Spúšťame STEAM club pre učiteľov

Učíte informatiku alebo ďalšie STEAM predmety? (Science = veda, Technology = technológia, Engineering = inžinierstvo, Arts = umenie, Mathematics = matematika). Pozývame Vás na stretnutia STEAM klubu pre učiteľov so Zuzanou Tkáčovou v Americkom centre ŠVK v Košiciach, ktoré sú otvorené pre všetkých záujemcov.

Na najbližšie mesiace máme pre Vás pripravené 4 témy, ktoré zaručene obohatia hodiny informatiky a aj ďalších školských predmetov alebo krúžkov. Veríme, že STEAM Club bude nielen priestorom pre vzdelávanie a skúšanie si nových aktivít, ale aj príjemným časom pre vzájomné rozhovory s kolegami a načerpanie inšpirácie.

Pre prihlásenie prosíme vyplňte registráciu. Vybrať si môžete jednu alebo aj všetky témy, ku každej z nich si prosím vyberte najviac jeden termín.

Kapacita je obmedzená na 10 miest, o potvrdení Vašej účasti Vás budeme informovať emailom. Podujatie je pre účastníkov bezplatné vďaka finančnej podpore Veľvyslanectva USA na Slovensku.

miesto: Americké centrum v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach

čas: 15:00 - 17:00

témy a termíny: uvedené nižšie

1. téma: 3D modelovanie v prostredí Tinker CAD

termíny:

- 9. 9. 2021

- 23. 9. 2021

TinkerCAD je voľne dostupný 3D modelovací nástroj určený pre rýchle prototypovanie, vhodný pre výučbu základov geometrického 3D modelovania. Na klube si ukážeme jeho modelovacie prostredie a použitie základných nástrojov pre tvorbu vlastných 3D modelov.

2. téma: Hry využívajúce Scratch a BBC microbit

termíny:

- 14. 10. 2021 (termín je už plne obsadený)

- 28. 10. 2021 (termín je už plne obsadený)

Naprogramovať jednoduchú hru v prostredí Scratch a pomocou BBC microbitu k nej vytvoriť herný ovládač nemusí byť vôbec ťažké. Pre Scratchovských, či microbitových začiatočníkov aj pokročilých nadšencov si v klube ukážeme niekoľko námetov, ako využiť toto zaujímavé spojenie virtuálneho a fyzického sveta so zábavou na hodinách informatiky. 

3. téma: Začíname s BBC microbitom//Sieťovanie a komunikácia medzi BBC microbitmi (o téme sa bude hlasovať)

termíny

- 11. 11. 2021 (termín je už plne obsadený)

- 25. 11. 2021

Ešte ste BBC microbit neskúšali, ale chceli by ste spoznať, prečo je taký populárny na celom svete? Prečo sa hodiny informatiky pre mnohé deti stali zábavnejšie a atraktívnejšie? Na klube si ukážeme, ako programovať tento malý kúsok hardvéru a jeho senzory a ako k nemu pripojiť kopec ďalšej zaujímavej elektroniky.

// BBC microbit pre zdatnejších používateľov, ktorí už spoznali bežné vybavenie tohto programovateľného hardvéru - ukážeme si ako programovať a prepojiť viacero microbitov a posielať medzi nimi dáta, ako vytvoriť meracie a ovládacie obvody, ktoré nás môžu priviesť až k inteligentnej domácnosti.

4. téma: Mobilné aplikácie v App Inventore

termíny:

- 9. 12. 2021 (termín je už plne obsadený)

- 13. 1. 2022

MIT App Inventor je prostredie určené na dizajnovanie a tvorbu mobilných aplikácií pre Androidové zariadenia pomocou blokového programovania, ktoré je vhodné už pre žiakov vyšších ročníkov druhého stupňa ZŠ alebo SŠ. V klube si ukážeme základy práce v tomto prostredí a vytvoríme niekoľko jednoduchých appiek - stačí si priniesť vlastné zariadenie s Androidom, nápady a chuť vyskúšať trochu "iné", mobilné programovanie!

Lektorka Zuzana Tkáčová

Zameriava sa na aktívne techniky vyučovania, bádateľsky orientovanú výučbu, problémové a projektové vyučovanie, ktorých súčasťou je aj využívanie najnovších digitálnych technológií. Venuje sa aj učiteľom – prednáša, pôsobí ako lektorka a vedie kluby učiteľov informatiky. Taktiež robí popularizáciu nanotechnológií vo výučbe prírodovedných a technických predmetov na ZŠ a SŠ – je autorkou metodických materiálov pre učiteľov a putovnej edukačnej výstavy Cesta do nanosveta. V roku 2019 získala cenu Učiteľ Slovenska. (zdroj)