Preskočiť na obsah

Výber z katalógu: Thor – boh severskej mytológie a komiksová postava

Pri príležitosti dnešnej premiéry filmu Thor: láska a hrom sme pre vás pripravili výber z katalógu, na svoje si prídu nie len fanúšikovia komiksov.

Vďaka enormnému úspechu filmov Marvel Cinematic Universe (MCU) sa privlastnená postava boha severskej mytológie stala súčasťou našej popkultúry. Predtým, ako Marvel priviedol na plátna svojich hrdinov, sa Thor objavoval v komiksových zošitoch. Stan Lee chcel vytvoriť hrdinu nadčloveka, ktorý by mal božskú podstatu, siahol po menej známej mytológii a v roku 1962 sa v komiksovom príbehu Journey to Mystery (Cesta do neznáma) po prvýkrát objavil Thor. Výtvarne ho spracoval Jack Kirby. Rok na to sa začali od 97 čísla vydávať päťstranové minisérie Tales of Asgard (Príbehy z Asgardu) a od roku 1966 sa celý zošit premenoval na The Mighty Thor (Mocný Thor).

Thor so svojím otcom Odinom a bratom Lokim však nie sú jedinými postavami z mytológie, ktoré sa v panoptiku Marvelu nachádzajú. Nájdete tu aj odkazy na antickú grécku mytológiu (Herkules, Áres), rímsku (Pluto), staroegyptskú (Horus,). Ba dokonca aj slovanskú mytológiu (Perun).

Na rozdiel od Thora, na ktorého sú zvyknutí filmoví fanúšikovia, v komiksových príbehoch svoje poslanie začal bez spomienok na Asgard a bez poznania vlastnej identity. Na Zemi, kde ho poslal otec, aby sa priučil ľudskosti, vyštudoval medicínu a zaľúbil sa do zdravotnej sestričky Jane Fosterovej. V Nórsku sa mu podarilo spadnúť do jaskyne, kde objavil Mjölnir, kladivo, ktorého bol boh hromu a blesku hodný. Po tom, čo kladivo opäť uchopil, sa mu vrátili spomienky aj božská moc.

Marvel počas krízy rozpredával práva na svoje ikonické postavy filmovým spoločnostiam (Spiderman, Fantastická štvorka, X-men...). S ideou v roku 2004 produkovať vlastné filmy prišiel aj nápad povolať menej známych hrdinov. Podarilo získať späť postavy Iron Mana, Thora a Black Widow. Vrátil sa aj Hulk, aj keď Universal s ním môže točiť vlastné sólovky. Prvým filmom, ktorým sa započala prvá fáza MCU bol Iron Man (2008). Thor sa svojho filmu dočkal v roku 2011, pokračovania prišli v roku 2013 (Thor: Temný svet), 2017 (Thor: Ragnarok) a práve dnes prichádza do kín Thor: láska a hrom. Vychutnať si filmový zážitok môžete aj pod šírym nebom v amfiteátri.

V našom online katalógu si prídu na svoje fanúšikovia Marvelu aj severskej mytológie. Pre komiksových nadšencov odporúčame:

Tí, čo sa chcú dozvedieť viac o severskej mytológii, nájdu v katalógu aj tieto tituly:

Lucia Kačmárová