piatok, 19.04.2019 Dnes: Jela Zajtra: Marcel

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Veľkonočné sviatky

Veľkonočné sviatkyŠtátna vedecká knižnica v Košiciach oznamuje návštevníkom knižnice, že počas veľkonočného obdobia bude knižnica otvorená nasledovne:

18.4. 2019 (štvrtok) od 8,00 do 15,00 hod.
19.4. 2019 (piatok) zatvorené
22.4. 2019 (pondelok) zatvorené

Ďakujeme za porozumenie a všetkým prajeme pokojné veľkonočné sviatky.

Výstava plagátov Akvarely akademika Dečka Uzunova

v010312_01Pri príležitosti štátneho sviatku Bulharskej republiky (3. marec) Vás Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Veľvyslanectvo Bulharskej republiky na Slovensku, Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave a Bulharský klub v Košiciach pozývajú na vernisáž výstavy plagátov Akvarely akademika Dečka Uzunova 6. marca 2012 o 15.00 hod. do Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK v Košiciach, Pribinova 1. Výstava potrvá do 22.3.2012.

Akvarely akademika Dečka Uzunova

Výstava plagátov pri príležitosti štátneho sviatku Bulharskej republiky (3. marec)

Organizátori: Veľvyslanectvo Bulharskej republiky na Slovensku Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave Bulharský klub v Košiciach Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Vernisáž: 6. marca 2012 o 15.00 hod.

Miesto: Kultúrno-vzdelávacie centrum Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, Pribinova 1

Termín: Výstava potrvá do 22.3.2012

Umelec, učiteľ a intelektuál, akademik Dečko Uzunov nám zanechal dokonalé maliarske diela a celú generáciu tvorcov, ktorú ovplyvnil jeho slobodný, nezávislý duch a mohutný talent jeho tvorby a osobnosti. Dečko Uzunov je jedným z najvirtuóznejších akvarelistov v dejinách bulharského výtvarného umenia. Jeho akvarely sa vyznačujú mäkkosťou, voľnosťou artistického gesta.

Maliar Dečko Uzunov sa narodil roku 1899 v meste Kazanlak, v známom Údolí ruží. Študoval na Mníchovskej akadémii u prof. Karla von Maara. Štúdium ukončil roku 1924 v Sofii u prof. Stefana Ivanova. Neskôr, po menovaní za profesora Umeleckej akadémie v Sofii, zastával celý rad vedúcich, odborných a spoločenských funkcií – bol rektorom umeleckej akadémie, riaditeľom Bulharskej národnej galérie, pracoval na poste predsedu Zväzu bulharských umelcov, bol členom Európskej akadémie pre vedu, umenie a literatúru. Vystavoval v Bulharsku aj v zahraničí. Medzinárodná organizácia UNESCO ho vyhlásila za osobnosť roku 1999. Dečko Uzunov zomrel v roku 1986.

Umelecké smerovanie Dečka Uzunova zasiahlo oblasť monumentálnej, ako aj aplikovanej tvorby, venoval sa ilustrátorstvu, priestorovým kompozíciám a iným smerom. Je autorom mnohých súborov obrazov, ktoré stvárnil prostredníctvom malieb a grafík rôznymi čistými aj kombinovanými technikami, medzi ktorými sú zastúpené akvarely, kresby ceruzou a fixkou, perokresby, pastely atď. Sú to rôzne kompozície, náčrty obrazov, scény z každodenného života, krajinky, skice portrétov. V Uzunovovej tvorbe zaujímajú osobitné a charakteristické postavenie farebné kresby realizované technikou akvarelu. Aj prostredníctvom nich sa mu podarilo vo svojich dielach sprítomniť bulharský folklór, ako aj rozmanitosť a farebnú krásu bulharských ľudových krojov.

Výstava plagátov z akvarelov Dečka Uzunova je majetkom Galérie s múzeom Dečka Uzunova - verejná kultúrna inštitúcia magistrátu hlavného mesta Sofie s fondom 13 000 diel výtvarníka. Sú to olejomaľby, akvarely, projekty, ilustrácie a kresby veľkého majstra. Celé toto bohatstvo darovali magistrátu hlavného mesta jeho dedičia Elena a Penjo Valčanovci a Atanas a Christo Nejkovovci.

Akvarely akademika Dečka Uzunova 1Akvarely akademika Dečka Uzunova 2