sobota, 16.02.2019 Dnes: Ida Zajtra: Miloslava

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Island - oáza ticha a pokoja

Pozývame Vás na výstavu fotografií o Islande, ktorá poskytuje pohľad do krásy tohto ostrova. Je to miesto, kde čaro ľadovcov, vulkánov, lávových polí, riek a jazier ako aj mora sú zdrojom radosti pre milovníkov drsnej a  vegetačným životom len jemne dotknutej prírody. Fotografie zrkadlia rôzne nálady tohto unikátneho prostredia. Otvorenie je 24.4.2013 o 15.30 v Kulturno-vzdelávacom centre na Pribinovej ulici 1.

Doba trvania: 24.4.-16.5.2013

Výstava poskytuje pohľad do krásy tohto ostrova. Je to miesto, kde čaro ľadovcov, vulkánov, lávových polí, riek a jazier ako aj mora sú zdrojom radosti pre milovníkov drsnej a  vegetačným životom len jemne dotknutej prírody. Fotografie zrkadlia rôzne nálady tohto unikátneho prostredia.

Materiál k výstave pripravili G.M. Timčák a R. Klik, ktorí si Island za posledné desaťročia obľúbili ako miesto, kde človek je konfrontovaný s prírodou v jej prvopočiatočnej kráse. Súbor 42 fotografií z Islandu sa snaží odzrkadliť nálady ostrova a priblížiť ako farebná vie byť neživá aj živá príroda, ako si živá príroda podmaňuje nehostinné skalnaté prostredie a robí ostrov zeleným. Na ostrove – okrem Vikingov a nimi privezených zvierat – prirodzene bývali iba vtáky, ktoré ešte stále si uchovali dôveru v človeka a v lete človek musí dávať veľký pozor, aby v tráve nestúpil na vajíčka alebo mláďatá. Horúce pramene oddávna poskytovali možnosť relaxácie. Island má nielen Gejzír, ale aj horúcu rieku, horúce pramene a známe „hotpoty“.

G.M. Timčák je vysokoškolský docent, učiteľ jogy, milovník prírody a umenia. R. Klik je technik, fotograf a umelec, ktorý si obľubuje kraje s nádhernou scenériou