štvrtok, 21.02.2019 Dnes: Eleonóra Zajtra: Etela

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Hlavná 10, 042 30 Košice, tel. +421918245888

Oznam - technické príčiny

Oznamujeme návštevníkom knižnice, že dňa 6.3. 2019 (streda) budú pracoviská knižnice na Hlavnej 10 a Pribinovej 1 v čase od 8:00 do 14:00 hod. zatvorené z dôvodu prerušenia distribúcie elektrickej energie. Pracovisko Pri Miklušovej väznici 1 bude prístupné v nezmenenom čase. Ďakujeme za pochopenie.

ŠVK - akcie

ŠVK - akcie

Slovensko a prvá svetová vojna

Štátna vedecká knižnica v Košiciach a Klub vojenskej histórie Beskydy Vás srdečne pozývajú na medzinárodnú vedeckú konferenciu Slovensko a prvá svetová vojna, ktorá sa bude konať dňa 22. 2. 2019 v priestoroch Kúltúrno-vzdelávacieho centra ŠVK Košice, Pribinova 1.

Čítať ďalej...

Prezentácia tretieho dielu knihy o Gustávovi Husákovi

Štátny archív v Košiciach, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach a vydavateľstvo Marenčin PT vás srdečne pozývajú na prezentáciu tretieho dielu knihy o Gustávovi Husákovi „Tomáš Černák – Marek Syrný: Husák. Vrcholy a pády (1945-1951). Marenčin PT, 2018“. Knihu uvedie PhDr. Richard Pavlovič, PhD., riaditeľ Štátneho archívu v Košiciach, a autori Tomáš Černák a Marek Syrný. Moderovať bude Mgr. Barbara Kacerová z Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podujatie sa uskutoční 13. februára 2019 o 16 :00 hod. v priestoroch Kultúrno-vzdelávacieho centra ŠVK v Košiciach na Pribinovej 1. Vstup voľný.

Čítať ďalej...

Prezentácia bibliografie - Rómske umenie

Štátna vedecká knižnica v Košiciach Vás srdečne pozýva na prezentáciu novej bibliografie Valérie Farah - Rómske umenie, vydané ŠVK v Košiciach. Hosťom podujatia bude uznávaný etnológ a romista PhDr. Arne B. Mann, CSc., ktorý predstaví svoju novú monografiu Rómski kováči na Slovensku. Podujatie sa uskutoční 30. januára 2019 o 15:00 hod. v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej 1.

Čítať ďalej...

Kolorit slovenského ornamentu 2019

Zapojte sa do súťaže!!

Súkromné etnografické múzeum Humno v Košiciach spolu so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Záujmovým odborom regionalistiky Matice slovenskej a Domom Matice slovenskej v Košiciach vyhlasujú už 9. ročník súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby v kreslení a maľovaní ornamentov „Kolorit slovenského ornamentu“. Poslaním tejto súťaže je zachovávať a rozvíjať ľudovú ornamentiku, podnecovať záujem verejnosti o túto formu umenia ako o duchovné a umelecké dedičstvo nášho národa. Súťaž je aj reflexiou na pôsobenie a tvorbu známeho slovenského ornamentalistu Štefana Leonarda Kostelničáka, ktorého s metropolou východu spájajú učňovské roky i posledné chvíle života.

Čítať ďalej...

Náboženstvá pod lupou 2019

CEREHIS, n.o. a Štátna vedecká knižnica v Košiciach Vás pozývajú na prvú prednášku nového cyklu "Náboženstvá pod lupou 2019" dňa 16. januára 2019 (v stredu) o 16.30 hod. Mgr. Martin Klapetek, Ph.D. prednesie prednášku "Současný islám v západní Evropě". Venuje sa islamu v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. K jeho témam patrí integrácia moslimov, výstavba mešít a pohrebná problematika. Pôsobí ako odborný asistent na Katedre filozofie a religionistiky Teologickej fakulty Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach.

Čítať ďalej...