sobota, 16.02.2019 Dnes: Ida Zajtra: Miloslava

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Read Japan

Štátna vedecká knižnica v Košiciach Vás pozýva na otvorenie výstavy Read Japan. Výstava japonských kníh získaných darom od Japan Foundation potrvá od 31.3.-1.4. (9:30-16,00)

 

„Svet je jedna rodina, všetci ľudia sú bratia a sestry“ - Ryoichi Sasakawa (1899-1995), zakladateľ Japonskej nadácie (Japan Foundation)

 

V júni 2010 sa ŠVK zapojila do programu Japonskej nadácie „Read Japan“, ktorý je zameraný na darovanie kníh knižniciam po celom svete. Do r. 2010 obdržalo tento knižný dar 238 knižníc Severnej Ameriky, 90 knižníc v Európe a 23 knižníc v iných krajinách. Vo výbere knižníc pre získanie tohto daru bola ŠVK úspešná a tak v januári 2011 bol náš fond obohatený o 86 titulov kníh z katalógu „100 books for understanding contemporary Japan“ z kategórií – politika a medzinárodné vzťahy, ekonomika a biznis, spoločnosť a kultúra, literatúra a umenie, história. Táto kolekcia je rozšírením fondu o Japonsku, ktorú sa nám podarilo získať tiež z Japonskej nadácie v r. 2006.

Všetky tituly sú veľmi hodnotné a tak je veľmi ťažko vybrať niektorú z nich, napr.

The Autobiography of Yukichi Fukuzawa – životopis významnej osobnosti, ktorá mala vplyv na formovanie moderného Japonska

MITI (Ministry of International Trade and Industry) and the Japanese Miracle – the Growth of Industrial Policy, 1925-1975 / Chalmers Johnson

Samurai and Silk – a Japanese and American Heritage / Haru Matsukata Reischauer

Emperor of Japan – Meiji and His World, 1852-1912

21st Century Japanese Management – new systems, lasting values / James C. Abegglen

The Japanese Company / Rodney Clark

The Economics of Work in Japan / Kazuo Koike

Media and Politics in Japan

Japonská nadácia bola založená v r 1962 ako nezisková filantropická organizácia, aktívna v Japonsku i zahraničí. Ako roky plynuli, aktivity nadácie expandovali v takých oblastiach ako školstvo, sociálna oblasť a zdravotníctvo, v samotnom Japonsku ale aj vo viac ako 100 krajinách sveta.

Základným cieľom nadácie je realizácia prosperujúcej spoločnosti žijúcej v mieri, v ktorej sa nikto nemusí báť o svoje základné ľudské práva. Svojím pôsobením chce prispieť k vzájomnému poznávaniu rôznych kultúr, zlepšeniu medzinárodných vzťahov, udržiavať a rozvíjať harmonické vzťahy v spoločnosti.

Japonská nadácia je aj v súčasnosti na čele aktivít podporujúcich pomoc ľuďom v oblastiach postihnutých zemetrasením.

Zverejňujeme prosbu o pomoc v ťažkých chvíľach, ktoré Japonsko v súčasnosti zažíva na adrese:

Dear colleagues,

At this time the people of Japan are in great need of your moral and financial support. We would very much appreciate your distributing the following information widely among your colleagues, friends and network of libraries.

With many thanks and best regards,

 

Etsuko Morimura The Nippon Foundation

 

**********************************************************

The Nippon Foundation is at the forefront of assistance activities in support of those affected by the earthquake and tsunami that hit the northern part of Japan on 11 March 2011.

We are now accepting donations to establish a fund for emergency relief and reconstruction projects. Donations can be made by credit card on our website:

http://members.canpan.info/kikin/products/detail.php?product_id=1080

We ask for your kind consideration in making a donation, however small, to assist the people of Japan in this time of great need.

Thank you.