sobota, 30.05.2020 Dnes: Ferdinand Zajtra: Petronela, Petrana

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

CAS

Pre prístup k aplikáciam knižnice je potrebné zadávať prihlasovacie údaje ako sú identifikátor užívateľa a heslo. Pre každú aplikáciu môžu byť tieto údaje rôzne resp. musíte zadávať tieto údaje pre každú aplikáciu zvlášť. Preto sme sa rozhodli použiť pre identifikáciu a autorizáciu užívateľa Jasig Central Authentication Service (v skratke CAS). CAS je Single Sign-On (SSO) služba. V jednoduchosti by sa dalo povedať že, užívateľ sa prihlási raz a má garantovaný bezpečný a chránený prístup k viacerým aplikáciám. V našom prípade môže užívateľ využívať rôzne aplikácie a zdroje dát ŠVK v Košiciach.

  • online katalóg vufind
  • lístkový katalóg
  • dočasné uložište skenov
  • digitalizované objekty (platne, knihy, noviny)

 

Prihlásenie.

Prihlásenie sa realizuje prostredníctvom https://proxy.svkk.sk/cas (CAS server ŠVK v Košiciach). Po kliknutí na prihlasovacie tlačítko resp. odkaz v aplikácii budete presmerovaný na stránku, kde sa prihlásite pomocou svojich prihlasovacích údajov. Následne, po úspešnom prihlásení, budete presmerováný späť do aplikácie. V prípade, že ste úspešne prihlásený v CAS a prejdete do inej aplikácie ŠVK, ktorá podporuje CAS prihlásenie budete automaticky prihlásený aj v nej.

 

Odhlásenie.

Implementácia odhlásenia sa môže u rôznych aplikácií líšiť. Z aplikácie sa môžete typicky odhlásiť kliknutím na odkaz Odhlásiť. Niektoré aplikácie nemusia odhlásenie vôbec používať. Odhlásenie z aplikácie neznamená odhlásenie z kontextu CAS. Je možné, že po určitú dobu bude možné prihlásiť sa do aplikácie bez nutnosti autentifikácie (zadávania uživateľského mena a hesla). Preto, pokiaľ k Vašemu počítaču majú prístup aj iní ľudia, doporučujeme pre istotu ukončit prehliadač. Týmto dosiahnete odhlásenie zo všetkých aplikácií, ktoré ste navštívili v rámci CAS príhlásenia.

 

Problémy.

V prípade problémov kontaktujte: Ján Krištof tel. +421918248120, email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.