sobota, 23.02.2019 Dnes: Roman, Romana Zajtra: Matej

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Oznam - technické príčiny

Oznamujeme návštevníkom knižnice, že dňa 6.3. 2019 (streda) budú pracoviská knižnice na Hlavnej 10 a Pribinovej 1 v čase od 8:00 do 14:00 hod. zatvorené z dôvodu prerušenia distribúcie elektrickej energie. Pracovisko Pri Miklušovej väznici 1 bude prístupné v nezmenenom čase. Ďakujeme za pochopenie.

Planet Goethe II.

filmPozývame Vás na premietanie filmov zo série "Filmy o poslaní Goetheho inštitútu – január 2018" v nemeckej knižnici ŠVK v Košiciach, Pribinova č. 1 dňa 17. januára (streda) o 15.30 hod.

Upútavka k filmu Planet Goethe II.Regie:Maren Niemeyer, Farbe, 87 Min., 2013

Inhalt:Die Sprachkurse der Goethe-Institute erleben gerade weltweit einen Boom. An den 159 Instituten in 98 Ländern lernen über 200.000 Menschen die deutsche Sprache, das sind so viele Deutschlerner wie nie zuvor. Die Regisseurin Maren Niemeyer nahm diesen Trend zum Anlass, zu erforschen, warum und wie sich die deutsche Sprache heute in der digital globalisierten Welt behauptet. Das Filmteam reiste quer durch alle Kontinente, von Spanien über Russland bis nach Vietnam, von Äthiopien über Bayern und Berlin bis in das kalifornische Silicon Valley und traf Menschen, deren Motivation Deutsch zu lernen so unterschiedlich ist wie ihre Herkunft. Die 87-minütige Dokumentation erzählt anhand von faszinierendem Archivmaterial die bewegte Geschichte der Sprachlehre „Deutsch als Fremdsprache“ von 1951 bis heute. Dabei folgt der Film den ganz persönlichen Geschichten der Protagonisten, beschreibt mit vielen Ausschnitten aus historischen Filmen die Lernmethoden vergangener Jahrzehnte und taucht in die hochkomplexe Welt des Deutschlernens ein. (Goethe Institut, mit den deutschen Untertiteln)

Goetheho inštitút (GI) podporuje výučbu nemeckého jazyka v zahraničí a pestuje medzinárodnú kultúrnu spoluprácu. Prostredníctvom informácií o kultúrnom, spoločenskom a politickom živote sprístupňuje obsiahly obraz o Nemecku. Kultúrne a vzdelávacie programy inštitútu podporujú interkultúrny dialóg a umožňujú kultúrnu spoluúčasť. Inštitút pomáha budovať občiansko-spoločenské štruktúry a podporuje celosvetovú mobilitu. Prostredníctvom siete Goetheho inštitútov, Goetheho centier, kultúrnych spoločností, nemeckých knižníc ako aj skúšobných a jazykových centier je už viac ako šesťdesiat rokov pre mnohých ľudí prvým kontaktom s Nemeckom. Dlhoročná partnerská spolupráca s významnými inštitúciami a osobnosťami vo viac ako 90 krajinách sveta vytvára udržateľnú dôveru našej krajiny. GI je partnerom pre všetkých, ktorí sa aktívne zaujímajú o Nemecko a jeho kultúru a pracujú nezávisle a bez straníckej príslušnosti.