Čo je úlohou ombudsmanskej inštitúcie?

Verejný ochranca práv/verejná ochrankyňa práv je nezávislý orgán Slovenskej republiky. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov a občianok pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou.

Úlohou ombudsmana alebo ombudsmanky je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu. Verejný ochranca práv/verejná ochrankyňa práv nemá oprávnenia meniť rozhodnutia dotknutých orgánov, ale využitím mäkkej sily a predložením argumentov presvedčiť o prijatí odporúčaní, ktoré navrhuje s cieľom dosiahnuť nápravu situácie, v ktorej dochádza k porušeniu práv.

Verejný ochranca práv

Róbert Dobrovodský

Dňa 9. novembra 2022 zvolili poslanci a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky vo verejnej voľbe Róberta Dobrovodského do funkcie verejného ochrancu práv. Dňa 1. decembra zložil sľub do rúk predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a následne začal oficiálne zastávať post ombudsmana.

Viac informácií
1. máj
20 rokov Slovenska v Európskej únii
Dnes, 1. mája 2024, si pripomíname 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Tento historický medzník znamenal pre našu krajinu krok vpred v oblasti demokracie, prosperity a ochrany ľudských práv. Európska únia zohráva kľúčovú úlohu pri presadzovaní a ochrane ľudských práv v celej Európe. Vstup Slovenska do EÚ nám pomohol posilniť domáce inštitúcie a legislatívu v oblasti ľudských práv…
Celý článok
Všetky články
SVETOVÝ DEŇ SLOBODY TLAČE Dnes si pripomíname Svetový deň slobody tlače. Je to dôležitý deň na oslavu slobody prejavu a úlohy, ktorú zohráva slobodná tlač aj v ochrane ľudských práv.Slobodná a nezávislá tlač je nevyhnutná pre fungujúcu demokraciu. Umožňuje kontrolu moci a informuje verejnosť o dôležitých otázkach. Je to tiež platforma pre rôzne názory a myšlienky, čo je kľúčové pre zdravú spoločnosť.V mnohých častiach sveta je sloboda tlače ohrozená. Novinári sú čoraz častejšie napadávaní, zastrašovaní a väznení za svoju prácu. Mnohé vlády a korporácie sa snažia potlačiť kritický reporting a obmedziť prístup k informáciám.Je dôležité, aby sme sa postavili za slobodu tlače a chránili práva novinárok a novinárov. Môžeme to urobiť podporou nezávislých médií, šírením informácií o hrozbách pre slobodu tlače a požadovaním zodpovednosti od tých, ktorí ju ohrozujú.Ako verejný ochranca práv aktívne komunikujem s Platformou na podporu slobody tlače a ochranu novinárov na Slovensku, ktorá bola zároveň notifikovaná ako národný kontaktný výbor v rámci Kampane Rady Európy za bezpečnosť novinárov ➡️ vop.gov.sk/moja-ucast-na-rokovani-platformy-na-podporu-slobody-tlace-a-ochranu-novinarov/ . Ja a naša Kancelária, sme tu aj pre novinárky a novinárov. #VOP #kvop #slobodatlace @sledovatelia ... See MoreSee Less
20 ROKOV SLOVENSKA V EURÓPSKEJ ÚNIIDnes, 1. mája 2024, si pripomíname 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Tento historický medzník znamenal pre našu krajinu krok vpred v oblasti demokracie, prosperity a ochrany ľudských práv.Európska únia zohráva kľúčovú úlohu pri presadzovaní a ochrane ľudských práv v celej Európe. Vstup Slovenska do EÚ nám pomohol posilniť domáce inštitúcie a legislatívu v oblasti ľudských práv a priniesol nám aj prístup k širokej škále nástrojov a mechanizmov EÚ, ktoré nám pomáhajú tieto práva dodržiavať a presadzovať. Charta základných práv Európskej únie je významný ľudskoprávny dokument, od ktorého odvádzame práva obyvateľov na území štátov Európskej únie. Aj keď za posledných 20 rokov Slovensko dosiahlo značný pokrok v oblasti ľudských práv, stále existujú oblasti, v ktorých je potrebné urobiť viac. Musíme naďalej bojovať proti diskriminácii, chudobe, nenávistným prejavom a neznášanlivosti. Musíme tiež chrániť práva zraniteľných skupín, ako sú deti, ženy, osoby so zdravotným znevýhodnením, cudzinci, národnostné, náboženské či sexuálne menšiny.Pri príležitosti dnešného výročia vstupu Slovenska do EÚ som prijal pozvanie predsedu vlády Slovenskej republiky na slávnostný galavečer, ktorého sa zúčastním.#Eu20 #ľudsképráva #slovensko @sledovatelia ... See MoreSee Less
PRIJATIE SUDKÝŇ A SUDCOV Z MALTY Uplynulú stredu som spolu s kolegom Tomášom Čitbajom prijal v Kancelárii verejného ochrancu práv delegáciu maltských sudkýň a sudcov. Predmetom stretnutia bola najmä diskusia o kompetenciách verejného ochrancu práv, jeho zákonnom ukotvení, ale aj o využívaní kompetencií a zákonnej pôsobnosti v praxi. Priblížil som im najmä moju činnosť v teréne, kedy navštevujem miesta, kde sú osoby obmedzené na slobode. Venovali sme sa aj preniku kompetencií verejného ochrancu práv a súdnej moci, spolupráci s orgánmi verejnej správy a médiami, ako aj porovnaniu štruktúry ľudskoprávnych inštitúcií na Slovensku a na Malte.#VOP #kvop #ludskeprava #medzinarodna #spolupraca ... See MoreSee Less

Kontaktujte nás

Vaše podnety posielajte na našu e-mailovú adresu podnet@vop.gov.sk. V prípade iných náležitostí nás kontaktujte prostredníctvom informačnej linky alebo e-mailom adresu sekretariátu.

Napíšte nám

Úradné hodiny:

PONDELOK – ŠTVRTOK

8.00 hod. – 11.30 hod.

12.00 hod. – 16.00 hod.

PIATOK

8.00 hod. – 11.30 hod.

12.00 hod. – 14.00 hod.

Adresa:

Kancelária verejného ochrancu práv
Grösslingová 35
811 09 Bratislava – Staré Mesto

IČO:

36064041