streda, 20.02.2019 Dnes: Lívia Zajtra: Eleonóra

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Oznam - technické príčiny

Oznamujeme návštevníkom knižnice, že dňa 6.3. 2019 (streda) budú pracoviská knižnice na Hlavnej 10 a Pribinovej 1 v čase od 8:00 do 14:00 hod. zatvorené z dôvodu prerušenia distribúcie elektrickej energie. Pracovisko Pri Miklušovej väznici 1 bude prístupné v nezmenenom čase. Ďakujeme za pochopenie.

Výstava fotografií Pavla Demeša

Honorárny konzulát Tureckej republiky v Košiciach a  Štátna vedecká knižnica v Košiciach vás pozývajú na výstavu fotografií Pavla Demeša Kresťanské dedičstvo Turecka do Kultúrno-vzdelávacieho centra Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, Pribinova ul. č.1. Výstava potrvá do 28.1.2011.

Kresťanské dedičstvo Turecka - Výstava fotografií Pavla Demeša

Viete, kde sa narodil apoštol Pavol a svätý Mikuláš? Viete, kde zomrel apoštol Ján a apoštol Peter slúžil omše v skalnom chráme? Viete, kde si začali učeníci Ježiša z Nazaretu hovoriť kresťania? Hoci málokto to tuší, tieto a ďalšie dôležité udalosti z dejín kresťanstva sa spájajú s miestami, ktoré sú na dnešnom území Turecka.

Autor vystavených fotografií Pavol Demeš (bývalý vedec a minister medzinárodných vzťahov SR, občiansky aktivista, zahraničnopolitický analytik, ale najmä vášnivý fotograf), opakovane navštívil Turecko, aby mapoval s fotoaparátom túto krásnu krajinu s bohatým kultúrnym a historickým dedičstvom. Výstava „Kresťanské dedičstvo Turecka“ zachytáva ranokresťanské, byzantské a novodobé kresťanské pamiatky v Antiochii, Efeze, Side, Laodicei, Tarze, Kapadokii, Istanbule a ďalších miestach.

Pavol Demeš mal od roku 1996 vyše dvadsať fotografických výstav na Slovensku i v zahraničí v Bratislave, Prahe, Mobile/USA, Tokiu, Viedni, Piešťanoch, Belehrade, Mostare, Košiciach, Ankare a v Istanbule. Túto výstavu pripravil v spolupráci s honorárnym konzulátom Turecka v Košiciach.