Friday, 22.10.2021 Today: Sergej Tomorrow: Alojzia

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Elektronické dodávanie dokumentov z fondu ŠVK

 

Objednať si môžete skeny článkov z časopisov, častí kníh (maximálne do 20% obsahu celého dokumentu) za účelom vzdelávania, výskumu a bádania v súlade so zákonom o ochrane autorských práv na adrese konzultanti@svkk.sk

Čítaj ďalej

Dear visitors!

Due to construction work and the elimination of emergencies, the reading rooms and the library services on the 1st floor at this building will be limited from 18 October 2021 until half of December 2021. We apologize for this temporary discomfort and offer you to use for quiet study the alternative rooms. Please, ask consultation desk´s advice.

Thank you for your understanding.

Spúšťame STEAM club pre učiteľov

Učíte informatiku alebo ďalšie STEAM predmety? (Science = veda, Technology = technológia, Engineering = inžinierstvo, Arts = umenie, Mathematics = matematika). Pozývame Vás na stretnutia STEAM klubu pre učiteľov so Zuzanou Tkáčovou v Americkom centre ŠVK v Košiciach, ktoré sú otvorené pre všetkých záujemcov.

Na najbližšie mesiace máme pre Vás pripravené 4 témy, ktoré zaručene obohatia hodiny informatiky a aj ďalších školských predmetov alebo krúžkov. Veríme, že STEAM Club bude nielen priestorom pre vzdelávanie a skúšanie si nových aktivít, ale aj príjemným časom pre vzájomné rozhovory s kolegami a načerpanie inšpirácie.

Pre prihlásenie prosíme vyplňte registráciu. Vybrať si môžete jednu alebo aj všetky témy, ku každej z nich si prosím vyberte najviac jeden termín.

Kapacita je obmedzená na 10 miest, o potvrdení Vašej účasti Vás budeme informovať emailom. Podujatie je pre účastníkov bezplatné vďaka finančnej podpore Veľvyslanectva USA na Slovensku.

miesto: Americké centrum v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach

čas: 15:00 - 17:00

témy a termíny: uvedené nižšie

1. téma: 3D modelovanie v prostredí Tinker CAD

termíny:

- 9. 9. 2021

- 23. 9. 2021

TinkerCAD je voľne dostupný 3D modelovací nástroj určený pre rýchle prototypovanie, vhodný pre výučbu základov geometrického 3D modelovania. Na klube si ukážeme jeho modelovacie prostredie a použitie základných nástrojov pre tvorbu vlastných 3D modelov.

2. téma: Hry využívajúce Scratch a BBC microbit

termíny:

- 14. 10. 2021 (termín je už plne obsadený)

- 28. 10. 2021 (termín je už plne obsadený)

Naprogramovať jednoduchú hru v prostredí Scratch a pomocou BBC microbitu k nej vytvoriť herný ovládač nemusí byť vôbec ťažké. Pre Scratchovských, či microbitových začiatočníkov aj pokročilých nadšencov si v klube ukážeme niekoľko námetov, ako využiť toto zaujímavé spojenie virtuálneho a fyzického sveta so zábavou na hodinách informatiky. 

3. téma: Začíname s BBC microbitom//Sieťovanie a komunikácia medzi BBC microbitmi (o téme sa bude hlasovať)

termíny

- 11. 11. 2021 (termín je už plne obsadený)

- 25. 11. 2021

Ešte ste BBC microbit neskúšali, ale chceli by ste spoznať, prečo je taký populárny na celom svete? Prečo sa hodiny informatiky pre mnohé deti stali zábavnejšie a atraktívnejšie? Na klube si ukážeme, ako programovať tento malý kúsok hardvéru a jeho senzory a ako k nemu pripojiť kopec ďalšej zaujímavej elektroniky.

// BBC microbit pre zdatnejších používateľov, ktorí už spoznali bežné vybavenie tohto programovateľného hardvéru - ukážeme si ako programovať a prepojiť viacero microbitov a posielať medzi nimi dáta, ako vytvoriť meracie a ovládacie obvody, ktoré nás môžu priviesť až k inteligentnej domácnosti.

4. téma: Mobilné aplikácie v App Inventore

termíny:

- 9. 12. 2021 (termín je už plne obsadený)

- 13. 1. 2022

MIT App Inventor je prostredie určené na dizajnovanie a tvorbu mobilných aplikácií pre Androidové zariadenia pomocou blokového programovania, ktoré je vhodné už pre žiakov vyšších ročníkov druhého stupňa ZŠ alebo SŠ. V klube si ukážeme základy práce v tomto prostredí a vytvoríme niekoľko jednoduchých appiek - stačí si priniesť vlastné zariadenie s Androidom, nápady a chuť vyskúšať trochu "iné", mobilné programovanie!

Lektorka Zuzana Tkáčová

Zameriava sa na aktívne techniky vyučovania, bádateľsky orientovanú výučbu, problémové a projektové vyučovanie, ktorých súčasťou je aj využívanie najnovších digitálnych technológií. Venuje sa aj učiteľom – prednáša, pôsobí ako lektorka a vedie kluby učiteľov informatiky. Taktiež robí popularizáciu nanotechnológií vo výučbe prírodovedných a technických predmetov na ZŠ a SŠ – je autorkou metodických materiálov pre učiteľov a putovnej edukačnej výstavy Cesta do nanosveta. V roku 2019 získala cenu Učiteľ Slovenska. (zdroj)