streda, 20.02.2019 Dnes: Lívia Zajtra: Eleonóra

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Oznam - technické príčiny

Oznamujeme návštevníkom knižnice, že dňa 6.3. 2019 (streda) budú pracoviská knižnice na Hlavnej 10 a Pribinovej 1 v čase od 8:00 do 14:00 hod. zatvorené z dôvodu prerušenia distribúcie elektrickej energie. Pracovisko Pri Miklušovej väznici 1 bude prístupné v nezmenenom čase. Ďakujeme za pochopenie.

Prvé InfoUSA centrum slávnostne otvorené v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach

Prvé "InfoUSA" centrum slávnostne otvorené v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach

Spoločné vyhlásenie pre tlač
25. marca 2004

Veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Jozsef Kvarda a riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, Ján Gašpar dnes, 25. marca otvorili prvé "InfoUSA" centrum na Slovensku v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach.

Tento projekt je výsledkom spolupráce medzi Štátnou vedeckou knižnicou a Kultúrnym a informačným oddelením Veľvyslanectva USA v Bratislave. Poslaním centra je podporovať vzájomné porozumenie medzi Spojenými štátmi americkými a Slovenskou republikou sprístupňovaním infomácií o USA a poskytovaním priestoru pre organizovanie amerických kultúrnych programov.

Veľvyslanectvo USA poskytlo základnú zbierku informačných materiálov na rôzne témy, ako sú americké reálie, materiály na pomoc pri vyučovaní angličtiny, publikácie o americkej kultúre, umení, politike, práve a obchode, ako aj technické vybavenie centra v celkovej hodnote prevyšujúcej 920 000 SK. Štátna vedecká knižnica poskytuje priestory, ako aj pracovníka s plynulou znalosťou anglického a slovenského jazyka, ktorý bude návštevníkom centra pomáhať orientovať sa v informačných zdrojoch. U.S. Steel Košice zaplatili rekonštrukciu a zariadenie priestorov v knižnici.

Košice sa stali hostiteľským mestom prvého "InfoUSA" centra na Slovensku preto, že sú druhým najväčším mestom na Slovensku a zároveň vstupnou bránou do regiónu Východného Slovenska, regiónu s hlbokými a dlhotrvajúcimi väzbami na USA prostredníctvom pracovitých a talentovaných slovenských emigrantov, ktorí odišli do Ameriky začať nový život. Toto spojenie dnes potvrdzuje aj prítomnosť U.S. Steel.

InfoUSA bude pre verejnosť otvorené v pondelok až piatok od 10:00 do 18:00 hod. Všetci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o USA, či už kvôli štúdiu, turistike, obchodu, kultúre, jazyku, alebo si chcú rozšírit všeobecné znalosti o tejto krajine, sú srdečne vítaní. Centrum bude prístupné pre všetkých záujemcov a vstup do centra bude pre čitateľov knižnice zadarmo. Prvých 50 návštevníkov centra dostane mapu USA.