa v rokoch 2019-2022 zúčastnilo Gymnázium Heinricha Bölla v Saalfelde. Účastní boli aj žiaci zo Slovenska, Talianska, Poľska a Litvy.

Odkaz na článok o návšteve veľvyslanca Gautama Rana

Na svojej prvej návšteve Košíc, veľvyslanec Gautam Rana prišiel 14.11.2022 aj k nám do Amerického centra. Zaujímal sa o plány centra do budúcnosti, stretol sa s našimi dobrovoľníčkami a tiež s ukrajinskými účastníčkami kurzu angličtiny. Do metropoly východu zavítal novovymenovaný americký veľvyslanec dva mesiace po nástupe do funkcie.

Odkaz na knižný klub s Jonathanom Grestym

Pozývame Vás na stretnutie Knižného klubu v Americkom centre vo štvrtok 24. novembra 2022 o 17:30 - 18:45. Budeme spoločne čítať a diskutovať o úryvkoch z diela od Jonathana Grestyho: The Foreigner's Coat (vyšlo zatiaľ iba v slovenčine ako Cudzincov kabát, 2021). V prípade záujmu nás kontaktujte na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. a úryvky Vám zašleme emailom. Máme pre Vás prekvapenie, na stretnutí sa osobne zúčastní aj autor knihy, pán Jonathan Gresty. Využite príležitosť diskutovať o prečítanom texte v angličtine priamo s jeho autorom. Tešíme sa na Vás!