nedeľa, 17.02.2019 Dnes: Miloslava Zajtra: Jaromír

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Scribo et ornate

Škola úžitkového výtvarníctva Košice a Štátna vedecká knižnica v Košiciach Vás srdečne pozývajú na otvorenie výstavy študentských prác na papieri a kníh odboru konzervátorstvo a reštaurátorstvo dňa 30.1.2018 o 15:00 do Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK v Košiciach na Pribinovej 1.

Príloha

Video

Výstava scribo et ornate predstavuje práce študentov školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odboru konzervátorstvo a reštaurátorstvo, maliarske techniky.

Kolekcia vystavených prác dokumentuje schopnosť mladého človeka vcítiť sa do úlohy knižného iluminátora v stredoveku a kníhviazača. Okrem kópií stredovekých knižných malieb na papieri, ktorý si študenti sami pripravili mletím papieroviny, čerpaním a dosušovaním v knižnom lise, sú súčasťou výstavy aj  invenčné kópie. Ide o práce s fiktívnym textom a maľbou, vytvorené pri príležitosti 500. výročia inštalácie oltára majstra Pavla z Levoče v bazilike sv. Jakuba. Výstavu dopĺňajú faximilné kópie diel renesančných majstrov a historických máp. Knižné väzby nadviazali na stredoveké spôsoby šitia. Samotný dizajn je invenciou študenta.